• Pohádka

Pro ptáčky (2000)

Geniální! A přitom s délkou o nějakých 180 sec. V hlavní roli ptactvo a i když pointu tušíte, stejně se budete smát. Ty malé drbny nemají chybu.:o)

Geriho hra (1997)

Po dlouhé pauze (poslední kraťas - Knick Knack - z roku 1989) strávené realizací celovečerního "Toy Story" přišel Pixar s tímto kratičkým klenotem. Spíše úsměvným nežli veselým, ovšem jednoznačně geniálním. Jan Pinkava měl už tehdy slabost pro francouzské prostředí.:o)

Suvenýry (1989)

Pixarovský kousek se vším všudy, po "Luxo, Jr." druhý stoprocentní kraťas týmu Johna Lassetera. Mimořádně zábavné a osvěžující. "Nome sweet Nome, Alaska"...

Plechový panáček (1988)

Pixarovka, na rok 1988 vrcholné dílo z technického hlediska (i když vzhled dítěte působí hrůzostrašně nejen pro ohrožené hračky):o). Vedle již tehdy klasických oživlých věcí (tentokrát hraček) obsahuje i další typické "pixarovské" rysy děl pozdějších - okamžiky vrcholné zábavy i jemného morálního poučení ("sebeobětování" panáčka).

Sen o klaunovi (1987)

Od Pixaru, ale nečekaně neveselé. Naprostá melancholie a splín... Kdo z nás tohle alespoň jednou neprožil? Opět, dokonale vyjádřené emoce "obyčejné věci".

Luxo junior (1986)

Geniálně jednoduchá a jednoduše geniální, dodnes roztomilá pixarovská jednohubka. Vdechnout život obyčejným věcem, a ještě tak vtipně a věrohodně... Bravo!

André a včela (1984)

První Pixar (i když tehdy ještě pod křídly Lucasfilmu). Na rok 1984 zcela bombastická grafika i animace, jejichž srovnávání se současností je dětinské a bez jakékoli relevantní hodnoty. Vždyť podobně by se daly srovnat třeba výkony letadélka bratří Wrightů a stíhačky F-22 Raptor, že? ;o)

Valiant (2005)

Jdete-li na Valianta jako na další animovanou komedii, budete zklamaní. Jako "vážný" animák však celkem obstál. Děckám se to líbilo a mně docela taky, dá se to použít jako podklad k diskusi o 2. světové z trochu jiné perspektivy.:)

O štěstí a kráse (1986) (TV film)

Jedna z nejlepších TV pohádek. Hezký příběh, slušná výprava, pěkné písničky. A vzácný bonus jménem Markéta Fišerová.

Madagaskar 2: Útěk do Afriky (2008)

Zběsilost na plátně s nezpochybnitelnými vrcholy - komanda elitních tučňáků a dvojky "z Brna" Jelimána a Maurice.