Vinnetou - Poslední výstřel (1965)

Jeden starý vtip hovoří o tom, že slzy Chucka Norrise léčí rakovinu, ale bohužel nikdy nebrečel - pro mě to znamená, že neviděl Vinnetou - poslední výstřel, protože kdyby viděl, jak se Olda Šetrný sklání nad umírajícím rudým bratrem a před očima se mu promítají legendární scény z předchozích dílů, tak by onkologie byla zapomenutou vědou. No a nám, co nejsme tak drsní jako Chuck Norris, k moři slz stačí, když v dálce slyší zvony ze Santa Fé... Nezáleží na tom, jak dobrý nebo špatný tenhle film filmařsky je, tohle je Vinnetou a to znamená plný počet + nejdojemnější filmová scéna všech dob.

O Janovi a podivuhodném příteli (1990) (TV film)

Asi nejděsivější pohádka, na kterou jsem se v dětství koukal - a zároveň jedna z mála pohádek v německé koprodukci, která se mi opravdu líbila. Výborné postavy Lábuse se Zedníčkem, ďábelsky tajemný Janův přítel a divná, ale přesto krásná princezna, co každou noc utíká za arcizákeřným, arcizlým a arciďábelským arcizloduchem. Nemůžu jinak než plný počet, protože oproti tradičním veselým českým pohádkám jsem tady hlavnímu hrdinovi musel držet palce až do poslední minuty.

Ranhojič (2013)

Jedna hvězdička za to, že je to německý film, druhá hvězdička za to, že je to německý film s netradiční tématikou, třetí hvězdička za výpravu, která vůbec nevypadá lacině, čtvrtou za to, že autoři připomněli jedinou dobu, kdy arabský svět díky řeckým myslitelům a větší toleranci vítězil nad Evropou (dnes je tomu naopak) a pátá hvězdička za odvahu režiséra opřít se do fanatických muslimských duchovních, kteří dodnes používají rétoriku a myšlení 11. století. Zajímalo by mě, kolik fanatiků mu za tenhle film slíbilo smrt. I za to odpouštím všechny chyby, kterých bylo též nemálo, ale čert je vem.

Profesionálové (1977) (seriál)

Seriál z doby, kdy tři týpci k potlačení mezinárodního terorismu nepotřebovali ani superpočítače, ani superudělátka a dokonce ani supervýcvik na základě supergenecky upravených schopností. Prostě přišli, stloukli chlápka a takhle se promlátili až k pachatelům. Cestou nezapomněli hodit pár rasistických a pár sexistických narážek, udělat si srandu z šéfa, vyhrožovat smrtí nějakýmu cápkovi a 50 minut bylo pryč... Kde jsou ty sladký časy, kdy hlavní hrdinové nepotřebovali superpodpůrný tým šprtů a dokonce ani gel na vlasy? I přes jistou schématičnost (které se nevyhne žádný seriál) je tohle seriálová legenda, která nikdy neomrzí. A za všechny tyhle věci si nezaslouží míň než 100%.

Volavka (2002)

Přestože hongkongské filmy mě zajímají pouze tehdy, když se tam parta postav, které mám většinou problém rozeznat, kope s otočkou do ksichtu, tak tento film mi ulpěl ještě z dob, kdy jsem jako mladistvý sjížděl všechny kabelové programy. Zápletka je výborná, herci jsou výborní, jejich psychologie a tísnivost policajta v utajení dokonalá. Až jako druhý jsem viděl Skrytou identitu, která mě oproti tomuto snímku šíleně nudila. Nejenže jsem se tam o nikoho nebál, ale nikdo mi tam ani nebyl sympatický a celé zpodobnění mafie v Bostonu mi přišlo až trapné. Volavka je oproti tomu skutečné nervydrásající drama a jelikož jsem tentokrát i dokázal udržet, kdo je kdo, tak tomu musím dát plnou palbu. I konec je o hodně lepší než americký remake. Tentokrát klukům hongkongskejm opravdu tleskám!

Velmi nebezpečné známosti (1999)

Já vím, je to hrozně moc, ale co mám dělat, když doba Velmi nebezpečných známostí je dobou, kdy mě ještě po ránu nebolely záda, kdy jsem neznal slovo hypotéka a kdy mou jedinou starostí bylo, zda proflákám den u počítače nebo u televize. Navíc to byla doba, kdy jsem zjistil, že ženy opačného pohlaví nejsou tak k ničemu, jak jsem si myslel. Samotný film mi dnes přijde už trošku úsměvný, ale za tu nostalgii a večery s báječným soundtrackem prostě nemůžu jinak.

Vikingové (2013) (seriál)

Nuda, nuda, nuda. Krátké shrnutí první série. Možná se to v druhé trošku více rozjede, ale mě už to nepřesvědčí. Pseudohistoričnost, někdy až trapně naivní a nelogické chování jednotlivých postav - žena Ragnara tam nejdřív zabíjí na potkání, pak jí tam přijde těhotná ženská, co čeká dítě s Ragnarem, tak prostě řekne čau. Králi Aellovi pošlou bráchu zabalenýho v koňskym hnoji, a proto zaplatí obrovské výkupné. Navíc se v celé Anglii nenajde tolik mužů, aby povraždili jednu loď vikingů. A k tomu všemu podivně zfetovaný úsměv hlavního hrdiny (no, to vlastně vysvětluje, proč všude vidí krkavce a Odina), který je drsný asi jako polobotky Chucka Norrise. Dal bych za to skoro odpad, ale to jen ve srovnání s drsností Hry o trůny. Je fakt, že koukat se na to dá, když potřebujete ještě něco zkouknout v televizi, na netu a nebo prostě potřebujete vyřídit nějakou jinou činnost. Osobně bych první řadu seriálu sestříhal do filmu na 90 minut - vždy posledních deset minut každého dílu - a vůbec nic by se nestalo. Nechápu, kdo tomu mohl dát 84%.

Saló aneb 120 dnů sodomy (1975)

Tenhle film musí člověk buď obdivovat nebo nenávidět. Já ho beru ale tak, že je to jeden z mála filmů, který jsem si musel pouštět na víckrát, protože najednou jsem tu sérii nechutností nemohl dát na jeden zátah. Pasolini musel být minimálně tak divný člověk, jak divná byla jeho smrt a tenhle film je toho tím nejlepším důkazem. Po tom, co jsem viděl tohle, mi už nikdy nic nepřišlo dost hnusný.

Malý pitaval z velkého města (1982) (seriál)

Je pravda, že některé případy vyznívají vzhledem k druhu a způsobu kriminality v 21. století dost směšně, banálně a trapně a dnešní policie by to místo volání kriminálky shodila na přestupek, ale některé díly jsou dost akční i na normalizovanou ČSSR, viz např. Benjamínci nebo Muž s punčochou a další. Navíc mi, ač to tu většině přijde nudný, mně učarovává právě to "reálný" vyšetřování, kde detektivové pachatele nevypátrají po tom, co v místnosti změří sílu jeho prdů, ale musí mluvit s lidmi, skládat indície a hlavně dělají chyby. A to je také důvod, proč uspěly i Případy 1. oddělení. Nebaví mě koukat na kraviny, kde policie k vypátrání vraha používá družice, všechno zjistí z databází a k sebrání superinteligentního pachatele používá 200 speciálně vycvičených svalovců a zničí celé město, aby se s pachatelem nakonec stejně utkal na střeše mrakodrapu jeden z vyšetřovacího týmu, který má shodou okolností výcvik v tý nejspeciálnější jednotce, v který sloužil, když si dodělával svůj druhej doktorát a první profesůru. Sorry, ale to už raději Rudlu, co nemá rád zbraně...:-) Za to, že je tenhle seriál tak podhodnocený, za to, že je tam málo soudruhů, za to, že všechny kriminálky od Anděla po Ňůjork jsou sračky a za to, že už vím, jak zabezpečit výlohu, aby mi nikdo nevykradl kasu, dávám plný počet. 56% si tohle opravdu nezaslouží.

Thor: Temný svět (2013)

Budu stručný. Jednička se mi nevím proč líbila víc a méně nudila. Ve dvojce jsem jen 80x slyšel slovo konvergence, ačkoliv jsem význam pochopil už při 35. opakování, Thor tam tak nějak jen postával a nevěděl, co má dělat a v podstatě nejchytřejší a nejzábavnější postavou tam byl Loki, který si sice nedostatek nevím čeho nekompenzuje velkým kladivem, ale aspoň dokáže býčímu emzákovi hezky postaru probodnout hrudník a přidělat na zadek handgalaxygranát. Pro mě opravdu trošku zklamání a nuda. Dvě hvězdy za to, že jsem při tom vyřídil spousty práce.