• Krátkometrážní

Kmeny - Goths (2015) (epizoda)

"Neber boží jméno nadarmo, ty hovado!" Bohdan Bláhovec je jedním z mých nejoblíbenějších českých dokumentaristů, jehož styl mám velice rád, jenže u Gothického kmene jsem poněkud narazil. Není to však Bohdanova vina, ale vina této zvláštní subkultury, která mi je svým uvažováním opravdu na míle vzdálená. Zřejmě nevhodní představitelé to ještě podtrhují.

Vládní prohlášení (1948)

Život prezidentského páru jsem vždycky obdivoval. Po rozhodnutí, že se tedy jde do kampaně je čeká minimálně rok dlouhá cesta, na jejímž konci může být White House, anebo taky ne. Je potřeba uspět v primárkách, dostat od své strany nominaci a následně porazit v boji na život a na smrt kandidáta z té druhé strany. Pro ideálního republikánského kandidáta, Granta Matthewse, je to však ještě obtížnější. Těžko se vyrovnává s nutností nebýt úplně přímočarý, s nutností tak trochu podlézat některým organizacím a sdružením, se svým spíše konzervativnějším volebním týmem, s milenkou, která ho chce využít jako zástěrku pro své podnikatelské záměry a s manželkou, kterou potřebuje v kampani po svém boku, ale která nelibě nese jeho aférky. A to musí ještě porazit demokratického úřadujícího prezidenta Harryho S. Trumana v roce '48. Capra jak má být.

Východní přísliby (2007)

"Londýn je město kurev a buzerantů." Opravdu dobrých filmů o svérázné ruské mafii a jejích "vorech v zakone" je až zoufale málo. Eastern Promises budiž zářnou výjimkou. Výtečný příběh s klasickou linkou zdola-nahoru s totálně skvělým badass Viggem Mortensenem, který jakožto pouhý řidič šéfova syna nakonec stejně všem vypálí rybník. K ruce má sympatickou a křehkou porodní asistentku s ruskými kořeny Annu, jejíž touha po spravedlnosti místy zachází až do přílišnýcg klišé, což je ale vzhledem k postavě poměrně pochopitelné. Jak už jsem zmínil, Viggo je fakt top, Vincent Cassel se na Rusa až překvapivě dobře hodí a Armin Mueller-Stahl vypadá jak pravý boss. Možná lehce o pár procent nadhodnotím, ale tahle skvělost si 5* zaslouží.

Chappie (2015)

Myslím, že Chappiem Neill Blomkamp definitivně dokázal, že je jedním z nejtalentovanějších a nejlepších mladých režisérů současného Hollywoodu. V žánru akčního sci-fi bych ho poté mohl hodnotit dokonce ještě výše. Je totiž mladý, má vizi, a i když jeho filmy rozhodně nejsou bezchybné a vypiplané do dokonalosti, jako celek jde o skvělé nadprůměrné kusy té nejkvalitnější filmařiny. Chappie pracuje se sice nepříliš originálním, ale stále úderným tématem, kdy se propírá diskutabilní systém umělé inteligence u robotů. Samotný Chappie je vynikající stvoření, jehož chování je i díky dětským vlastnostem samozřejmě hlavním highlightem celého filmu. Tím druhým je samozřejmě (hudební) jihoafrická dvojice Yo-Landi a Watkin, jejíž obsazení do rolí dvou gangsterů jednoznačně kvituji, ačkoliv jsem možná v menšině, jelikož na to, že to nejsou vůbec herci, zahráli své party s naprostým přehledem a svým charakteristickým projevem. Dev Patel, Hugh Jackman a Sigourney Weaver už jsou jen třešničkou na dortu. --- Na druhé shlédnutí je to už o dost slabší a na entuziasmu bych jistě ubral. Přesto solidní 3*

Rychle a zběsile 7 (2015)

Ještě rychlejší, ještě šílenější, ještě hvězdnější a ještě přehnanější, ale o to silnější! Dokonalá 'opušťačka', při který se dá skvěle odreagovat, vypnout mozek a jen se kochat těma přehnanýma nesmyslama, proto Rychle a zběsile miluju. Skvělý rozloučení se s Paulem, vynikající akce, skvělý tempo a uzavření velkého příběhového kruhu. Miliardový blockbuster jak má být.

Kmeny - Hipsteři (2015) (epizoda)

Slečna s transparentními brýlemi na hrad! Líbí se mi ten koncept..

Detektor (2008) (pořad)

Hynek Chmelař nemá čůráka, Hynek Chmélář nemá čůráka! Ne ale vážně, je to někdy až úsměvné, a tak podle citátu: "Největší konspirací současného světa je to všudypřítomné konspirování."

Mortdecai: Grandiózní případ (2015)

Původně jsem chtěl jít i na 1*, ale pak jsem si řekl, že 2* už jsem dal větším nesmyslům. Největším problémem potenciálního komediálního hitu první poloviny letošního roku je jeho nevtipnost, což je pro komedii opravdový průser. Druhý největší problém je zoufalý Johnny Depp, který už 10 let vykrádá sám sebe, hraje různé variace na stejného blázna a podivína a přesto je stále považován za jednoho z nejlepších herců současnosti, což mi přijde dost zvláštní, že svět zbožňuje herce, který má od roku 2004 dvě role - Jack Sparrow a Sweeney Todd, ostatní jsou jen přejmenovaní Sparrowové. Ale dost o něm, ani Ewan McGregor a Paul Bettany nemají co filmu nabídnout, a tak je tou nejzajímavější postavou celého filmu krásná Gwyneth Paltrow, která je snad hezčí než kdy dříve. Nebudu zastírat, že druhou hvězdu tady dávám hlavně kvůli ní. Není se totiž za co stydět.

Fotograf (2015)

"Nikdo nechce znát fantasii, budeme si spíš vymýšlet, ano?" "Alice, vy máte bobra!" "Čekáme vašeho švagra." Fotograf je jistě film kontroverzní, zřejmě neobjektivní, celkem pochopitelně i dost zkreslující a zjednodušený, avšak i přes pořádnou délku film zábavný, nenudící a vtipný. Přesně takový si představuji, že ho Saudek s Pavláskovou chtěli stvořit, což se jim nakonec povedlo. Je jasné, že je to film polarizující, který si budete buď užívat, anebo jím naopak opovrhovat, pravděpodobně jako zastánci Šárky Směšné. Fotograf se omezuje na porevoluční období, které je v životě Jana Saudka zřejmě to vůbec nejzajímavější, právě díky samozvané Saudkové, zlatokopce, zlodějce, příživnici a plagiátorce, kterou Marie Málková zahrála takovým až divadelním způsobem velice přesvědčivě. Tím pravým králem je však Karel Roden, který v mých očích ještě nikdy nezahrál tak skvěle. Saudka měl vyloženě nakoukaného a ze vzájemných rozprav i naučeného, k čemuž stačil přidat jeho obrovský herecký um a vynikající herecký výkon byl na světě. Třetí v řadě, Václav Neužil jako mladý Samuel, si zase celý film vystačí s jedním výrazem, čemuž jde dodat jen jedno slovo - "Oidipus". Třeba takový David Černý mi udělal velkou radost, stejně jako ve výsledku vlastně celý film. Ten však radost řekl bych spíše škodolibou. Důkazem budiž předem k neúspěchu odsouzená plánovaná žaloba Šárky Směšné a Samuela Oidipa.

Predestination (2014)

Dost možná největší psycho, který jsem za posledních pár měsíců viděl, přitom perfektních filmů s tematikou cestování v čase je v historii kinematografie dost poskrovnu. Velký loňský, přitom však poněkud skrytý film, který jsem objevil až díky internetu, mě svou bizarní překombinovaností, který sice mohla působit trochu prvoplánově, úplně porazil. Po nastínění hlavní zápletky totiž přijde takřka půlhodinová oklika, díky které sice pochopíme veškeré motivace, ale která působí místy docela zdlouhavě. Tu následně nahradí druhá polovina filmu, která je svou dynamičností, strhujícím tempem a děsivě zamotané a propracované zápletce úžasně "sledovatelná", tudíž všechna čest Henleinově povídce. Ethan Hawke je přesvědčivý, ale největší kredit za herecký výkon jde jednoznačně Sarah Snook, která i když se mi už od začátku strašně nelíbila, předvedla naprosto parádní představení, navíc v takto obtížné roli. Zatím dám Predestination v čirém omámení a úžasu nad tou mindfuck druhou polovinou 5*, ale brzy si dám hezky reprízu, jestli jsem se v tom hodnocení nesekl. Jinak je to přesně mezi 4 a 5* --- Pár dní po shlédnutí to až nepříjemně rychle vyprchalo, o 1* snížím, ale stejně se chystám na reprízu.