Deník princezny (2001)

Průměrná komedie pro mladé ženy/dívky, která však nenabízí nic jiného než stovky podobných filmů před ním - jak se z ošklivého kačátka se stane nádherná princezna. Celý námět a zápletka jsou relativně jednoduché a lineární, ale dokáží zabavit diváka po celé dvě skorohodiny. Herecké výkony jsou velmi průměrné, nejoblíbenější postava pro mě osobně byl Hector Elizondo alias Josef. Jinak k tomu není moc co napsat. Pokud jste cílová skupina, snímek si pravděpodobně velmi užijete. Pokud ne (stejně jako já) bude to pro vás jen další zářez do vašeho filmového totemu.

Pravá blondýnka 2 (2003) odpad!

A je to tady, po dlouhé době jsem zhlédl něco, co můžu s klidem ohodnotit jako odpad. Pokud mi u předchozího dílu hodinka a půl utekla jako voda, tady to bylo naprosté utrpení. Děj se neuvěřitelně vlekl, herecké výkony byly strašné a hlavní zápletka s čivavou mě donutila k přemýšlení, na čem všem Kate Kondell jela, když psala tomuto “zázraku” scénář. Více k tomu asi nemám co dodat. Za vše mluví i to, že ačkoliv mě má žena první díl doporučovala, od tohoto druhého mě již odrazovala.

Pravá blondýnka (2001)

Šílená komedie, jejíž cílová skupina rozhodně nejsem. Přesto jsem však (po krátkém donucení ze strany manželky) sebral odvahu a toto dílo společně s ní zkouknul. 90 minut kupodivu uteklo jako voda, ale nějaký hlubší dojem snímek nezanechal. Příběh byl neuvěřitelně jednoduchý a klišovitý, herecké výkony průměrná a technická stránka na úrovni 90. let. Přesto se však našlo pár momentů, u kterých jsem se zasmál a Reese Witherspoon v roli růžové blondýnky byla příjemné zpestření. Finální hodnocení: lehce podprůměrný snímek, u kterého ale můžete kompletně vypnout...včetně mozku.

Ve službách papeže (1965)

Velmi povedený historický snímek, který potěší každého, kdo má rád surovou realitu. Věřím, že pro většinu lidí muselo být neuvěřitelné vidět papeže v brnění, jak mimo kameru dává na frak jedné armádě za druhou, ale skvěle to kontrastovalo s relativně pomalým a klidným malováním. Celý snímek stojí na konfliktu dvou osob a Charlton Heston i Rex Harrison odvedli perfektní práci. Dialogy mají hlavu a patu a rozhodně nemají problém diváka zabavit celé ty dvě hodiny. Jednu hvězdu strhávám za výukový úvod, díky kterému jsem si chvíli myslel, že omylem koukám na nějaký jiný film.

Posel ztracených duší (2005) (seriál)

K tomuto seriálu jsme byl “donucen” manželkou a po prvních pár dílech bych hodnotil odpadem. Postavy byly nezajímavé, dialogy o ničem a celková koncepce mi přišla na hlavu. Pak se to ale pomalu rozjelo a nutno říci, že několikrát za sérii se seriál vytasil nějakým momentem, který jsem absolutně nečekal. Díly a jejich zápletky začaly být zajímavější a postavy žili a řešili i nějaké problémy mimo svět duchů. Co se týče kvality jednotlivých sérií, bylo to trochu jako na houpačce. Velkolepé finále posledního dílu se však nekonalo a celý seriál skončil dle mého názoru dosti chabě. Finální hodnocení: Průměr, který neuškodí zhlédnout...aspoň ze zvědavosti.

47 róninů (2013)

Průměrná film ve kterém sestřídají povedené akční scény s přepáleným CGI a ne přílíš kvalitními hereckými výkony. Příběh je sice celkem zajímavý, ale neuvěřitelně roztahaný a hlavní zápletka přijde až po 60 minutách, takže první hodina snímku je pouhopouhá úvodní vata. Do očí bijící mi také přišlo vysvětlovní pojmů během dialogů. Chápu, že ne každý američan ví, kdo je to ronin, ale vložit japonské postavě do úst větu: "Nyní jste roninové, samurajové bez pána" mi rvalo uší. Podobná situace nastala u slova seppuku a ostatních, takže po dialogové stránce není co vychvalovat. Co se týče technických aspektů filmu, kamera, zvuk i střih jsou na dobré úrovni. CGI je chvílemi dosti okaté, ale to už tak u většiny filmů dnešní doby bývá. Finální hodnocení: jedno zhlédnutí neuškodí.

Diktátor (1940)

Ve své době to musel být naprostý nářez a nedovedu si ani přestavit, jak se na to tvářil Adollf. Po 77 letech už to takové terno není, ale přesto se jedná o snímek který stojí za zhlédnutí. Charlie Chaplin v hlavní dvojroli naprosto exceluje a skvěle se mu tak povedl přechod mezi němými groteskami a mluvenými celovečerními filmy. Skvěle mu sekundují i ostatní herci, takže o komediální situace není nouze. Závěřečné poselství je trošku "over the top", ale protiválečný úkol splňuje. Finální hodnocení: Jedno zhlédnutí neuškodí, minimálně ze zvědavosti, jaký má Chaplin ve skutečnosti hlas.

Tintinova dobrodružství (2011)

Vizuálně, hudebně i herecky se jedná o nadprůměrný kousek. Postavy jsou dokonale "zahrány", CGI je na velmi dobré úrovni a komixový ráz podtrhuje i rychlá a veselá hudba. Naproti tomu děj a schopnost zabavit diváka dvě hodiny tomuto dílu naprosto chybí. Jednotlivé postavy jsou ploché, k žádné z nich jsem si nevytvořil nějaký zvláštní vztah (možná snad k Filutovi, což je s podivem, vzhledem k tomu že jako pes neměl žádný dialog) a dalo mi hodně přemlouvání abych chvílemi neusnul. Když se tedy sečtou všechny plusy a mínusy, jedná se o průměrný snímek, jehož projekce ani neuškodí ani neoslní.

Život je krásný (1997)

Málokteré dílo dokáže dokonale kličkovat mezi velmi povedeným humorem a strašlivou hrůzou války. Z televizních seriálů mě napadá pouze M*A*S*H, z filmů pak tento italský kousek. Z počátku nenápadná komedie se vyvine v něco naprosto neuvěřitelného a divák jen čeká, jak to celé dopadne. Děj je napínavý, velmi dojemný a co je nejdůležitější, celé ty dvě hodiny bez problémů baví. Finální hodnocení: Perfektní film, který dokáže zároveň rozesmát i chytnou za srdce.

Terminator Genisys (2015)

Tohle dílo má s původním posláním jen pramálo společného. Povedené akční sci-fi se postupně přerodilo v tuctový film, kterých je Hollywood plný. Přehnané a občas i do očí bijící CGI, dialogy o ničem proložené sem tam nějakým vtipem a především ne zrovna povedený příběh, u kterého se dá chvílemi i usnout - to vše obsahuje tento snímek. Naproti tomu akční scény jsou stále povedené a pro mě osobně bylo super vidět opět reálného Arnolda - i když v podstatně horší kondici. Finální hodnocení: průměrný akční film, který by se však rozhodně neměl jmenovat Terminátor.