8 MM (1999)

Tohle bylo zklamání. Námět filmu a první polovina se mi líbily, ale v té druhé už to začalo dost skouzávat k naivitě: Soukromý detektiv se vydává do velkoměsta hledat původ filmu, přitom náhodou ten studentík, co dělá v půjčovně, zrovna ví, kdo ten sniff točí, detektiv se poměrně bezproblémově dostane k producentovi, případné další střety končí pro detektiva vcelku zdravě (počítám, že dlouho by nepřežil), ... takové trochu jak pohádka. Mimoto film trpí klasickou vadou (nejen) amerických filmů - kriminálníci a asociálové mají milé, oduševnělé obličeje (Stormare je furt eště krasavec), přitom opravdoví zločinci mají vlastnosti vepsané ve tváři... Pár hvězdiček je za to, že film mě seznámil pro mě s dosud neznámou problematikou a velice oceňuji, že režisér nespadl do zbytečných, přiblblých, rádoby šokujících krvavých výjevů.

Lupiči paní domácí (2004)

Pro mě úžasný film, který mě uchvátil svou poetičností, velice inteligentním vtipem, trvalým, pozvolným spádem, jak je u dobrých filmů Coenů zvykem, mnoha skvělými nápady a detaily a HLAVNĚ hudbou! Máte-li rádi černošské gospely, budete nadšeni. Popravdě ta muzika je snad polovina úspěchu filmu, výborně dotváří atmosféru. Herecké výkony jsou přirozené a samotná grupa, kterou penězchtivý profesor dal dohromady, už od pohledu slibuje vtipnou zábavu. Scény, kdy babka dohrne na policejní stanici, jsou úžasné... Narozdíl od ostatních zde má Tom Hanks tu nevýhodu, že jako známý herec je zaškatulkovaný, ale dopadlo to docela dobře. Film mě v kině natolik zaujal, že jsem na něj šel druhý den znovu.