Terminator Salvation (2009)

Opět o něco horší než předchozí díl - tentokráte za to může především scénář. Souboje jeden proti jednomu nahradily bitva dvou (či více) armád, hromada CGI, ale není to tak úplně na škodu. Větším problémem je hlavní herecké duo, ani Christian Bale, ani Sam Worthington mě nijak neuchvátili, a počítačového Arnolda radši komentovat nebudu. Plusem pak pro mě naopak byly akční scény a to především ty natočené jedním záběrem. Kamera se tedy neměla za co stydět a podobně na tom jsou i ostatní technické aspekty snímku. Finální hodnocení: celkem povedený akční film, který ale opět parazituje na slavném jméně.

Terminátor 3: Vzpoura strojů (2003)

Jiný režisér, jiný styl, tak by se dal tento snímek shrnout. Rozhodně se však nejedná o špatný film, jen je prostě trochu odlišný. Příběh je povedený, akční scény jsou sice chvílemi zbytečně přepálené, ale ve výsledku fungují. Co se týče dialogů a scén, tvůrci vsadili na trochu vtipnější styl, ale není to většinou na škodu. Finální hodnocení: Jako další Terminátor průměrné, jako akční film perfektní.

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Těžko uvěřit, že od prvního dílu, který byl pro mě naprosto perfektním se dá ještě něco zlepšit. James Cameron to však dokázal. Příběh je velmi silný, akční scény dovedené k dokonalosti a vizuální efekty velmi povedené. Je holt vidět, že se rozpočet posunul o pár desítek miliónů směrem nahoru. Na tu dobu dokonalé CGI skvěle doplňují praktické efekty, modely a kvalitní práce maskérů. Kamera a střih jsou pak kapitola sama pro sebe a to vše skvěle podkresleno ikonickým hudebním tématem. Finální hodnocení: Dokonalost sama.

Terminátor (1984)

Totální nářez, který ani po 33 letech neztratil nic ze své kvality. Příběh je zajímavý, má hlavu i patu a není nijak složitý, což je v tomto případě výhra. Divák se tak může plně soustředit na to, co dělá tento snímek tak jedinečným. Hudba, zvuk a vizuální efekty, to je to, oč tu běží. Záběry Arnolda vrtajícího se skalpelem ve svém oku, mi zůstanou v hlavě ještě dlouho, stejně tak jako závěrečné scény s Terminátorem odhaleným až na kovovou kostru. Herecky není moc co vytknout, těžko si v hlavní roli kyborga představit někoho s prkennějším herectvím. Finální hodnocení: Perfektní a dalo by se říci nadčasový snímek. Jsem jen zvědav, jestli za 7 let budou stroje opravdu tak dokonalé, aby se vzbouřily.

Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka (2010)

Pro mě osobně víceméně stejné, jako předchozí dva filmy. Děj trochu zmatený, herecké výkony opět nevýrazné a co se týče vizuálních efektů, mohly na tom být přeci jenom už trochu lépe. Naproti tomu jako obrovské plus hodnotím zkrácenou stopáž. Hodina a půl je naprosto dostačující čas pro tento typ snímku (u předchozích dílů jsem chvílemi dosti trpěl). Finální hodnocení: Průměrné jak jen průměrné může být.

Letopisy Narnie: Princ Kaspian (2008)

Stejná písnička jako u prvního dílu. Herecky se však jedná o menší zlepšení, jelikož k otravné dětské čtveřici přibyl Peter Dinklage, alias záruka vtipné kvality. Příběh se mi jevil mírně zajímavější než u předchozího snímku, vizuální efekty byly také trochu dále, ale ve výsledku si toto dílo více než tři hvězdičky nezaslouží. Možná kdyby byla stopáž o půl hodinky kratší, takto děj obsahoval spoustu “nudných” míst.

Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň (2005)

Průměrný snímek, který ani neoslní, ani neurazí. Bylo naivní čekat něco ve stylu Pána Prstenů či nedejbože Hry o trůny. Tento snímek je více cílen na dětské publikum, což však není na škodu. Problémem jsou herecké výkony, a to především hlavní čtveřice dětských hrdinů. Po těch dvou hodinách jsem jich měl opravdu až po krk. Technická stránka snímku naopak neměla chybu, některé CGI sice vypadá už zastarale, ale po 12 letech se není čemu divit. Finální hodnocení: obyčejný film, jehož zhlédnutí ničemu neuškodí. Nebýt hereckých výkonů, šel bych s hodnocením o řád výš.

Assassin’s Creed (2016)

Člověk by čekal, že když má tento film pod palcem sám Ubisoft, dopadne to přinejhorším průměrně, ale bohužel tomu tak nebylo. Období španělské inkvizice plné tichých zabijáků, které je ze hry známo nejvíce, navštíví snímek pouze třikrát a to navíc na velmi krátkou dobu. Nejsem hardcore fanoušek hry, takže nemohu hodnotit, jestli příběh byl či nebyl relevantní, ale pro obyčejného diváka se jeví velmi nudně. Herecky se jedná o průměr až podprůměr, malou výjimku tvoří Michael Fassbender, ale stejně to není úplně ono. Hlavním kamenem úrazu jsou však akční scény. Ač mohly být původně celkem propracovány, naprosto je zabíjí příšerná kamera a hlavně střih, který leckdy proběhne i pětkrát za vteřinu a divák tak naprosto netuší, co a kde se momentálně děje. Kromě klasických akčních zpomalovaček se zde objevují i “zrychlovačky”, takže výsledný efekt chvílemi připomíná němé grotesky. Finální hodnocení: Velmi hloupý, podprůměrný a zbytečný film.

Bezva ženská na krku (2016)

Na české poměry povedená letní komedie. Zápletka celkem jednoduchá, děj příjemně utíkal, divák se v pravidelných intervalech od srdce zasmál - co více si přát. Herecké výkony byly dobré, vypíchnul bych především Ondřeje Vetchého, z jehož úst zazněly ty nejlepší hlášky a celkově byla jeho postava na špici. Menší výtku bych měl k hudbě (hlavně té úvodní) a samozřejmě k vyváženosti barev, ale tím očividně trpí většina snímků z české produkce (nebe jako bluescreen, tráva jako greenscreen). Finální hodnocení: slabší čtyři hvězdy.

Kačeří příběhy: Poklad ze ztracené lampy (1990)

Oproti seriálu jsem zde pozoroval jisté odchylky. Animace byla mírně pokročilejší, ale ke kačeřím hrdinům se ne vždy hodila. Příběh byl celkem zajímavý, ačkoliv se jednalo o recyklaci seriálového dílu, kdy se Hamoun pokouší získat lampu s džinem, stejně jako skrblík. Menším zklamáním byl pro mě český hlas Rampy - z nějakého důvodu Karel Heřmánek chyběl - nicméně naštěstí toho v tomto snímku moc nenamluvil. Finální hodnocení: průměrný animovaný film.