Joker (2019)

Většina postřehů se objevuje v jiných recenzích, takže přidám jen jediný: scéna s trpaslíkem má překvapivé vyústění a nabízí srovnání s kultovním (a za mě velmi pitomým) filmem Komando - zatímco tam Arnold poruší slib a trpaslíka zabije, zde Joker své slovo dodrží. Antihrdina se tedy stává důvěryhodnější než klasický hrdina.

Bílý lotos (2021) (seriál)

Kvalitní výprava, výborné herecké výkony (s výjimkou Alexandry Daddario - ta není příliš přesvědčivá a když se v posledním díle pokouší o emoce, je to opravdu tragické), občas vtipné dialogy, ale celkově je to dost povrchní podívaná. Film nastoluje zajímavé otázky a problémy, ale poradit si s nimi dobře nedokáže. Možná jako by ho vystihovala hudba v něm znějící: připadne vám zajímavá, ale když se do ní soustředěněji zaposloucháte, zjistíte, jak hrozný je to kýč..

Vicky Cristina Barcelona (2008)

Tak nevím, patrně to paroduje povrchnost: spousta klišé, postavy jsou spíš karikatury, Barcelona a Španělé působí jako z americké představy o "světě plném romantiky a vášní", Christina je "fotografka" (to je skoro stejně dobré, jako blogerka nebo youtuberka, že) - jenže kromě těchto subverzních motivů (doplněných skvělými hereckými výkony) mám stejně pocit, jako bych sledoval Rosamunde Pilchnerovou. Pokud tam Woody skryl ještě něco hlubšího, nenašel jsem to..

Tři města, která změnila svět: Amsterdam, Londýn, New York (2017) (seriál)

Spousta zajímavostí, spousta ohromujících záběrů a nádherné modely měst v různých etapách historie. A neodolám jedné poznámce pro ty, kteří mají smysl pro humor: pokud chcete vidět alternativní "dokument", který se zabývá historií New Yorku, zadejte na YouTube "GTA IV A History of Liberty City (Full)". Jen drobná ukázka, ať si uděláte obrázek: "Na rozdíl od jiných měst v Novém světě, která vznikala z důvodu náboženské nesnášenlivosti, byl Nový Rotterdam založen proto, aby Evropané mohli zbohatnout na práci jiných lidí."

Válka ve Vietnamu (2017) (seriál)

Výborný dokument, ve kterém mě nejvíc zaujal pohled samotných aktérů války - byli zde zastoupeni účastníci z obou stran konfliktu a jejich výpovědi se tak velmi vhodně doplňovaly. Vyprávění a vzpomínky měly opravdovou sílu. V dokumentu také několikrát zazněla myšlenka, že válka ve Vietnamu byla pro Spojené státy zkušeností, z níž se mají poučit. V době, kdy jsem seriál sledoval, se Američané stahují z Afghánistánu a v zemi patrně opět získává vládu Talibán, kvůli kterému tam před lety podnikli invazi.

Doufám, že příště umřeš :-) (2018)

Z počátku se film opatrně rozjížděl a asi ve třetině jsem nabyl dojmu, že sleduju nepříliš zajímavé drama o vztahu prohnilého učitele a naivní dívky, a už jsem to chtěl vypnout (abych se vyhnul dalším nepříjemným scénám a očekávatelnému "mravokárnému" závěru) - jenže zhruba v polovině přišel šok a úhel pohledu (i na předtím viděné) se naprosto změnil. Skvělé! Možná mám jen štěstí na filmy, ale současná maďarská kinematografie pro mě téměř vždy připraví výborný zážitek.

Chlast (2020)

Za mě slabší *** a spíše zklamání. Myšlenka zlepšení pracovního výkonu trochou alkoholu v krvi je možná absurdní, ale představa, že maturanti budou na (relativně chabé) zpestření výuky reagovat s nadšením šesťáků je úplně mimo. Ale aspoň závěrečná scéna byla pěkná.

Mytické hory Bulharska (2019) (TV film)

Typicky německá pečlivá snaha o komplexní pohled (geologie, živá příroda, kultura, lidské osudy) vede v konečném důsledku ke guláši, z něhož se vlastně o žádné z výše jmenovaných oblastí nic pořádného nedozvíme. Prostě takové střípky dojmů, mezi kterými je jen těžké hledat souvislost a které nejspíš ani neaspirují na nějakou smysluplnější výpověď.

Taková zvláštní rodinka (2001)

Nějak jsem tomu nedokázal přijít na chuť. Herci samozřejmě výborní, ale celkově... Snaha o originalitu mi připadala křečovitá, humor slabý (vtipy ve mě nevyvolaly ani pousmání, a to je u žánru komedie dost problém), že by film nastoloval nějaké zajímavé otázky (natož odpovědi) jsem taky nezaregistroval - no prostě zklamání.