Babovřesky 2 (2014) odpad!

Kdyby naši hokejisté trávili více času na tréninku a méně před kamerou šílence z Hoštic, možná bychom v Soči skončili na lepším než 6. místě. Jinak k tomuto filmu není moc co říct. V podstatě se jedná o stejnou splácaninu jako v případě předchozího dílu. Příšerné herecké výkony, které rozhodně nezachraňují výše zmínění hokejisté, nesmyslný a z velké části očividně improvizovaný scénář bez jakékoliv větší zápletky, do očí bijící product placement a hlavně nevhodně pojaté vtipy...pokud se tomu dá tak říkat. Prostě klasická Troškovina. Jsem vážně zvědav na 3. díl, jelikož bych rád viděl, jak hluboko může česká kinematografie ještě klesnout.

Zátah 2 (2014)

Lepší než předchozí snímek nebo horší? Těžká otázka. První film: jednoduchý, téměř lineární příběh, jedna budova a omezený počet lidí a posléze mrtvol. Název The Raid ho prostě perfektně vystihl. Druhý film: vícevrstvý příběh, s pár flashbacky, spousta lokací, hromada bitek, honičky v autech, neuvěřitelná brutalita, ale také více rozhovorů. Nebýt stejného názvu a hlavní postavy, těžko by se dalo mluvit o pokračování. Raid 2 je prostě trochu jiný film než jeho předchůdce, což v tomto případě rozhodně neznamená horší. Hodnotím stejně, na hranici 4 a 5 hvězd...kvůli perfektním bitkám se však spíše přikláním k 5*.

Grace, kněžna monacká (2014)

Jedno se tomuto filmu musí přiznat. Nebyl tak vyhypovaný jako Diana, se kterou je velmi často srovnáván. Možná právě proto má trochu lepší hodnocení. Stále se však jedná o průměrný film, který ani neoslní, ani neurazí. Herecké obsazení celkem ujde, nejhůře z něj vychází Tim Roth, což je pro mě trochu zklamání. Příběh, který je z větší části fiktivní, ubíhá rychle, ale je dosti předvídatelný. Výsledné hodnocení: pro obyčejného diváka, který si u filmu rád odpočine, je tento snímek dobrou volbou. Za mě klasický průměr.

X-Men: Budoucí minulost (2014)

Už první trailer evokoval, že tento snímek bude z celé ságy X-Men ten nejoriginálnější a nejlepší. Brianu Singerovi se perfektně podařilo propojit obě série X-Men i když přednost získávají spíše mladší verze mutantů, tj. minulost. Herecké výkony většiny osazenstva jsou skvělé, ale vypíchnul bych zejména ten od Michaela Fassbendera jako mladého Magneta a Petera Dinklageho jako Traska. Vizuální efekty, kamera a střih nemají chybu. Pro toho, komu se série filmů X-Men líbí, je zkrátka zhlédnutí tohoto snímku povinností. Nebýt potitulkové scény a připravovaného filmu X-Men: Apocalypse, řekl bych, že tento film uzavřel kruh.

300: Vzestup říše (2014)

Když jsem poprvé viděl trailer na tento film, vzbudil ve mě dojem, že se bude jednat o pouhopouhou napodobeninu, která se jen bude snažit vydělat na úspěšnosti předchozího filmu. Po zhlédnutí však mám už jiný názor. 300: Rise of an Empire nabízí prostě mnohem a mnohem více než film 300. Více bitev, více výbuchů, více vojáků, více sexu (dokonce došlo i na sprostá slova) a hlavně více brutality. Opravdu. Pokud vám film 300 přišel brutální, na tento ani nekoukejte. Digitální krve je zde tolik, že často zůstává i na kameře a není nic vidět. K tomu si přidejte lahůdky v podobě hlavy rozšlápnuté koněm, pár rozseknutých hlav a několik stovek useknutých končetin. Další věc, která mě u tohoto prequelu, sequelu a sidequelu (ano, to všechno tento snímek vůči filmu 300 je) zaujala, byl hlavní hrdina. Nemyslím však toho kladného, ale jeho protivníka. Artemis v podání Evy Green je naprosto šílená a tato role ji sedla perfektně. Je chladnokrevná, brutální a sexy zároveň. Na závěr tedy hláška z filmu, která Artemis i samotný snímek skvěle charakterizuje: "You fight harder than you fuck!"

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (2013)

Zdá se to jako včera, kdy jsem v Amsterdamu v jednom nejmenovaném knihkupectví zahlédl knihu, která mě upoutala svým názvem natolik, že jsem si ji za 15 Euro koupil. A nyní, kdy se v kinech objevila její adaptace, nemohl jsem v sále chybět. Není důvod komentář natahovat, Švédům se prostě tento film povedl tak, že mu odpustím i nějaké ty odchylky od knihy. Herecké výkony nemají chybu a vše je natočeno takovým zvláštně klidným způsobem, který však dokáže být i hodně akční, velmi vtipný, ale také dosti vážný. Menší výtku bych měl k hlavnímu hrdinovi, respektive jeho masce, která mi přišla na 100 let dosti mladá. Nicméně, ve finále se jedná o velmi povedenou komedii, kterou se vyplatí zhlédnout už jen proto, že si u ní odpočinete od klasicky amerických "vtipných" filmů, které se na nás valí ze všech stran.

Justin Bieber: Never Say Never (2011)

Už je to pár měsíců, co se mi do rukou dostal soubor Dzhastin.Biber.Nikogda.ne.govori.nikogda.2011.avi. Odvahu k jeho zhlédnutí jsem však sebral až poté, co jsem zjistil, že v kinech už běží další film o této celebritě. Jelikož nepatřím mezi Bieberky nebo jak si ty holky říkají, nebudu hodnotit hudbu a zpěv, ale spíše celkové zpracování snímku. I když si stejně myslím, že Justin Bieber měl zůstat jen u bicích. Film je z velké části poskládán z YouTube videí, které jsou prostříhány rozhovory se známými Justina, a také koncertem v Madison Square Garden, který ale začne až na konci filmu. Tuto skutečnost nám každou chvíli připomíná odpočet a také postupně se zhoršující stav Justinových hlasivek. Ono totiž není dobrý nápad, těsně před tímto megakoncertem jet zpátky do Kanady a dělat Biebroviny se svými starými kamarády. Těžko však říct, jestli to všechno byla pravda. Některé události v tomto filmu byly totiž podle mě dosti neuvěřitelné. Ale tak co, nemá to být ryze dokument…asi. Jelikož se zde nedá moc mluvit o nějakém scénáři, tvůrci se snažili, aby byl film aspoň působivý, co se týče vizuální stránky. Např. do záběrů z koncertu byly vloženy fotky fanynek, které poletovaly okolo Justina a které ve 3D musely vypadat opravdu hrůzostrašně. Jinými slovy, i vizuál filmu selhává. Korunu tomu dodává fakt, že Justin zpívá, aspoň ke konci filmu, na playback a to tak amatérsky, že je to opravdu vidět. Trochu smutné, vzhledem k tomu, že tvůrci měli k dispozici X kamer a záběrů, a přesto vybrali v nejslabší chvíli ten, kde je zpěvákovi nejvíc vidět pusa. Hlavním problémem filmu je však to, že neví, co chce sdělit. Do diváka jsou zde hustěny informace z Justinova mládí, co všechno dělal (a že toho bylo opravdu dost), dále tu jsou „rozhovory“ s fanynkami, které jediné, co umějí říct je: „Justine, miluju tě a chci být tvá žena“ a v neposlední řadě taky jednotlivé písničky z koncertu, který začne až na konci snímku. Vše je navíc velmi zmateně sestříháno, takže držet s filmem krok je celkem náročné, a kdyby se mě někdo okamžitě po zhlédnutí filmu zeptal na nějaké konkrétní momenty, nevěděl bych, co říct. Snímek jsem viděl ve 2D a s příšerným českým overlay dabingem, nicméně si myslím, že originální zvuk a 3D obraz by to tentokrát rozhodně nezachránily. Jednu hvězdu dávám za vtipné cameo zhuleného Snoop Dogga, a za tenkrát ještě pěknou, nezhulenou Miley Cyrus.

Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko (2001)

Chcete zprznit výborný animovaný seriál? Není nic snazšího, natočte k němu hraný pseudofilm. Vorlíček by s tím svým řemeslem měl vážně už seknout. Jak jinak si totiž vysvětlit, že těch pár jeho posledních filmů se zde potácí v černém hodnocení? Nekvalitní a zmatený scénář, prkenné herecké výkony (převážně dětských představitelů) a příšerný zvuk, to je jen rychlý výčet některých "kvalit" tohoto snímku. Korunu tomu všemu nasazuje šílený remix úvodní písničky, který hned na začátku filmu evokoval, že to bude opravdu nezapomenutelný zážitek. Není se však čemu divit, když výběr hudby měl na starosti člověk, který si říká DJ Jonathan Sysel. Jednu hvězdu dávám za pár scén, které mě opravdu rozesmály, a to hlavně díky triu Lábus, Nárožný a Kraus.

Casablanca (1942)

Po zhlédnutí tohoto kultovního snímku bych do jeho žánrů doplnil ještě jeden, a to komedii. Nevím, jestli v originále je film tak vtipný, nicméně český dabing, ve kterém jsem měl čest tento snímek vidět, mu dodal další vrstvu. Casablanca je napěchována vtipnými hláškami a slovními obraty tak, že se člověk musí zákonitě smát. A to prosím navzdory tomu, že jinak je děj velmi vážný. V podstatě se jedná o klasické love story, které se však odehrává na pozadí velmi důležitých a smutných událostí. Děj má celkem spád, žádná scéna není zbytečná a i konec je celkem neočekávaný. Kouzlo celému snímku dodávají na dnešní dobu již vtipné efekty, jako např. zpětná projekce, modely a hlavně zajímavá barevní škála. Je prostě vidět, že původně byl film černobílý a barva byla dodána až následně. Nicméně ani jednu z těchto věcí nelze brát jako nedostatek. Casablanca je prostě ve výsledku nádherný film, který by měl každý minimálně jednou za život vidět.

NASTUPUJE AMFORA (1999) (pořad)

O klubu Amfora jsem nikdy před tímto pořadem neslyšel, nicméně toto "fiktivní" udílení cen bylo rozhodně vtipnější a více na úrovni, než letošní předávání cen ankety TýTý, které jsem měl tu "čest" přetrpět před tímto pořadem. Překvapil mě i moderátor Petr Novotný, kterého většinou opravdu vidět nemusím, nicméně do tohoto pořadu zapadl pěkně.