• Pohádka

Troja (2004)

Hollywoodská adaptace antické legendy. Jako historický film se to nedá brát, už jen proto, že předlohou byl epos, tj. literární dílo s omezenou historickou hodnotou (kterou autoři filmu ještě devalvovali). Úpravy děje mi nevadí (adaptace Pána prstenů se rovněž v detailech nedržela předlohy), ale ty reálie! Tak tragický mix několika epoch Řecka, navíc Říma, Egypta a raného středověku?! Když už si chtěli hrát na mykénské Řecko, měli si producenti odpustit jednu z hereckých superhvězd a ušetřené peníze věnovat na seriózní vědecký výzkum. Vidět např. na úvodní hostině přípitek s kolínskými poháry (z raného středověku), to pak člověk neví, jestli se má smát či plakat... Jenom jsem čekal, zda se Achilles s Hectorem nakonec nebudou kolem hradeb nahánět v Hummerech či MiniCooperech. Bohužel, nedočkal jsem se. Jinak se na to dívá velmi dobře, když člověk vypne mozek...

Hledá se Nemo (2003)

Další ze skvostů skvělého ročníku 2003. Nádherná animovaná komedie z dílny již dnes legendárního studia Pixar posouvá hranice možného v počítačové animaci zase o pěkný kus dál a díky strhujícímu příběhu plného inteligentního humoru se nepochybně zařadí do klenotnice (nejen) dětských filmů. "Herecké výkony" rybích postaviček by mohl závidět nejeden z jejich živých kolegů. Kvality díla, patřícího k absolutní filmové špičce nejen roku 2003, pak podtrhuje záplava nejrůznějších cen (včetně Oscara) i celosvětové tržby vysoce převyšující tři čtvrtě miliardy dolarů.

Karcoolka (2005)

Animovaná komedie, obsahově příslušník "shrekovské družiny", který však za svým idolem výrazně pokulhává. Úroveň animace odpovídá rozpočtu - před deseti lety by to byla bomba, teď už je to jen příjemný retro styl, zajímavě kontrastující s "více, lépe, rychleji" u většiny animovaných filmů. Co se týče obsahu, většinu už jsme někde viděli (ale to by se týkalo i "klasického" zpracování dané pohádky). Na extraligu od Pixaru či shrekovskou sérii to samozřejmě nemá, avšak na zpestření nabídky slušných celovečerních animovaných komedií stačí.

Údolí stínů (2002)

POZOR, pokud jste neviděli, nečtěte!!! Historické pozadí: Na podzim 1965 došlo v jihovietnamském údolí Ia Drang (nedaleko hranic s Kambodžou) k významnému střetu Američanů a severovietnamské armády. Dne 14. listopadu provedl v rámci operace "Silver bayonet" výsadek 1. prapor 7. pluku americké 1. aeromobilní divize, vedený Lt.Col. H. G. Moorem, v prostoru "X-Ray" na jižním konci údolí. Jako první byla v 10:48 vysazena rota "B". Do odpoledne stačily vrtulníky z 229. AB přepravit ještě další dvě roty. Po navázání kontaktu s mnohonásobně silnějším nepřítelem propukla nelítostná řež. Ještě před večerem posílila výsadek rota "B" 2. praporu. Boje pokračovaly přes noc do druhého dne. Vojáci 1. aeromobilní divize nakonec během tří dnů odrazili několik mohutných útoků nepřítele, přičemž ztratili 79 mužů a 121 jich bylo zraněno. Severovietnamská armáda pak musela odepsat minimálně 634 prokazatelně zabitých vojáků. Tento střet byl pro výsledek operace "Silver bayonet" klíčový. Konečné ztráty po dokončení operace činily 240 amerických a 1800 severovietnamských vojáků. Porážka znamenala pro komunisty šok, neboť do bitvy v Ia Drangu neutrpěli debakl takových rozměrů. // Skvělý válečný film o prvním velkém boji elitní 1. aeromobilní divize ve Vietnamu (která své kvality předvedla i v jiném vynikajícím filmu o vietnamské válce - Apokalypsa). Jen ten závěrečný protiútok se podle všeho asi nekonal, Severovietnamci se stáhli sami (= hvězdička dolů). Přesto bravo, Gibson!

Loupež po italsku (2003)

Americký remake britské gangsterky, přesto slušná zábava, byť, jak už to u gangsterek bývá, lehce nekorektní (zloděj obral zloděje). Benátky jsou nádherné a dechberoucí. Při pohledu na dnes oscarovou představitelku hlavní ženské role nelze nevzpomenout fantastické věty Václava Rybáře z recenze na filmpub.cz: "O Charlize Theron raději pomlčet, protože je tu skutečně jen na otvírání sejfů, srdcí a kalhot..."

Drž hubu! (2003)

Silná očekávání, která nebyla naplněna. Jinak si neumím vysvětlit pocit, že (podle toho hodnocení tady kolem) jsem viděl jiný film, než většina ostatních. Už po deseti minutách jsem věděl, jak to dopadne a doufal, že se pletu. Závěr pak překonal vše. Je mi líto, ale těch pár dobrých hlášek a fórků nestačí (a zářivý úsměv "made in Depardieu" to nezachrání). Veber má za sebou lepší věci.

Apokalypsa (1979)

Jeden z nejlepších filmů, co byl o Vietnamu natočen. V amerických ozbrojených silách je velice populární, viz Mariňák (2005). Viděl jsem prodlouženou režisérskou verzi. Jak je poznat z menu DVD, kde jsou vyznačeny přidané scény, původně měl film asi o dost ostřejší "tah na branku". Režisérská verze mi přijde místy dost rozvláčná a je otázka, zda by sklidila takový úspěch jako původní kinoverze. Co se týče vlastního filmu, nejlepší scénou podle mne je znázornění úderu "kavaleristů" z elitní 1. aeromobilní divize na rebelantskou vesnici za zvuku Wagnerovy Jízdy valkýr. To je naprostá bojová extáze, která přiková do sedadla i orangutana. Jedna z nejsilnějších a nejlepších scén, co jsem kdy viděl. Herecké výkony jsou zcela věrohodné, kromě Martina Sheena (Capt. Willard) exceluje zvláště Robert Duvall (Lt.Col. Kilgore), jenž plně využil svých zkušeností s armádou.

Anděl Páně (2005)

Nádhera, potěcha oka i srdce. Jednu věc ale nechápu. Když se KONEČNĚ objeví kvalitní pohádkový materiál, tak se sotva probije do kin. Člověku jen zůstává rozum stát, jak mohlo vedení ČT "prokoučovat" takovou příležitost. Ach jo. Jak je ta Čtvrtníčkova reklama? "Mohli jsme pro vás nechat natočit plnohodnotnou filmovou pohádku. A krásnou! Veliký rozpočet, bohatá výprava, dechberoucí dekorace... Ale my jsme řekli: NE!"

Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň (2005)

Film jsem viděl 4x. Spíš než fantasy film je to pohádka s prvky fantasy. Pohádka je dětský žánr a děti jsou z této pohádky nadšené. Dostal jsem to, co jsem čekal. Stoprocentně.

Bratrstvo neohrožených (2001) (seriál)

Až nyní, co jsem tento seriál viděl potřetí, cítím se oprávněn vynést svůj soud: NAPROSTO DOKONALÉ. V podstatě dokument. Takto by měla vypadat filmařská díla, která si nárokují titul "historický". Pokud hodláte věnovat na seznámení s průběhem pozemního tažení na západní frontě 2. světové války pouhých 10 hodin vašeho života, je tento seriál skvělá příležitost. Věrnost realitě je až neuvěřitelná, chyby ve výzbroji a výstroji naprosto minimální (pokud nějaké), všechny události jsou snímány narativně, tedy z pohledu pamětníků. Stran obvinění z americké propagandy - bullshit. Filmaři si prostě vybrali jednu z nejúspěšnějších amerických jednotek ve 2. světové válce, to je celá propaganda. Jinak vše sedí. Kdybych měl vybrat nejlepší scény, strávil bych tu noc. Vyzdvihuji souhrnně NAPROSTO REALISTICKÉ BOJOVÉ SCÉNY. Jinak jen pár dojmů z nepřeberné palety postřehů. Důstojníci měli rozhled, většinou byli vysokoškoláci, dost mě dostávaly ty jejich občasné hlášky o Římanech (Buck Compton v lese u Bastogne nebo Speirs v tom klášteře) atd. Zatracovaný a vysmívaný Sobel byl bezesporu špatný polní velitel, ale v rámci výcviku dal "Easy Company" základ k pozdějším výkonům, byl to on, kdo "Easy" udělal a svou roli splnil. A pochopitelně Winters... I nejlepší jednotka může být snadno zničena, když nemá dobrého velitele, ale to se "Easy" díky Wintersovi naštěstí nestalo. Co se týče dalších technických věcí: překvapilo mě, že navzdory množství režisérů to dohromady funguje tak dobře. Kamera je mimořádná, hudba geniální - někteří lidé si třeba ani nevšimli, že tam krom titulků a Beethovena v díle "Why We Fight" nějaká hudba je, natolik je příběh pohltil. Mohly se vychytat občasné gramatické chyby v titulcích DVD. Závěr: strhující historický (v pravém slova smyslu) seriál z druhé světové války o osudech elitní americké výsadkové jednotky na západní frontě. V současné době v daném žánru a médiu nejlepší možná volba. P.S.: Bez Vojína Ryana by nebylo Bratrstva neohrožených.