Mechanický pomeranč (1971)

Určitě jsem čekal, že s tímto dílkem budu bojovat více. Naštěstí se Kubrick vyvaroval svých oblíbených zdlouhavých scén. Dokonce jsme s překvapením zjistil, že film má děj. Jenže od určité chvíle, konkrétně propuštění Alexe z léčby, to byl zas ten "starej dobrej" Kubrick. Děj byl o ničem a pointa mnou ne moc pochopena. Teda pochopil jsem ji možná i přesně, ale nepřišla mi nijak světoborná.

Má mě rád, nemá mě rád (2010)

Tak pro mne jde o velmi příjemné překvapení. Jak je u filmu napsáno romantický, přistupuji k němu s velkými obavami. Vyzdvihl bych velmi dobré obsazení filmu. Jak oba hlavní protagonisté, obě rodiny, tak všichni ostatní do filmu výborně sedli. Příběh je o souboji citů, které z dětství zná asi většina z nás. Ten souboj je bezvadně a originálně znázorněn pojetím vyprávění, kdy se postupně části příběh vypráví z pohledu Bryce a pak Juli. Nejvíc se mi však líbilo, což jsem si uvědomil až po skončení filmu, že mi vlastně tou dobou, do které je příběh zasazen, a mládím hlavních postav a dalšími aspekty, velmi připomněl seriál mého dětství Báječná léta. Jelikož mi u filmu vadilo, že již skončil, což se mi často nestává, musím dát 5*.

Dnes naposled (1958)

Film má jedno nosné téma a po celou dobu se ho bezvadně drží. Navíc to téma je natolik závažné a dodnes aktuální, že tenhle film určitě ještě dlouho přežije. Snímek se nesnaží hrát na city, jen tak prostě vypravuje a přesto dokáže posledními tóny dokonat celkovou působivost snímku. Jako by poslední záběr doklapl to, co bylo po celou dobu divákovi sdělováno.

Anatomie vraždy (1959)

Celkem zábavné. Hlavně díky hereckým výkonům, které táhne James Stewart, ale ani ostatní zúčastnění nezaostávají daleko za ním. Ale je to celkem dlouhé. Ne, že bych se nějak nudil to ne, ale řekl bych, že to šlo udělat kratší. Navíc mě celkem zklamala pointa. Asi jsem ji plně nepochopil, protože tak jak jsem ji pochopil, mi po dvou a půl hodině sledování filmu přišla docela slabá. Silné 3*.

Vor v zakoně, vládce podsvětí (2010)

Beru to spíš jako takovou provokaci a výzvu - pojdtě všichni krást a zabíjet, budete se pak mít dobře. Vrazi, násilníci a zloději se veřejně do televize chlubí svými neuvěřitelnými majetky a ani nijak neskrývají, že jsou to "bývalí" mafiáni. Se vším co k tomu patří. Dokonce se tím snad i vytahujou. Bohužel se dokument nepouští do moc velké hloubky ruského organizovaného zločinu. Spíš jen vysvětluje základní principi a zákony. Místo toho ukazuje, kdo má jakej obraz a v jakym přepychu si žijou. Já bych chtěl vidět tu odvrácenou stranu. A úplně nakonec mě dostalo trvzení, že ten kdo okrádá většinu je horší než ten, kdo okrádá jednotlivce. Možná jo, ale z vyššího principu mravnostního je pro mě zloděj stále zlodějem a vrah vrahem a nezáleží na tom zda loupí a vraždí po kusech nebo po skupinách.

Jdi a dívej se (1985)

Přes všechnu závažnost a naturálnost, která k partizánské válce patří mi tento snímek vadil víc, než bych si přál. Bylo to hlavně tím, jak neskutečně tlačil na pilu a hrál na city. Příběh je sice celkem dobrý, ale ten způsob vyprávění, jaký byl tady zvolen se mi nelíbil. To minimum mluveného slova a logicky ještě "větší minimum" dialogů. Na druhou stranu se mi líbily kostými. Že všechny uniformy nebyli jak z partesu, ale defakto se mi zdálo, že každý ji měl roztrhanou jinak a modifikovanou podle sebe, tak jak to asi v těch místech a dobách tenkrát vypadalo.

Železný Schwarzenegger (1977)

Když koukám na zdejší hodnocení, tak se asi teď budu plést, ale mě spíš přijde, že tohle je určený fandům kulturistiky a jediného a jedinečného Arnolda Schwarzenegera. Mě nějak rychle pohled na ty napumpovaný svaly omrzel. Nejsem nějakej odpůrce kulturistiky. Rád se kouknu na namakanýho kulturistu, ale hodinu a půl mě na něj koukat nebaví. K tomu ještě ta kvalita obrazu připomínající erotické filmy z konce 70. let. Samozřejmě za to tvůrci nemůžou, ale prostě to mi taky vadilo.

Srážka s mimozemšťanem (2011)

Tak rozhodně opět duo Pegg-Frost nezklamali, ale zároveň se ani nijak zvlášť nepochlapili. Nejednou jsem se upřímně zasmál a to je u komedie to nejdůležitější, ale že bych se chlámal od začátku do konce, tak to ne. Prostě takovej Pegg-Frostovskej standard. Každopádně si jejich další film nenechám ujít.

Barry Lyndon (1975)

Tak tohle mi hodně nesedlo. Začátek byl celkem v pohodě. I přes své počáteční obavy jsem si říkal, že by se z toho něco zajímavého mohlo vyvinout. Ještě ale asi po hodině, kdy byl Barry v armádě a dezertoval, pořád film jel v nastolené úrovni. Ale já nebyl nervózní. Pomalejší rozjezd se dal u tříhodinového snímku celkem čekat. Jenže ani do přestávky se tam nic moc zajímavýho nedělo a začínala to být celkem nuda. No a po přestávce přišla čistokrevná nuda a děj bych přirovnal k laciným venezuelským telenovelám (teda apoň takhle si ten brak nějak představuju). Suma sumárum mi bylo úplně jedno, jak příběhy Barryho Lyndona skončí, hlavně aby to bylo co nejdříve. Plno zdlouhavých záběrů, nechutných paruk a falešných pih.

Krvavá neděle (2002)

No tak první hodina filmu je prostě slabota. Pak se tam začne konečně něco dít a stojí to za to, ale moc dlouho to nevydrží. Pak je to teda trochu lepší než první polovina a přecejen film ve finále je dosti působivý. Řekl bych však, že dokumentární styl by byl šťastnější. Na celovečerní film prostě tento příběh neměl. Né, že by nebyl příběh dosti působivý, nebo spíš jeho pointa. Ale prostě ta hodina příprav a formování se do pochodu nebyla nijak zvlášť zábavná. Všechno to ještě umocnila ta třesoucí se kamera, která mi nikdy nějak zvlášť nevadila, ale tady to bylo opravdu otravné ve spojení s čtením titulků. Takže bylo hrozně těžké číst titulky a zároveň se soustředit na kývající se obraz a rychlé střihy. Třesocí se kamera pak v samotné akci byla spíš k prospěchu věci, ale ve chvílích, kdy se nic na obrazovce zásadního nedělo, byla spíš na škodu a zbytečná.