Dny zrady I. (1973)

Jak už jsem psal u Dnů zrady II. - nebýt té nechutné komunistické propagandy, mohlo jít o jeden z největších českých velkofilmů. Škoda... 50 %

Dny zrady II. (1973)

Nebýt té nesnesitelné komunistické propagandy, mohlo jít o jeden z největších českých velkofilmů. Veliká škoda!

České století (2013) (seriál)

Zdá se, že se Česká televize po dlouhé pauze začíná pomalu vzpamatovávat a projevovat jako normální veřejnoprávní stanice. Důkazem toho budiž i tento zajímavý a originálně zpracovaný projekt, který v současné tuzemské seriálové tvorbě nemá obdoby. Jasně, České století není dokonalé a obsahuje několik historických škobrtnutí a místy i přemíru autorské licence, ale je to snad jediný český seriál 20. let současného století, na jehož další díly se týden co týden těším. A klidně jsem přitom schopen autorům odpustit i fakt, že Klement Gottwald byl přeci jenom o něco starší a tlustší, že Hana Benešová vypadá i v padesáti na třicet nebo to, že Martin Finger není skutečnému Benešovi ani za mák podobný. Při zpětném ohlédnutí jsem rád, že se této látky chopil právě Sedláček s Kosatíkem, protože je mi jejich styl vyprávění sympatický a svým někdy vyloženě provokativním stylem nutí k zamyšlení. A upřímně - jakému českému filmu či seriálu poslední doby se podařilo vzbudit mezi širokou veřejností takový zájem o moderní české dějiny a rozpoutat tak rozsáhlé a místy i vášnivé debaty, jaké probíhají po odvysílání každého dalšího dílu Českého století? No, moc jich bohužel nebude... Hlavní účel tedy seriál plní a autorům za to patří obrovský dík. Jen více takový projektů! Podrobnější hodnocení: 1. Veliké bourání - Huba jako Masaryk skvělý, díky jinak nepříliš záživné kameře jsme si mohli vychutnat i naučenou gestikulaci, za to palec nahoru. Za zmínku jistě stojí i výkon Bareše a Donutila. Časový skok o několik let dopředu byl ke konci sice trochu nepříjemný, ale chápu, že tak široké období s osobností, jakou byl Masaryk, nešlo bez opuštění hlavního záměru autorů obsáhnout o moc lépe. 3,5* 2. Den po Mnichovu - výběr Landy do role Moravce byl jednoznačně dobrý tah, šlo vidět, že si roli užíval a působil tak docela věrohodně (až na to množství silně nedobových výrazů, ty si mohli tvůrci odpustit). Finger jako Beneš již tak dobrý nebyl, ale i tak předvedl slušný výkon. Dojem naopak kazil až příliš křečovitý výkon Fingerové a herečky představující Moravcovu milenku. Celkově je však příběh daleko lépe stravitelnější než v díle prvním, což je jistě způsobeno i kratším časovým úsekem, ve kterém se odehrává. Časový skok na konci doprovozený krátkým vysvětlením v tomto případě vůbec nevadil. 4* 3. Kulka pro Heydricha - po Zabíjení soudruha nejlepší díl, v kterém si každou vteřinu pro sebe krade skvělý Ivan Trojan. Velké díky tvůrcům za dialogy mezi Benešem a Jakschem. 4,5* 4. Všechnu moc lidu Stalinovi - nemůžu si pomoct, ale pro mě zatím nejslabší díl, který nezachránil ani skvělý Jirka Vyorálek. Jako rozjezd k nadcházejícímu dílu je to ale OK a České století by se jako celek ostatně brát mělo, takže 3*. 5. Zabíjení soudruha - až při pátém díle mě běhal mráz po zádech. Vyorálek jako Gottwald skvělý, zvlášť v opileckých momentech. 5*

Kameňák 4 (2013) odpad!

Člověk by nevěřil, jak nízko dokáže český film spadnout.

Muži v naději (2011)

Nejvyšší hodnocení uděluji českým filmům jen zcela výjimečně, když však vezmu v úvahu to, jak dobře jsem se bavil a ubohost mnohých zdejších komentářů, 5 hvězd nakonec Mužům v naději dám (i když by to bylo spíš na 4).

Kdo přežije - Ostrov vykoupení (2011) (série)

Výborná série Survivoru, která patří nepochybně k nejlepším vůbec. Rob ukázal, jak se takhle hra má hrát, a blázen Phillip by zasloužil nějakou zvláštní cenu, protože takový exot (herec?) se opravdu jen tak nevidí. 5*