My z Kačerova (1987) (seriál)

Seriál mého dětství a důvod každý víkend vstávat brzo. Po opětovném zhlédnutí všech dílů v dospělosti musím však konstatovat, že ne všechny jsou povedené a zhruba třetina z nich je extrémně nudná či nadmíru šílená. Přesto se však jedná o klasiku všech animovaných seriálů pro děti, která si čtyři hvězdy zaslouží. Nutno však říci, že na tom má lví podíl i povedený dabing.

Královna Alžběta: Zlatý věk (2007)

Pokračování historického dramatu se oproti předchozímu filmu liší ve spoustě věcí. Z těch pozitivních bych zmínil fakt, že Cate Blanchett za těch 9 let rozhodně zkrásněla. Spolu s ní se bohužel vyvinulo i všudepřítomné CGI a ačkoliv se zde vyskytuje pouze v několika krátkých záběrech, je do očí bijící. K smíchu mi taktéž přišel proslov Alžběty v brnění na koni k celé armádě, která ve výsledku nebojovala a sama Alžběta hned v další scéně brnění neměla. Vzhledem k tomu, že je tak vyobrazena i na plakátu, tak nás tvůrci buďto chtěli klamat a nebo na poslední chvíli vystříhali bojové scény. Abych však nebyl jen negativní, technicky i herecky se opět jedná o povedený snímek. Finální hodnocení: něco na půli cesty mezi klasickým akčním filmem a prvním dílem.

Královna Alžběta (1998)

Kvalitně zpracované historické dílo, které krásně mapuje období intrik a milostných pletek. Dějově není co vytknout, snímek baví celé dvě hodiny a ve výsledku uteče jako voda. Z hereckých výkonů bych kromě hlavních představitelů vypíchnul především sexuálně vtipného Vincenta Cassela a také Daniela Craiga. Jeho šílený kněz totiž, ačkoliv strávil na obrazovce zhruba 5 minut, zanechal obrovský dojem a každá scéna s ním byla dokonalá. Technicky je vše taktéž zvládnuto na výbornou, pochválil bych především kameru a střih. Jediným nedostatkem, kvůli kterému nedávám plný počet, zůstává tak pomalejší rozjezd a dle mého názoru nepříliš povedený závěr.

Jak se zbavit nevěsty (2016)

To byl zase jednou "filmový" zážitek. Ani nevím, kde začít. Jelikož je tento snímek české produkce a stopáž má pouhých 85 minut, měl jsem zhruba představu o výsledné "kvalitě". To jsem však netušil, že 15 minut spolknou titulky (úvodní a závěrečné) a zbylých 70 je jedna velká blbost. Příběhově ani dějově není co řešit. Postav sice není moc, zápletka je jednoduchá, ale rozuzlení naprosto neuvěřitelné a to v nedobrém slova smyslu. Kromě plochých hereckých výkonů se tak jedná spíše o přehlídku product placementu a rozpočtu (lodě, relativně luxusní auta apod.). Konec je pak kategorie sama pro sebe, kterou ani nehodlám komentovat. Finální hodnocení: Jednu hvězdu za pár dobrých hlášek z úst Matyáše Bystroňe.

Pianista (2002)

Povedené válečné drama, které ovšem není dokonalé. Co se týče atmosféry polských židovských ghett a obecně situace okolo židů, není co vytknout. Divák si tak "užije" razie, vraždění (často dosti bizardním způsobem), mučení a především všudepřítomný strach a nejistotu. Herecky se jedná o koncert (nejen klavírní) Adriena Brodyho, který si Oscara zasloužil oprávněně. Technicky je vše taktéž zvládnuto na výbornou, takže největším nedostatkem bych nazval stopáž. Dvě a půl hodiny je přeci jenom dlouhá doba a v tomto snímku se v minimálně pětině času jednalo o nudnou a nepotřebnou vatu. Přesto se však jedná o dílo, které rozhodně stojí za to vidět.

Boj (2015)

Kdo čeká válečný film plný střelby a mrtvol, bude uspokojen pouze zhruba třetinou tohoto snímku. Dále už se jedná o čistokrevné drama plné dialogů, depresí, rodinných problémů a každodenních starostí. To vše samozřejmě zabaleno do severské drsnosti a realismu. Žádná hollywoodská pozlátka se zde nekonají. Ačkoliv se může zdát, že tímto pádem se jedná o skvělý film, k tomuto statusu má toto dílo daleko. Nevím proč, ale měl jsem problém udržet pozornost, což u snímku, který nemá ani dvě hodiny o něčem svědčí. Herecky je vše zvládnuto dobře, postav není mnoho, ale propracované celkem jsou. Podobně je na tom i technická stránka filmu, i když všudepřítomný styl točit vše rádoby dokumentární kamerou mi začíná už lézt krkem. Pokud nejste příznivci "shaky cam", pak hledejte jinde. Finální hodnocení: průměrné drama, které se od ostatních odlišuje snad jen zemí původu.

Poslední přežije (2015)

To byla ale kravina. Neměl jsem velká očekávání, protože už podle názvu a délky stopáže se jedná o čistokrevné béčko, ale přesto jsem byl ve finále nemile překvapen. Herecky se jednalo o průměr, vidět Pierce Brosnana v roli záporáka bylo sice zajímavé, to by však nesměla jeho postava a vlastně celá zápletka být tak odfláknutá. Nejlepší zabiják na světě není schopen na 10 metrů zasáhnout člověka (několikrát!), novoroční koule osvětlená LEDkami se plní plynem, aby se lépe chladila a nepřehřívala (WTF? To ty LED světla tolik topí? A je to opravdu nutné kvůli jedné minutě slávy?) a samozřejmě "overthetop" akce, to ve výsledku dává smrtící filmový koktejl, u kterého se i milovníci naprosto hloupých filmů budou chytat za hlavu a zároveň zívat. Finální hodnocení: Jedna hvězda za úvod alá Black Hawk Down (ačkoliv evokoval úplně jiný druh filmu), druhá pak za odvahu tvůrců něco takového vypustit do světa.

Americká krása (1999)

Velmi povedené drama, které mi chvílemi svou neuvěřitelností přišlo jako komedie. To však není myšleno nijak negativně. Snímek má perfektní atmosféru, zajímavý děj a především realisticky podané herecké výkony. Na vrcholu je samozřejmě Kevin Spacey, který umí zahrát téměř cokoliv, ale ani ostatní herci na tom nejsou špatně (např. celá rodina Fittsových). Co se týče příběhu, má rozhodně co nabídnout a vydržet u něj dvě hodiny bylo naprosto jednoduché. Finální hodnocení: Plný počet bych tomu nedal, přesto se však jedná o velmi kvalitní dílo, které rozhodně stojí za to vidět.

Prázdniny v Římě (1953)

Příjemná komedie z doby, kdy filmu stačilo pár černobílých záběrů, jednoduchá zápletka a všudepřítomná hudba, a bez problému zabavil diváka následující dvě hodiny. Děj příjemně ubíhal a dívat se na krásnou Audrey Hepburn rozhodně stálo za to. Herecky není co vytknout, postav bylo celkem málo, ale otisk zanechaly hluboký. Palec nahoru za konec, který rozhodně nebyl jeden z těch Hollywoodských happy-endů. Finální hodnocení: Ideální oddechová komedie na dlouhý večer.

Bohéma (2017) (seriál)

Na české poměry se jedná o podařený seriál. To, že není úplně historicky korektní mě nechává naprosto chladným, nikde totiž není psáno, že se jedná o dokumentární film, a tak nějaká dramatická pozlátka, která se ve skutečnosti nestala absolutně chápu. Extrémem jsou možná naprosto vymyšlené postavy, které jsou v interakci s těmi reálnými. Herecky je vše na dobré úrovni, výjimkou je Vladimír Javorský, jehož Vlasta Burian je naprosto dokonalý, a to včetně mimiky, hlasu a částečně i vzhledu. Děj je zajímavě navržený, ale často mi to přišlo až moc roztahané. Hvězdu dolů rozhodně za závěrečnou píseň, jejíž podání bylo úplně mimo mísu. Finální hodnocení: Lehce nadprůměrný seriál, který rozhodně neuškodí vidět. Na šest dílů si najde čas každý.