12 let v řetězech (2013)

Steve McQueen prostě není režisér pro každého a dokázal to i tímto snímkem. Sice se 12 let v řetězech blíží svojí koncepcí spíše k hollywoodským filmům, nicméně režisérův rukopis z předchozího Hladu či Studu zde zůstal. Relativně málo mluvení, dlouhé záběry ve kterých se nic neděje, ještě delší záběry, které jsou nabyty akcí a dialogy, a samozřejmě hlavní faktor - Michael Fassbender. Chiwetel Ejiofor ani ostatní herci sice nehrají špatně, ale Fassbender si svojí roli ujetého majitele plantáže vyloženě užívá. Co se týče scénáře či technických aspektů filmu, nedá se nic zásadního vytknout. No a Hans Zimmer se svoji hudbou, to už je jen třešnička na dortu. 12 let v řetězech není dokonalý film, ale rozhodně si svoji pozornost zaslouží. Už kvůli Bradu Pittovi, který ač na plátně strávil jen pár minut, v závěrečných titulcích si to on a lidé s ním spojení, rozhodně vynahradili.

Vlk z Wall Street (2013)

Duo Scorsese a DiCaprio se s každým dalším společným projektem zlepšuje, to přesně dokázal tento film. V záplavě sexu, drog, drahých věcí a hlavně extrémní smršti sprostých slov, perfektně vynikne herecké umění DiCapria, který už dávno není tím klučinou z Titanicu, ale dokáže zahrát i zápornou a zároveň oblíbenou postavu, což ostatně předvedl už v Tarantinově westernu Nespoutaný Django. Scénář je přinejmenším zajímavý, děj se žene rychlým tempem kupředu, odporné scény se prolínají s okamžiky, při kterých Vám tečou slzy smíchu a 3 hodiny utečou opravdu jako voda. Kamera i režie tohoto snímku je skvělá, stejně tak jako střih. Co mě ale velmi potěšilo byl výběr hudby. Během filmu totiž zazní několik velmi známých melodií, ale během takových scén, že byste to opravdu nečekali. Kdybych to měl nějak shrnout, rok 2014 pro mě filmově začal nejlépe, jak mohl.

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Rok se s rokem sešel a je tu pokračování Hobita. Lepší než první díl nebo o poznání horší? To se dá těžko říci. Začnu tedy klady filmu. Vizuální stránka je naprosto perfektní, ať už se jedná o reálné scenérie Nového Zélandu nebo o kvalitní CGI, ve kterém naprosto vyniká drak Šmak. Je vidět, že na něm tvůrci pracovali opravdu poctivě několik let. Co se týče hudby, tak Howard Shore klasicky nezklamal a stejně tak dobrá je i zvuková stránka filmu. Herecké výkony jsou celkem dobré, ale postav je tolik, že si, podobně jako v prvním dílu, k žádně nevytvoříte extra vztah. Kamera a střih nemají chybu. Teď k těm rozporuplnějším věcem. To, že si Jackson do filmu přidal nějaké Tolkienovy postavy, které se v knize nevyskytují, jako třeba Legolas, je celkem v pořádku. To, že ve filmu mají tak obrovský prostor, je už na pováženou. Nicméně fakt, že si vytvořil úplně novou postavu elfky Tauriel, která sama společně s Legolasem několikrát hlavním postavám zachrání zadek, a za použití parkouru a jednoho toulce šípů zabije minimálně 200 skřetů, je už postavená na hlavu. Samozřejmě, lidé v dnešní době chtějí vidět akci a tento film ji opravdu nabízí, ale nic se nemá přehánět. Pomyslnou korunu, respektive parohy, tomu nasazuje milostný trojúhelník Tauriel - Kili - Legolas. Elfka, která se zamiluje do trpaslíka, je opravdový vrchol, který jde proti veškeré logice a vlastnostem Tolkienových ras. Shrnutí na závěr: Druhý díl se mi líbil více než první, ale poslední jmenovaná věc ho srazila opět dolů, takže hodnotím stejně.

Rivalové (2013)

Důvod, proč se film drží takovou dobu po premiéře na začátku žebříčku nejlepších filmů, mi byl dlouhou dobu neznámý. Po projekci v kině je mi však vše jasné. Filmu se dá vytknout snad jen hollywoodské pozlátko, ve formě fešného herce v roli James Hunta a menších větších úprav některých reálných událostí, které by byly pro film "nudnější". Kamera, scénář, herecké výkony (hlavně Daniela Brühla), střih, zvuk, hudba i režie jsou naopak perfektní. Zbývá jen čekat do března a doufat, že takto skvělý film ocení i Akademie filmového umění a věd.

Zmizení (2013)

Zase po dlouhé době jeden perfektní thriller. Přímo se nabízí srovnání s Fincherovým Zodiacem, ale to hlavně kvůli podobnému námětu a stejně obsazené hlavní roli. Jake Gyllenhaal prostě opět nezklamal a roli detektiva mu sedla naprosto perfektně. Skvěle mu sekundují zdrcený Hugh Jackman, nesvéprávný Paul Dano, chladnokrevná Melissa Leo a spousta dalších vynikajících herců. Scénář je přinejmenším zajímavý, stejně tak jako kamera a střih. Menší výtku bych směřoval k náboženským námětům, přeci jenom, neustálé modlení Hugha Jackmana bylo možná zbytečné a film by se bez něho určitě obešel. Snímek však i přes svoji delší stopáž rozhodně nenudí a celých 153 minut si zachovává perfektní atmosféru, takže pokud máte večer 2 a půl hodiny volna, Prisoners jsou jasnou volbou.

Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic (2013)

"Whatever you do, don’t eat the fucking candy." Jeníček bojující s cukrovkou, Mařenka bojující se svým bujným dekoltem a oba dva dohromady bojující s tlupou čarodějnic. V tom jim kromě spousty zbraní a vychytávek, pomáhá taky nepřetržitá smršť hlášek a sprostých slov, za které by se nemusel stydět ani Tarantino. Všechno je sice šíleně přehnané, ale ve výsledku to funguje přesně tak, jak má. Co se týče obsazení, Jeremy Renner klasicky nezklamal a Gemma Arterton předvedla, že kromě princezen zvládne zahrát i pořádnou "bad ass" roli. Prostě perfektní oddychový snímek, který rozhodně neurazí a pobaví.

Stud (2011)

Navzdory naprosto odlišnému dějí, hlavní postavě i době, ve které se snímek odehrává, je film Stud velmi podobný McQueenovu předchozímu počinu Hlad. Stejně zvláštní styl vyprávění, stejně dlouhé záběry, stejně málo mluvení a když už se konečně rozjede nějaký rozhovor, většinou se celý odehraje v jednom záběru, a nakonec to nejdůležitější, stejně výborný Michael Fassbender. Ve výsledku se mi Stud líbil více než Hlad, ale rozhodně oba dva stojí za zhlédnutí.

Dragonfyre (2013)

Dlouho jsem zákulisí tohoto filmu sledoval, sháněl informace a posléze samotný film, ale ke zhlédnutí jsem se dostal teprve teď a nutno říct, že jsem trochu rozpačitý. Příběh je samozřejmě šílený a plný filmových klišé, hlavní hrdina nesmrtelný a úmrtnost orků naopak vysoká, nicméně kdy se Vám podaří vidět v jednom filmu vedle sebe orky, draka, obrněné vozidlo, čtyřkolku, katapult a spoustu automatických zbraní? A jelikož "amatérským" filmům fandím, srovnám tento snímek s "profesionálním" a vyhypovaným filmem z české produkce, konkrétně se snímkem Saxana a Lexikon kouzel (2011). Co se týče CGI, vítězí jasně Orc Wars, a to navzdory tomu, že tvůrci disponovali podstatně menším finančním rozpočtem. Herecké výkony bych hodnotil jako plichtu, což je ale celkem smutné, vzhledem k tomu, že v Saxaně hráli "profesionální" herci, z nichž někteří patři mezi legendy české kinematografie. Kamera a střih je asi jediná kategorie, kde Orc Wars prohrává, no a příběh? To nechám na posouzení ostatním. Já se ve finále celkem bavil a i když Orc Wars rozhodně nedosáhnou na Oscary, myslím si, že stojí za povšimnutí.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Ač jsem film prvně viděl a tedy i ohodnotil téměř před rokem, s komentářem jsem si počkal až na prodlouženou verzi. Nutno však říci, že těch 14, respektive 12 minut navíc filmu opravdu prospělo. Některé věci byly lépe a podrobněji vysvětleny, bylo přidáno pár komediálních scének a k mé spokojenosti 2 další písně. Ani to však nestačilo k tomu, abych své hodnocení zvedl. Hobit prostě není Pán prstenů, který byl ve své době revoluční, a i když podobnou revoluci sliboval Jackson i u Hobita, zde to rozhodně nevyšlo. Film je sice prošpikován CGI efekty, z nichž některé jsou perfektní a účelné (Glum, goblinní král, orli,...), ale dost velká část je využita naprosto zbytečně a bez většího smyslu. Myslím tím například CGI gobliny, které by klidně mohli hrát herci (stejně jako v LOTR trilogii), a CGI Azoga, který byl dokonce původně jako normální herec v kostýmu natočen a jeho změna v nesmrtelného polonahého orka proběhla až později. Co mi však na efektech vadilo nejvíce, byl prolog filmu, kdy všichni a všechno v Ereboru vypadalo...divně. Na vině bylo především zvláštní osvětlení scény a očividný CGI facelifting, díky němuž většina postav sice vypadla mladší, na druhou stranu ale jako charaktery z nějaké PC hry. Co se týče námětu a scénáře, nedá se nic špatného vytknout. To, že ve filmu uvidíme více, než je obsaženo v knižní předloze, bylo zmíněno již několikrát a filmu to rozhodně neuškodilo. Herecké výkony jsou dobré, nejlépe je na tom Martin Freeman, ale stejně jsem si během těch 3 dlouhých hodin nedokázal vytvořit k žádné postavě bližší vztah. Bitevní scény celkem ujdou, i když přehnaný Bilbův heroismus a odvaha mi ke konci filmu začal lézt krkem. Ve výsledku je však první díl trilogie Hobit pěkným filmem, který určitě stojí za to vidět...aspoň jednou.

Todos tenemos un plan (2012)

Zase tak hrozné to nebylo. Režisérka televizních seriálů si prostě splnila sen a natočila "něco většího". Viggo celkem nezklamal a opět dokázal, že mu španělština není cizí a že nemá problém hrát ve filmu s malým rozpočtem (3 mil dolarů). Povahové odlišení obou bratrů bohužel nebylo znát, takže těch pár společných scén táhne film dolů. Snímek samozřejmě nepřekypuje wow momenty, takže kdo čeká exploze, litry krve apod., bude nejspíš zklamán. Na druhou stranu se zde objevuje pár zajímavých chvil, takže ve výsledku průměrný film, který ale stojí za zhlédnutí.