• Pohádka

Vlajky našich otců (2006)

Slabší z Eastwoodovy dvojice "iwo-jimských" filmů, přesto stále s přehledem 90%. Škoda, že děj nezůstal na ostrově, takto mi přijde geniální nápad o dvou stranách jedné mince (pardon, bitvy) ne zcela využitý.

Královna (2006)

Nesmírně zajímavý a přitom decentní "the most honorable film". Oscar za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli je v nejlepších rukou, Helen Mirrenová je prostě... Královna.

Vratné lahve (2007)

Je skvělé, že se duo otce a syna Svěrákových po dlooooouhé době opět vrátilo v plné parádě. Opravdu NÁDHERNÝ film.

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Aaaach, to byla jízda. Sice musíte do určité míry zapomenout na to, co jste se učili ve škole, plusem však je vizuálně strhující nabušená akce, která připomene, že před vynálezy např. pánů Colta a Gatlinga bylo válčení opravdu hodně kontaktní záležitostí. Je to něco jiného, slyšet ve škole suchou větičku, že "Řekové se několik dní bránili deseti až stonásobné přesile Peršanů" a pak vidět názornou dvouhodinovou ilustraci, která, ač silně stylizována, má přesto velkou výpovědní hodnotu.

Mlha války (2003)

Vynikající sugestivní dokument o jedné z nejvýznamnějších postav amerických dějin 20. století. Robert S. McNamara původně působil na Harvardu, za 2. světové války sloužil jako statistik u generála Curtise LeMaye a mj. přispěl k zefektivnění kobercových náletů bombardérů B-29 na Japonsko, po válce nastoupil do automobilky Ford, kde se vypracoval až na prezidenta firmy, ale největší proslulost si získal jako 8. americký ministr obrany za vlády prezidentů Kennedyho a Johnsona, kdy v letech 1961 až 1968 prošel mj. kubánskou krizí a první polovinou vietnamské války. Jeho kariéra je lemována mnoha nespornými úspěchy i nezdary. O tom všem pojednává film Errola Morrise. Oscar za nejlepší celovečerní dokument roku 2003 je v dobrých rukou.

Návštěvníci: Cesta do Ameriky (2001)

Americká verze skvostné francouzské komedie. Slabší po všech stránkách kromě hlavní ženské postavy. Méně uvěřitelná a propracovaná zápletka, méně vtipu, méně osvěžující nekorektnosti (ale také méně ztřeštěnosti), vše úhledně a tak trochu sterilně zabaleno pro publikum "born in the USA". Přesto je vzdálený třpyt originálu stále patrný.

Kung-fu mela (2004)

Čínská parodie (Hong Kong už je rovněž Čína) na kung-fu filmy, místy neuvěřitelně zábavná, místy stejně intenzivně trapná, každopádně maximálně až samoúčelně násilná. V barvitém pitoreskním hemžení se hlavní hrdina vyrýsuje nezvykle pozdě. Asi nejzábavnějším momentem filmu jsou následky pokusu o vydírání (nože a kobry). Ze soubojů mi nejpůsobivější přišel kupodivu ne ten finální, ale spíše duel tří mistrů se zabijáckými hudebníky a překvapivým přerodem pana a paní domácí.

Chyť mě, když to dokážeš (2002)

Skvělý "šedesátkový" retro počin Mistra Stevena. Leonardo DiCaprio opět zavřel ústa posměváčkům, Tom Hanks byl zpočátku k nepoznání a pánové Walken se Sheenem rovněž bravurní. Vybroušené, vyvážené, šťavnaté. Člověk měl tendenci spíše fandit sympatickému anti-hrdinovi než suchopárnému agentovi FBI, jenž sice mnoho práce v terénu asi dosud neabsolvoval, ale podezřelého pronásledoval se sveřepostí vpravdě buldočí. Závěr pak jen korunoval celé toto velice podařené dílo.

Taxi (2004)

Americká verze francouzské komedie. Už originál nebyl žádná sláva a tohle je ještě horší, navíc s množstvím chyb. Občasný výskyt zábavy a napětí ani pěkné tvářičky vychrtlých topmodelek to moc nespravily.

Johnny English (2003)

Britská špionážní komedie. Úvod (podklady pro agenta 1 a jeho pohřeb) vypadal na 100% zábavu, ale úroveň pak rychle začala klesat a mnoho vtipů svou absurditou překročilo hranice trapnosti. Což by třeba u Mr.Beana nevadilo, ale tohle neměl být Mr. Bean. Konečný dojem z této komedie je tak trochu nevyvážený.