Český mír (2010)

Je až neuvěřitelné, jak snadno se z této velmi vážné věci dá udělat velmi vtipná fraška. Asi proto, že to je fraška. Musím říci, že několikrát jsem se opravdu od srdce zasmál. Když jsem viděl toho pána z Trokavce, jak akčně přechází přes prostor a pak se mu posléze dva členové družiny ztratili, musel jsem se smíchy popadat za břicho. Líbila se mi jedna z posledních vět celého filmu: "Nebýt toho odporu proti radaru, už by se dávno v Brdech betonovalo." Samozřejmě Amíci by si tu postavili radar tak jako tak. Ale opravdu věřím, že naším vlesdoprdelačstvím bychom je dokázali dotlačit i k tomu, co sami Amíci nechtějí, jak se posléze ukázalo.

Strážce divočiny (2009)

Nádherný dokument který ukazuje, že nemusíme hledat tu pravou divočinu v kanadských lesích, ale máme ji doslova za humny. To je asi to nejhezčí co mi tento dokument ukázal. Dále bych ocenil vyvrácení některých mýtů o divokých zvířatech tatranské divočiny. A i když vizuální stránka dokumentu vede, tak přesto jsem se něco nového dozvěděl. Stejně jako Návrat rysov - nádhera.

Opravdová kuráž (2010)

"Přežil to pan LaBoeuf?" - "Ano. Ta rána do hlavy ho umlčela jen na pár minut." Celkem dobrej novej western. Po vizuální stránce je opravdu zdařilý. Dokonce divoký západ je zde vykreslen asi tak nějak, jak si ho představuju. Navíc zasazen do období začínající zimy, což se taky často nevidí. Ale vadily mi některé zdlouhavé scény, které mě u svých konců už začali nudit (např. vyjednávání Mattie s obchodníkem o ponících a nebo Rooster Cogburn u soudu). Chápu, že tam museli být, ale možná mohli být o minutku kratší. Když jsem si pouštěl bratry Coeny, tak jsem věděl, že mě čeká masakr, ale někdy mi to přišlo až moc a spíš to příběhu škodilo. Navíc konec byl uměle natahován, teda aspoň mi to tak přišlo. Silné 3*.

Kinoautomat: Člověk a jeho dům (1967)

Pouštěl jsem si to na DVD a do konce filmu jsem nepochopil, jak na mém ovladači funguje to hlasování. Takže jsem dostal pokračování, takové jaké jsem chtěl, jen asi 3x. Každopádně oceňuji ten nápad a hlavně, že vlastní příběh nebyl vůbec špatnej a docela dost vtipnej.

Hlas moře (2004)

Je to velice slušný film, jenže já nejsem asi ta správná krevní skupina. Mám rád, když je film dojemný nebo smutný, ale tenhle prostě, tak nějak celou dobu k tomu jedinýmu konci směřuje, a ten proto není nijak překvapivý a ani natolik působivý, jak by asi být měl. Snímek obsahuje celkem dost dobrých myšlenek. Celkový příběh však nestojí na ději, ale spíš se snaží, aby se divák vcítil do Ramóna, avšak u mě se mu to nepovedlo. O něco lepší než Skafandr a motýl.

Útěk do divočiny (2007)

Tenhle snímek donutí snad každého, krom úplných ignorantů, zamyslet se nad svým životem. Tenhle kluk se dokázal vytrhnout z vyjetejch kolejí, v kterých jedeme většina z nás, a nastoupit na pro někoho složitější, ale pro něho mnohem zábavnější a smysluplnější cestu životem. Vím, že já bych nic takového nikdy nedokázal a o to víc jsem mu záviděl. Nádherné záběry přírody z traileru mě vlastně úplně původně k tomuhle snímku nalákali a po zhlédnutí jsem zjistil, že nabízí mnohem víc. Jeho síla je pro mne v tom, že vypráví příběh a navíc nutí diváka přemýšlet, skoro až filosoficky, ale hlavně tak nenásilně. Všechno v něm sedí. A když jsem se pak dozvěděl, že je ten příběh je pravdivý a celou jeho pointu, musel jsem si tento snímek zamilovat.

Mzda strachu (1953)

Vážně velmi napínavý snímek. Sice to trvá asi hodinu, než vůbec vyjedou, ale pak už je to fakt skvěle vygradovaný příběh. Navíc pro mě s velmi silnou scénou. S jednou s nejsilnější, kterou jsem kdy viděl. Je to ta, kdy se Joovi sfoukne tabák z papírku a víc už nebudu prozrazovat, abych nespoileroval. Místy vtipný, ale hlavně v druhé polovině nesmírně napínavý film.

Happy End (1967)

"Běda, ona měla život jako kočka. Byla by snad strávila i žací stroj." Určitě jeden z nejoriginálnějších českých filmů, který jsem měl možnost vidět. Takové Memento počesku. Kdo tohle vymyslel, to musel být genius. Navíc se zde snoubí originálnost s vtipností.

Jaro, léto, podzim, zima... a jaro (2003)

Na mě moc duchovní záležitost. Dokážu si představit, že ten kdo se koupe tady v této kultuře a nachází tam své známé věci, může být celý blažený. Pro mě je v tomto filmu spoustu otazníků. Ale každopádně neurazí, a asi kdybych byl v těhle věcech více erudovaný, možná by mě i nadchl. Je to takový určitý druh filmu, který jsem možná ještě neviděl a jsem celkem rád, že jsem měl tu čest jej poznat.

Pan Smith přichází (1939)

SPOILERovitýkomentář: Tak přesně takhle si představuju, že to chodí v politice u nás i v demokracii všech demokracií v USA a všude jinde. Až na ty happy endy. Přecejen čekat, že se v někom dneska hne svědomí, to mi přijde v dnešní době naivní. Jo možná dřív když šlo o přehrady, ale dneska jde např. o ropu a miliardy dolarů. Dnešní politici neváhají pro své Taylory pozabíjet tisíce lidí i vlastních spoluobčanů. Každopádně film je zdařile provedený, nic kromě toho trochu naivního happy endu, mě na něm neiritovalo. Možná by mě ještě štvalo to Smithovo vlastenecké blábolení, ale věděl jsem, že ho z toho ve filmu vyléčej, takže z toho jsem se škodolibě těšil.