Prci, prci, prcičky: Školní sraz (2012)

S prvníma Prcičkama jsem tak nějak dospíval. Tehdy mladí a neklidní se po letech stali starými známými a na dostaveníčko obtěžkané hypotékami a potomky jsem se tím pádem docela těšil. Letmý pohled na obsazení navíc sliboval celou "koláčovou" sebranku (konečně!) opět pohromadě. Jenže to nedopadlo. Vše zajímavé prozradil trailer a to ostatní se z hlavy vykouřilo do druhého dne. Místo nostalgie jsem cítil lítost za herce, kteří slibně rozjeté kariéry utopili kdovíkde a o pořádnou roli nezakopli hezkých pár let. Kde jinde pak vzkřísit zašlou slávu a (možná naposled) vydělat těžké love než na pokračování semenného fenoménu, na kterém se kdysi všichni společně, ehm, udělali, že? Docela smutné...

Světová válka Z (2013)

Naléhavé, adrealinové a na Forstera překvapivě velmi akční. [...] Jen si to představte. Vezete děti do školy ve svém nablýskaném SUV, popíjíte kafe a najednou kolem vás pobíhají krvelační zomboni - situace, kdy vlastně vůbec nevíte, co máte dělat, ale stejně musíte během vteřin činit osudová rozhodnutí a jít doslova přes mrtvoly. Ten pocit strachu a nejistoty navozuje film bezchybně. Stejně přesvědčivě funguje mrazivá iluze chaosu, kdy se spořádaný svět před očima mění v bojiště, kde neplatí ani zákony, ani morálka. Snad jen Brad Broďák je pořád tím sexy klukem (vlastně spíš taťkou) z plakátu.

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Zdržovačka. To, že na nás velký Peter bafne hned v první scéně, je sice hezké, ale film samotný je důkazem, že koncept "někdo odněkud někam jde a po cestě se mu dějí (h)různá dobrodružství" nelze natahovat donekonečna. Ano, pořád je to skvostně natočeno, ale zatímco první díl se po roztomile pohádkovém úvodu neuvěřitelně rozjel a gradoval až k dračímu zamrkání, pokračování je sletem více (sudy, pavouci) či méně zajímavých scének a po vypravečské stránce funguje především jako výplň oddalující velkolepé finále. Příběh drhne. Bez ohledu na to - výpravnější a hlavně vypiplanější fantasy v kině hned tak nepotkáte. Závěrem ve zkratce: akce mohla být přehlednější, emancipovaná elfice je prima a Stephen Fry tradičně k sežrání.

Malé životní etudy (1970)

Civilní příběh o chlapovi, který tak dlouho hledal své místo v životě, až nakonec zjistil, že žádné nemá. Skvělý Nicholson v ukázkově zacyklené všední každodennosti, která vede jen ode zdi ke zdi. Silný, byť ne zrovna lehce stravitelný kousek.

Gambit (2012)

Milá, nenápadná komedie plná humoru tak jemného jako když kopne kůň. Scéna v hotelu má takřka clouseauovské parametry a Firth dokáže být neuvěřitelně vtipný. Škoda, že si jeho komediálního talentu doteď skoro nikdo nevšimnul. Rickman válí jako vždycky, i když je nahej.

Wolverine (2013)

Jackman nikdy nevypadal tak dobře a Japonsko přidalo Wolverinovi neokoukaný samurajský rozměr. Akce je pohledná a v rozporu s aktuálními trendy kupodivu i přehledná. Střihoruký x-man si krájí do suši polovinu tokijské yakuzy, ve flashbacku vzpomíná na atomovku v Nagasaki, zamiluje se do pekelně vysoké Asiatky a navrch ještě škrábné jeden šinkansen. Škoda, že příběh chytá ve druhé půlce scénáristické křeče a chování postav přestává v některých momentech dávat smysl. Filozofování o nesmrtelnosti se míjí účinkem stejně jako zoufalá snaha zachránit film ještě větší porcí akčních scén (ninjové i souboj s adamantiovým obrněncem jsou těžce přes čáru). Závěrečná (po)titulková scéna je stejně překvapivá jako nesmyslná a plní úlohu pouhopouhého reklamního poutače.

Kouzelníci (2013)

Vidět Jima Carreyho zatloukat hřebík vlastní hlavou je zážitek na celý život. Criss Angel hadr :-) Jinak některé džouky zhusta nekorektní (Kambodža), jiné výrazně slabší. Obsazení prima, Copperfieldovo cameo potěšilo. Jo a Alan Arkin je pořád badass jak cyp.

Amarcord (1973)

Ryzí náladovka překypuje italským espritem. A i když tu absentuje dějová linka, panoptikum zdejších postaviček je natolik pestré, že vám to bude jedno. Rodina, škola, fašismus. A pak z Vás má vyrůst něco pořádnýho, když je to kolem samej magor...

21 gramů (2003)

Krasosmutnič Iňarritu nastavuje rozbité zrcadlo. A my se o ty střepy pořežeme, abychom zaslouženě krváceli, buleli a bylo nám to všechno líto. Prvotní fragmenty predikují intenzivní emoční prožitek, ale jak postupně přibývá slz i bolesti, mění se zprvu slibně rozehraná skládačka v chladnokrevný kalkul hnaný na efekt. Smrt, láska, náhody - všechno je totálně na hovno a při tom tak krásné a osudové... A ještě u toho můžete civět na bradavky Naomi Watts, fakt paráda.

Kámoš k pohledání (2009)

Na přebale DVD stálo "chytré, vynalézavé a velmi zábavné". Upřímně - na buddy konceptu "budu se ženit, ale nemám svědka" nic chytrého neshledávám, a vynalézavého už vůbec ne. A jestli vás nebaví vtipy na tak duchaplná témata, jakými jsou zvracení, masturbace a homofobní stereotypy, nemá smysl s tímhle "Kámošem" ztrácet čas. Nápad s Hulkem je fajn, chemie mezi Segelem a Ruddem ujde, ale pokud jde o vynucenou interakci dvou osobnostně dokonale odlišných týpků, pusťte si raději Posledního skauta nebo libovolnou Smrtonosnou zbraň, fungují v tomhle ohledu o poznání lépe. 2,5*