Gravitace (2013)

Vizuálně dokonalý film, který však má smysl pouze v kině, ve 3D a jen jednou. Jakékoliv další zhlédnutí, ať už doma nebo v sále s 2D projekcí je zbytečné a mělo by polovinu hvězdiček. Herecké výkony se zde moc hodnotit nedají, jelikož 90% filmu jsou aktéři zavření ve skafandru, takže kdo z dam se na film vydá s cílem pokochat se Georgem Clooneym, bude zklamán. Co se snímku naopak vytknout nedá je skvělá kamera, perfektní CGI vesmír a zajímavý zvuk/hudba. Btw, při závěrečných titulcích jsem byl nucen přemýšlet, jak se u filmu, ve kterém jsou vidět defakto jen dva herci, mohlo uživit 10 kaskadérů...

Zázračné děti (2011)

Zajímavý snímek, který hraje především na city, ale rozhodně má co nabídnout. Máte možnost vidět "komisaře Rexe" Gedeona Burkharda v jiné, tentokráte méně akční roli. Dále bych vyzdvihl herecké umění dětských představitelů, zajímavý námět a především hudební stránku, na které celý film stojí. Co se dá snímku naopak vytknout, je volba jazyka. Chápu, že pro německého režiséra je snazší natočit film ve své mateřštině, ale vidět a hlavně slyšet židy na Ukrajině, jak mezi sebou mluví německy, je poněkud zvláštní a trochu rušivé. I přes tento "nedostatek" jsou Zázračné děti filmem, který rozhodně stojí za to vidět.

Muž taiči (2013)

Keanu a jeho režijní debut aneb klasická bojová rubačka. Nic víc, nic míň. Za zmínku v tomto filmu totiž stojí jen a pouze bojové scény, které jsou efektně zahrány i natočeny. Co zde však vyloženě ruší, je např. příšerně vytvořená CGI autonehoda a "používání síly" na bázi rytířů Jedi ve Star Wars. Popravdě řečeno, film by klidně mohl dostat o hvězdičku více, ale to by Keanu musel zůstat jen za kamerou. Jeho herecký "výkon" v tomto snímku je totiž naprosto tragický a nespraví to ani závěrečná bitka, ve které si zavzpomínal na své zlaté časy v Matrixu.

Hořící keř (2013) (TV film)

Důkaz, že i přes otřesný stav současné české kinematografie, se v Čechách dá natočit velmi kvalitní film, respektive televizní minisérie. Stačí mít silný námět, dobré české a slovenské herecké obsazení, a na režisérské stoličce zkušenou polskou režisérku, která navíc v době Palachova upálení studovala na DAMU, takže byla událostem, které se poté udály velmi blízko. Pro mě jednoznačně můj nejsilnější filmový zážitek v kině vůbec. 200 minut jsem se téměř nehnul a jen se nechal unášet strhujícím příběhem jedné neuvěřitelné kapitoly československé historie. Nutno říci, že v sále se tak chovali všichni a kromě toho, že si někdo občas odskočil, bylo naprosté ticho. Za mě rozhodně jednička s hvězdičkou.

Úkryt (2002)

Skvělý thriller, i když na Finchera možná trochu "obyčejný", vzhledem k jeho předcházejícím i následujícím projektům. Rozhodně však stojí za zhlédnutí, už jenom pro bravurní herecký výkon Jodie Foster. Trojice zlodějíčků je perfektně vyvážená, zde bych vypíchnul roli Jareda Leta a samozřejmě Forresta Whitakera. Scénář je přinejmenším zajímavý, ale postupem času docela předvídatelný. Jako bonus však máte mladičkou Kirsten Steward, která zde hraje nejlépe ze všech jejích filmů, které jsem měl možnost vidět.

Hra (1997)

Perfektně natočený thriller, David Fincher opět nezklamal. Po dlouhé době se mi u filmu stalo, že jsem opravdu netušil, kam děj směřuje a byl jsem překvapen každou další odhalenou skutečností a nejvíce pochopitelně závěrem. Michal Douglas v hlavní roli exceluje, stejně jako Sean Penn, který se ve filmu sice objevuje podstatně kratší dobu, nicméně jeho postava snímek rozhodně oživila. Btw, teď už chápu smysl loutky na plakátu filmu.

Sněhurka a lovec (2012)

Celkem povedené fantasy, které předčilo mé očekávání. Klasický příběh Sněhurky a 7 trpaslíků je zde pojat velmi nevšedně, ale rozhodně neruší. Sněhurka v podání Kristen Steward sice na plátně nezáří, ani nepronese mnoho vět, nicméně navzdory názvu, film netáhne ani ona, ani lovec Chris Hemsworth. Oba totiž hrají druhé housle démonické královně Charlize Theron, která v tomto filmu opět ukázala svoje herecké kvality. Vizuálně je snímek působivý, kamera a střih mají hlavu a patu, takže filmu mohu vytknout jen "prkenné" hraní Kristen Steward, která se bohužel ve všech svých filmech, které jsem viděl (Útěk do divočiny a celá série Twillight), tváří po celou dobu stejně "překvapeně" s otevřenou pusou.

Osm statečných (2006)

Paul Walker vyměnil vytuněná auta za psy a překvapil. Stejně jako Jason Biggs, jehož postava Coopa děj rozhodně oživila vtipnými poznámkami - nikoliv však oplzlými jako v sérii Prci, prci, prcičky. Jinak se jedná vcelku o hollywoodskou klasiku, která hraje na city, tentokráte však vůči němým tvářím v podání psů husky, kterým mimochodem na plátně patří více prostoru něž hercům. Z tohoto důvodu je film nejspíš klasifikován jako romantický, i když se zde nejedná o souznění dvou lidí, ale člověka a 8 psů. Nicméně tento vztah funguje a scény se psy jsou opravdu nádherné, precizně natočené a psím hercům za ně rozhodně patří poklona (stejně, jako jejich trenérům). K tomu si připočtěte zajímavé prostředí Antarktidy a máte perfektní odpočinkový film na večer.

Bastardi (2010)

Kdo se na Bastardy dívá jako na drama, musí být zklamán. Když je berete jako komedii, na jednu hvězdu stačí. Ale drama to není ani náhodou. Jak jinak si totiž vysvětlit, že Jan Šťastný v roli mafiána působí spíše komicky a nepomáhá mu ani fakt, že má za bodyguarda Rytmuse z Piešťan. "Herecké" výkony herců i neherců jsou zhruba na stejné úrovni, takže občas ani nepoznáte, kdo za film dostal zaplaceno a koho tam řezník Magnusek dovlekl násilím. Myšlenka námětu celkem zajímavá, ale jelikož se scénáře chopil výše zmiňovaný člověk, skončila zahrabaná hluboko pod nánosem sprostých slov a nelogičností. V porovnání s ostatními díly série se však jedná o tu nejlepší část.

Bastardi 2 (2011) odpad!

Změna režiséra filmu rozhodně nepomohla, ba právě naopak. Druhý díl Bastardů je dokonce horší než jeho předchůdce, což je na uváženou. K toporným hereckým výkonům přibyla strašná kamera, příšerné postsychrony a žánr filmu se změnil ze sprostého pseudokomediálního dramatu na mix Kobry 11 a Odpadlíka - v hlavní roli s Tomášem Magnuskem. Spolu s třetím dílem série jeden z nejhorších a nejzbytečnějších filmů současnosti.