Amazing Spider-Man 2 (2014)

Opět v rámci žánru absolutní spokojenost, jako s prvním dílem. Byť pár logických nesmyslů se objeví, prakticky hned v úvodní scéně s letadlem, ale jinak velmi zábavný. Film si jakoby nehraje na něco velkého, hodně sympatické obsazení, opět lepší a stravitelnější než Raimiho spajdr. Výkon hlavního hrdiny je v těch vážnějších pózách uvěřitelný, není přehnaný, tak jak mu to vlastní um dovolí. Emma Stone je skvělá a dohromady tvoří opravdu hodně sympatickou dvojici, kterým to prostě moc přeju. Pár opravdu povedených momentů, které nejsou sakra laciné, jak tady hodnocení všeobecně napovídá. Jamie Foxx je lehce kuriózní, ale taky dobře obsazený. Prakticky nikdo tam nevadí, nepřekáží, děj má spád, je vtipný i vážný, akce je tak akorát. Mě se to prostě mnohem víc baví než předchůdce v červených číslech.

Amazing Spider-Man (2012)

Ale jo, proč by ne nakonec. Kladl, jsem si předtím otázku, na co další spiderman, když ten první se docela povedl, taky na co další supermani a batmani..? Pro mě lepší než Raimiho, asi mi sedla ta vtipnější forma, lepší záporák i hlavní představitel byl víc..já nevím "chlap"..? Prostě jsem se hodně bavil a víc byl i dojat! z milostných poměrů ústřední dvojice. Až na pár kiksů, jako ta smrt strýce ahh, tak hloupé chování jak z céčkového hororu..no i tak příjemné překvapení. Perfektní oddechovka bez Raimiho slizkých postav. Dobrý!

A.I. Umělá inteligence (2001)

Po Jurském parku 1 můj nejoblíbenější Spielberg. Film, který dle mě zraje jako víno. Výborný úvod do filosofických námětů celého filmu, kterými pak jsou rasismus, zakořeněný hluboko v nás a zda je možné cítit lásku k plechu, či on sám ji může cítit a je v tom rozdíl vůbec..? To by nebyl Steven, aby to nemělo to rodinné téma, hřející teplým až kouzelným krbem matčiny lásky. Osmet je vážně skvělý a se Šestým smyslem dává najevo velký talent, škoda, že nejde teď tak vidět, nebo mám mezeru v info. Možná to s ním bude jako s Harry Pottrem, který už nebude nikdy jiný a pořád bude vypadat na 12 let. Příběh má akorát spád, s nápaditými prvky, kontroverzní vizí budoucnosti a hodně poutavým a dojemným příběhem. Touha robota státi se organickým, živým tvorem je tak silná, dojemná a zároveň předem nemožná, že vás to poutá ještě víc a i když bych to viděl po sté, stejně budu jakoby z napětím a úžasem čekat, jak to dopadne. V konečných fázích filmu ještě to ztvárnění mimíků dodalo onu třešničku na Stevenův dortík. Tohle je dar divákovi, dar celé světové kinematografii. Fantastické od hlavy až k patě!!!

Velký Gatsby (2013)

Tak to byla pěkně blbá pohádka.. Dlouho jsem to odkládal, ale ohlas okolí byl vcelku pozitivní tak teda jo. No čekal jsem jednak úplně jinou formu a to spíše do muzikálové podoby, jako třeba Chicago nebo Mouline Rouge. Hlavně i proto, že soundtrack je skvělý a poslouchám ho už od uvedení filmu. Poprvé se mi také stalo, že soundtrack byl mnohonásobně lepší než film..to je snad poprvé!!! Co mě dost nasralo, že ty nejlepší songy šli do outu, hlavně skladba od Florence and The Machine je skvělá a silná a oni to tam nechali hrát, jako když babička sedící na lavičce na dvoře poslouchá jako kulisu staré napůl fungující rádio.Taková škoda, to se dalo tak perfektně využít na nějakou třeba i kýčovitou romanci!! Místo toho tam nechali jediné songy, které přepínám v tracklistu, a to ty diskofilní srágory, na které tam všichni pařili, jako někde na dance music show 21. století. A tím se dostávám k hlavnímu defektu celého filmu. Tím je absolutní neukočírovanost režiséra držet se jednoho stabilního žánru a dobové věrohodnosti. Chvilkami nevíte jestli to myslí vážně, zda se díváte na reklamu na rafaelo, nebo je to něčí sen, či zda je to natočené někdy ve starověkém Egyptě, kde mají faraónové stopadesát sluhů, kteří je neustále obskakují, pořád se otvírají a zavírají dveře, všude se něco třpytí a vlaje...všechno je to jako jedna velká povrchní haluz. Jediná snad opravdu dobrá scéna je jak se Tobey poprvé opije, to má jakousi ucelenou formu a začíná to mít dobrou myšlenku. Jenže tu postavu pak stejně nenechají vyniknout, je to jakýsi vypravěč, který dělá věčně křoví, trapně a nepochopitelně se pořád přisírá do cizích poměrů apod. Dále hlavní postava Gatsby..opravdu skvěle zahrané, scéna jak je zmoklý a potká se s onou paní osudovou je už opravdu konečně herectví Leo! Už to začíná konečné zrát ten tvůj um, na tu sošku si ale ještě chvilku počkej, nebo si vyber lepší roli. Tahle byla totiž tak přihlouple patetická, příchod postavy je pompézní a ze začátku neustále zahalen jakýmsi tajemstvím, ale pak ho najednou už všichni znají a působí celkově spíš směšně. Soused vypravěč k němu pořád vzhlíží, jako k nějakému Bohu, ale bez většího množství informací o gatsbym je to taky dost neadekvátní. Dál třeba situace, kdy se všichni rozhodnou, aby unikli nepříjemné situaci, odjet z luxusního paláce, plného sluhů, do hotelu ve městě, tam zaujali stejné pozice a dali si whisky, kterou samozřejmě takový pracháči asi doma nemají a sluhové jsou taky asi jiní a ještě si tam stěžují na vedro. No tohle sem absolutně nepobral, kur*a proč?!!! První sem na to hleděl, jestli to fakt mysleli vážně a pak sem se tomu musel ještě dlouho smát, tak hloupý scénář jsem prostě dlouho nezažil. Takže spousta věcí špatně, počínaje režií, patetické chování postav, naprosto hrozný střih hudby a songy samotné k velké škodě nevyužité, nepřirozená kamera a s tím i velmi umělý celkový dojem - ne, nebyl to aspoň dobrý vizuál, nerealistické ztvárnění doby a hlavně hrozně nezajímavý příběh. Koho sakra zajímá nějaký další zbohatlík, který si může dovolit všechno, aniž byste mu pak té postavě dali širší rozměr nebo hloubku??!! Vlastně ani nevím za co ty dvě, asi jen za ten soundtrack a dobře zahrané postavy, ale špatně bohužel napsané. Kdyby to mělo nálepku fantasy pohádka tak by to bylo za 3*, to bych tak mohl brát. Nejlépe kdyby to mělo tu muzikálovou formu, všechna ta skvělá hudba by se pěkně využila a odlehčilo by se těch vážnějších situací, které tvůrci prostě neukočírovali. Znovu bych to vidět už nevydržel, jak to bylo špatné.

Přichází Satan! (1976)

Škoda, že jsem to nezažil aktuálně v tý době, to muselo mít grády. Dneska už je to trochu zívací, i když skvěle zarejžovaný s výbornými výkony a hudbou! Před 20 lety 5, dneska 4 hvězdy, tak jako Rosemary hustnoucí atmosféra se slabým ukojením se na konci. Za to ale sebekriticky říkám může moje generační zasazení.

Moře (2000)

Viděno před pár dny na LFŠ v UH a ještě teď mi to doznívá, jako nějaké silné trauma, a že jsme se tak po skončení opravdu cítili, asi jako když vás vysaje mozkomor :D Intenzivní pocity sklíčení a sugestivního scénáře s otřesným koncem ve spojením s vedrem v Redutě mě zřejmě úplně odpoutaly od hledání jakýchkoli chyb na tomto snímku. Nechápu tedy všeobecně nižší hodnocení. Nevím co byste ještě od takového typu dramatu chtěli, naopak bych možná spíš ubral, ale to už by zase nebylo ono :) Skvělé herecké výkony tomu daly korunu a já jsem naprosto spokojený, byť tohle dílo nechci vidět už hodně dlouho. Nic pro čajíčky, a to ani ne ztvárněním, spíš osudem postav samotným. Brrr

Zmizení (2013)

Většina to tu bude asi stále omílat, ale opravdu dlouho sem neviděl takový poctivý kvalitní detektivní thriller. Napínavý a hlavně vesměs nepředvídatelný děj. Krom klasické pátračky nabízí filosofické otázky, primárně kam až jste schopni zajít při vložení vlastní iniciativy při hledání ztraceného dítěte. Tento sekundární příběh je v průběhu děje i ve zpětném pohledu mnohem skandálnější a drsnější. Celou dobu jsem si říkal, že bude fungovat karma spravedlnost a Hugh za to dceru najde mrtvou.. Čímž se dostávám k dalším velkým kladům a to je obsazení a samotné výkony. Najednou ani v těch vyhrocených scénách jsem nezaznamenal jedinou podobnost s Wolverinem, jak jsme teď zvyklí Hugha vídat. Mimochodem hodně dobře napsaná postava. Jake je jako vždy do detailu přesný a přesto jiný než u Zodiaca. Zbytek posádky také nijak herecky nezaostává, hlavně Paul Dano je skvěle obsazený! Přidejte si lehce pochmurnější období, do kterého je děj zasazen a užší vztahy v sousedství umocňující závažnost situace (připomíná Jagten) a máte skvělý film, u kterého se ani nepohnete napětím a to až do samotného, velmi povedeného konce. 90%

47 róninů (2013)

"Tak hlavně tam nacpu hodně efektů, nějaký ten milostný prvek, Keanu to bere, takže to natáhne do kin a nemusí tam vlastně ani nic skoro říct. No nebudu se s tím moc srát, stejně to je také téma, které se udělá samo. Hlavně aby se to pořád motalo kolem cti a pomsty, k tomu vážnější styl hudby a bude to, to by mělo zabrat, než se tam do sebe zase na chvíli pustí, celé to stejně nějak rychle prostříháme a nasekáme mezi sebe. Ale sakra dyť tam budou jen samí japonci, to zase naši budou remcat, že musí číst titulky a nepůjdou na to, tak to bude anglicky no, šak budou mít všichni japonský přízvuk, tak to bude vypadat věrohodně, cha, to jsem vymyslel..no nic, co bych vymyslel teď, mám ještě 5 min čas...hm.." Film asi někdo spíchl během polední pauzy. Absolutně trapný scénář a hrozná režie filmu, kopírující klasické téma roninů, s příšernými herci, pouze Neo to zahrál stejně dobře (jestli se dá vůbec o nějaké roli tady mluvit) a představitel hl. role, který je známý již z klasických koprodukčních akčňáků na VHS. Směšná čarodějnice s ne lacinými, ale přesto trapnými triky. Žádná opravdu zásadně negativní postava, která by vzbuzovala strach či nenávist z vaší strany. Film se vám ani nijak nesnaží nic moc vysvětlovat ani nechat nasát vztahy postav. Ono to ani moc nejde s tak jednoduchým příběhem, ale když si vezmu Quentina, který s velkou blondýnou ve žlutém trikotu dokázal přiblížit východní styl o sto miliard kilometrů blíž, musím spáchat seppuku já, že sem to se ctí vydržel dodívat až do konce. Dvě za oblíbené téma, kostýmy a vizuální stránku.

Na hraně zítřka (2014)

Vcelku zábavné a z určitého pohledu originální sci-fi, které je nabušeno akcí, o kterou vlastně ani moc nejde. Nápad s časem byl prakticky záchranou před další kýčovitou popcornovkou s Cruisem v čele. A to jsem si říkal, že na film s ním v hlavní roli už nepůjdu :D Ale tady mi ani nevadil jaksi...? Emily Blunt ovšem hodně potěšila a sem tam se objevily i docela emoční momenty. Jinak je to film, který asi už nemusím vidět znovu. Chyběl mi globálnější pohled na věc a větší rozpitvnání mimíků by taky neuškodilo. 4 hvězdy za nápad a z toho dobře využitá vtipná forma, která to ale nikdy neshodila ("máš na to 10 min, pak tě zabiju" :D) a ještě samotný konec byl taky trochu na podumání si. V rámci žánru, který je dnes myslím hodně vyrabovaný- spokojenost 80%.

Až na krev (2007)

Dokonalé drama. Skvělá analýza ústřední postavy, postupně se rozplétající ruku v ruce s dějem a hudebně famózním doprovodem. Jeden z nejlepších a mých nejoblíbenějších herců současnosti v roli pro kterou se herci rodí. Danielův výkon a celková změna jeho výrazu, chůze a hlasu je absolutně dokonalá a strhující, tohle je první herecká liga, kam patří jen velmi málo herců, a stačily by mi prsty na rukou, abych je spočítal. Hloubková psychologie muže, u nějž se rodí čistá megalománie, kdy se chodí přes mrtvoly, ovšem s maskou na veřejnosti velmi promyšlenou, inteligentní a důvěryhodnou. Tak skvěle napsanou a zahranou postavu uvidíte málokde, možná nikde. Plus spolu se silnými momenty v duelu s P. Danem (taky klobouk dolů) se dostavuje divákovi ta nejkvalitnější herecká nirvána. Prvopočátky honby za černým zlatem, rabování energie slunce a zároveň největší "pasti" naší společnosti to je téma, které snímek zobrazuje s geniální lehkostí, ne tedy vše jak popisuji, ale myšlenky vás k tomu dovedou, pokud se trochu zajímáte o svět kolem vás, který se schovává za komerční i jiná média. Ale zpět k filmu a jedné z nejsilnějších scén pro mě, kdy ropa "vystřelí" zrovna, když je na věži jeho "syn" (dále nebudu rozepisovat kvůli spoilerům), spolu s hudbou doprovázející tuto scénu mi naběhl takový adrenalin, že jsem nedýchal a jen poslouchal jak mi mlátí srdce..ve finále této scény je geniální momentka Daniela v tom černém krvavém pekle, vypadal prostě jako ďábel a ona to nebyla náhoda, ďábel černého zlata ho totiž v tu chvíli dostal až na krev, protože on to tak chtěl, nic jiného..Skvělá režie, scénář, výkony a hudba hážou tohle dílo do mých TOP 5!!