Godzilla (2014)

Tady je špatně skoro všechno: mizerný scénář, špatné herecké výkony, postavy tak nesympatické, že fakt nemáte komu fandit, žádná atmosféra, absence napětí a hlavně je to celé neuvěřitelně nudné (a to jsem ještě přetáčel sentimentální rodinné scénky). Těch pár slušných záběrů to opravdu nezachrání. O to víc oceňuji, jak se povedla Godzilla z roku 2021.

Království (1994) (seriál)

Neznám nikoho, kdo by se do své země a svého národa navážel tak vtipně, jako Trier. A s oblibou tak činí pomocí cizinců, kteří ve své roli vyjadřují naprosté pohrdání Dány a jejich kulturou. V Kdo je tady ředitel tuto úlohu plní islandský podnikatel, zde švédský lékař: ",Jak je ten les svěží a veliký, kuku, kuku, tralala´ - Hans Christian Andersen, dánský národní básník!"

Godzilla vs. Kong (2021)

Výraz spektákl zde dostává nový rozměr. (Ne)skutečně zábavná podívaná plná barev, řevu a zvláštních efektů, která (což je neuvěřitelně pozitivní) se nepokouší o jalový "filozofický přesah", jakžtakž se vyhýbá sentimentu a nebere se příliš vážně (ovšem bez rádoby vtipného "pomrkávání na diváky", které ve většině současných filmů tohoto typu působí velmi trapně). Za mě skvělé vypláchnutí hlavy na páteční večer.

Život podle lajků (2019)

Plytká moralitka, která připomíná epizodu Beverly Hills 90210 - jen má delší stopáž.

Sofiin případ (2016) (TV film)

Zdůrazňuji slovo mysteriózní - spíše by ale sedělo bizarní. Jedná se o opravdu nesmírně podivný slepenec několika žánrů s mizernými dialogy a několika absurdními scénami. Celkově to působí, jako by původní scénář Davida Lynche upravila Rosamunde Pilcherová a celé to sehrála parta z Ordinace v růžové zahradě. No a závěrečná konfrontace kladné a záporné hrdinky už pak působí jako komedie.

Star Trek (2009)

Přepnul jsem na to náhodou a chvíli jsem si myslel, že Spoka hraje (úmyslně špatně) namaskovaný Ben Stiller a jedná se o parodii ve stylu Starsky & Hutch - jenže když se několik minut nevyskytl ani jeden vtip, usoudil jsem, že asi ne.

Made You Look: Příběh padělaných uměleckých děl (2020)

Na konci dokumentu se ptá právník (sic!), zda se dojem, který ve vás dílo vyvolá, sníží tím, že není, zač se vydává. Podle mě rozhodně ano, a onen muž tím vystihl podstatu umění a jeho rozdíl nejen od padělku, ale třeba taky od kýče. Autenticitu díla ve vztahu k autorovi řeší Borges v (neobyčejně vtipné) povídce "Autor Quijota Pierre Menard"

Prospektor (2018)

Za mě výborné. Skvělá atmosféra a do ní zvláštně zapadající banální příběh, který působil snově, surrealisticky. A vše doplněno výbornou hudbou. Možná, že na mě tento film zaúčinkoval i vlivem času karantény (podobně jako Starfish), ve kterém jsem ho sledoval.

Impresionisté (2006) (seriál) odpad!

Ve své době představovala díla impresionistů něco nového a byla odmítána/nepochopena představiteli "tradičního umění". Dnes jsou vyhledávaným sběratelským artiklem a kdejaký maloměšťák se rozplývá nad "zachycením okamžiku" - a právě pro takové publikum je tento seriál jako stvořený. Bez náznaku jakékoli invence, dialogy jako z telenovely, ale zato vše krásně barevné (až za hranici kýče). Je smutné, že poctu těmto malířům se pokoušejí vzdát tvůrci, kteří příliš vkusu nepobrali a jsou navíc neschopní překročit stín tradičních forem.

Skrytá identita (2006)

Za mě zklamání. Herecké obsazení výborné, ale jako by nebylo co hrát (snad s výjimkou Nicholsona, ale i ten hrál spíš sám sebe). Překombinovaný scénář obsahoval nelogičnosti a atmosféru se ve většině scén vybudovat nepovedlo.