Whiplash (2014)

J.K. Simmons je prvotřídní hovado oscarových parametrů, o tom žádná. Nutno ale podotknout, že ani jeho nadaný žák se nechová zrovna předpisově. Soutěž o největšího magora nicméně končí nefér plichtou a závěrečné titulky přišly v tu nejméně vhodnou dobu. Ale jak praví klasik, v nejlepším se má přestat. Souhra soundtracku s obrazem je strhující, zvraty nečekané a upřímně si nevzpomínám, kdy jsem naposledy viděl podobně dokonalé souznění obsahu a formy. Film s velkým F.

Ve službách Jejího Veličenstva (1969)

Vůbec ne špatná bondovka. Jenom ten Lazenby je nějalej divnej. Fešák, to jo, ale postrádá Conneryho pověstné charisma a líp na tom není ani ve srovnání s Rogerem Moorem či Piercem Brosnanem. Jenže arcilotra Blofelda tu ztělesnil sám Kojak. A pak jsou tu ty parádní scény na sněhu, skvostný Barryho soundtrack a tragický závěr, který nepřemožitelného agenta sráží na kolena a nečekaně jej polidšťuje.

Všemocný (2011)

Aha, takže co uděláte jako první, když Vám díky pofidérním patákům povyskočí IQ o nějaké to desetinné místo? Přece uklidíte ten bordel, co máte v bytě! A jen co domejete nádobí, dopíšete román, dáte se ostříhat a šup na burzu vydělávat miliony. Ano, tak jednoduché to je. Spěchám do lékárny, než Bobby De Niro vykoupí všechny zásoby.

Rabín, kněz a krásná blondýna (2000)

Norton to ve své režijní prvotině zkusil podle allenovského vzorce bůh, láska a New York. Rain Mana sice imituje věrohodně, v roli zamilovaného kněze však působí poněkud toporně, neřkuli neživotně. Tradiční zápletka s netradičním milostným trojúhelníkem má nezpochybnitelný „dramedy“ potenciál, jenže jí chybí lehkost, nadhled a lepší dialogy. Formanovo cameo je prima a co nezachrání spolehlivá Stillerova komika, vytáhnou nad průměr půvaby atraktivní plavovlásky Jenny Elfman. Dvě hodiny jsou ale moc a schematický závěr je jak o číslo menší jarmulka/kolárek - nesedí.

Karamazovi (2008)

Formálně jistě zajímavé, o nějakém milníku v domácí kinematografii ale nemůže být řeč. Chemie ansámblu Dejvického divadla je sice mimořádná, když herci přepínají mezi rolemi a civilem, působí to neokoukaně a svým způsobem i podvratně, ale pořád je to „jen“ natočené divadlo. Na druhou stranu klasický text je do kamery vyprskán do poslední kapky a umouněný prostor omšelé fabriky dodává nevšední dramatické stylizaci zvláštní patinu.

Machete zabíjí (2013)

To se porád všichni dožadujou nějakýho vostrýho béčka a když pak Rodriguez jedno echtovní natočí, kdekdo nad ním snobsky ohrnuje nos. Na to, jaká je to hovadina, mi to dávalo větší smysl než většina současné hollywoodské produkce. A co byste vlastně chtěli od filmu, kde Lady Gaga, Antonio Banderas a Cuba Gooding hrajou stejnou postavu?! Pan Mačeta na Oscary dlabe, musí totiž zachránit svět. Sem tam někoho pokrájí, vojede nebo nasere, ale o tom to celé tak nějak je. A pak ještě o Star Wars. A bondovkách. A Melu Gibsonovi, který už zřejmě do konce života bude hrát jenom záporáky.

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Více než dvouhodinová efektní řežba, ve které lítají skřetí hlavy, medvěd Medděd i paraglidista Legolas (WTF!?) A dál už jen patetické žvatlání o přátelství, rodině, domově a spousta vaty. Jacksonovi se musí nechat, že to má krásně udělaný, jenže k čemu je přepychová výprava a parádní triky, když vypravěči protéká "jeho" příběh mezi prsty, zatímco on si rochní v sentimentu a infantilitě. První část měla Gluma, druhá Šmaka a třetí se točí okolo povinného epického masakru, jehož scénáristé nezvládli situaci. Thorin ve vteřině zázračně prozře, milostné dilema za ušatou amazonku pořeší nepřítel a Aragorn nejspíš začne papkat hodně fajnovej ženšen, aby se LOTRa vůbec dožil nebo co. Hlavně aby to skousli fandové předlohy a mohli na to chodit i děti (nejlíp s rodiči). Takže to odkrvíme, přidáme pár legrácek, nějaké to sebeobětování a hlavně nesmíme zapomenout na vystřižené scény kvůli prodeji DVD/BR. A taky zadní vrátka pro případný spin-off (nebo seroš?), člověk nikdy neví. Tolkiena z toho vynechme, lepší fantasy než Peter Jackson vám dnes nikdo nedá, ale tři filmy jsou opravdu příliš, jenže vydělají třikrát víc peněz, že...

Interstellar (2014)

Gravitace potkává Kubrickovu Vesmírnou odyseu a zhruba dalších x filmů, Vetřelcem počínaje a Rudou planetou (ne)konče. Moc se mi líbila ta chodící Rubikova kostka. Ne, vážně - Nolan je výjimečný filmař, určitě jeden z nejlepších režisérů současného Hollywoodu, ale tady za sebe "jen" skládá fantastické obrazy, aniž by mu úplně docházelo, jak patetické a prvoplánové poselství tu lidem vtlouká do hlavy a vydává jej za jakousi meditativní oslavu člověčenství. Výsledek? Bezchybné a v mnoha ohledech strhující zpracování příběhu, který si sám se sebou neví rady. Ano, čas je relativní, rodina je to hlavní a pozlacené sošky už přešlapují za dveřmi, minimálně ty v technických kategoriích. Kouká se na to krásně, ale je to ptákovina: "Vážně si nemyslím, že by si s Tebou knihovna chtěla pokecat." Ty vole a vono vlastně jo... Heuréka!