Rambo: První krev (1982)

Ačkoliv může být Rambo chápán jako synonymum násilí a polonahého Stalloneho s kulometem, první díl této série tomu moc nenasvědčuje. Jasně, násilí je tam celkem dost, ale osoba zemře (pravděpodobně) jen jedna a to ještě svou vlastní blbostí. Snímek má dobré tempo, ani chvíli nenudí a závěrečný Rambův monolog se snaží navodit pocit, že se nejedná o klasickou akční šílenost, ale o jakési psychologické drama. Herecky není moc co vytknout, sám Stallone mě příjemně překvapil, a videt zrzavou hlavu Davida Carusa jinde než v kriminálce Miami bylo přinejmenším zajímavé. Finální hodnocení: povedený film, u kterého se asi ani nelze nudit.

Tanec s vlky (1990)

Velmi povedené westernové drama, kterému k dokonalosti chybí (respektive přebývá) jediná věc - rozumnější stopáž. Viděl jsem čtyřhodinový režisérský sestřih a ač se to zdá neuvěřitelné, dokážu si jej představit o polovinu kratší a zároveň neochuzený ani o jednu důležitou scénu. Spoustu "zbytečné" vaty naštěstí kompenzuje zajímavý příběh a především perfektní zpracování. Kamera, střih i hudba jsou zkrátka dokonalé a vidět např. scénu s 2000 stádem bizonů je opravdu dechberoucí. Velkým plusem je také obsazení potomků indiánů do role jejich předků, čímž snímek získává punc věrohodnosti. Finální hodnocení: Skvělý film, který díky jeho délce ale nebudete chtít vidět dvakrát.

Rychle a zběsile 8 (2017)

Osmý díl této megasérie pokračuje ve stejném duchu, jako zhruba předchozí 4 filmy. Nový je pouze záporák a také situace, kdy Dom jde více méně proti své rodině. Jinak je to pořád stejná písnička, jen větší, šílenější a musím říci že i celkem zábavná. Situace, kdy Jason Statham likviduje zástupy nepřátel v jedné ruce s miminem byla opravdu k popukání. Nutno však říci, že choreografie akčních scén, ať už bitevních či závodních je stále na špici. Vtipných momentů je také dost, zvláště pak z úst Tyrese Gipsona a to směrem ke Scottu Eastwoodovi. Výtku bych naopak měl k tomu, jak se během série z nepřátel postupně stává rodina. Jestli to takhle bude pokračovat, nezbude už nikdo záporný. Finální hodnocení: Ideální odpočinkový film, plný hloupé zábavy a povedených akčních scén. Hlubší myšlenku však nečekejte.

John Wick 2 (2017)

Jestliže jednička byly velmi povedeným akčním béčkem, dvojka tento popis dotáhla k dokonalosti. Keanu Reeves je v nejlepší kondici, v jaké kdy od Matrixu byl a nebojí se to dávat najevo. Příběh i zápletka jsou podobně jako u předchozího dílu velmi jednoduché, ale na tom tohle dílo rozhodně nestojí. Akční scény, to je oč tu běží a nutno říci, že jimi (a na nich) tvůrci rozhodně nešetřili. Rozklepanou kameru a hromadu střihů, které známe z podobných filmů (a které většinou maskují nepovedenou choreografii), zde nenajdeme a divák si tak může v klidu vychutnat dokonalou řežbu a overthetop přestřelky, aniž by se v nich ztrácel. Celé ty dvě hodinky pak utečou jako voda a vy jen přemýšlíte, kdy se na tento masterpiece podíváte znovu. Finální hodnocení: perfektní akční podívaná, kterých je v dnešní době opravdu pomálu.

Holky z kalendáře (2003)

Námět celkem zajímavý, provedení průměrné, výsledný zážitek podprůměrný. Nejsem sice cílová skupina, ale těch 108 minut bylo pro mě celkem peklo (hlavně ze začátku). Největší problém jsem neměl ani tak se zápletkou či hereckými výkony (ty byly naopak velmi povedené a všechny “babči” v čele s Hellen Mirren mají můj obdiv), ale s koncepcí celého díla. Zvláště první polovina byla složena ze shluku scén, které každá trvala maximálně 30 vteřin a šlo se zase dál. Z tohoto důvodu nemůžu hodnotit výše než dvěmi hvězdami.

Kráska a zvíře (2017)

V porovnání s animovanou předlohou bych řekl že na tom jsou oba snímky co se týče kvality zhruba podobně. Některé lokace a postavy působí zbytečně moc počítačově, na druhou stranu herecké výkony téměř všech zúčastněných to dostatečně kompenzují. Vypíchnul bych především Luka Evanse alias Gastona a Ewana McGregora coby Lumièra, díky kterým ty dvě hodinky stopáže utečou jako voda. Po hudební stránce taktéž není co vytknout, původní písně skvěle doplňují nějaké ty nové kousky a divák tak tvůrcům odpustí i očividný autotune v případě Emmy Watson. Finální hodnocení: Povedený snímek, který rozhodně stojí za to vidět.

Slečna Drsňák 2: Ještě drsnější (2005)

Pokud jsem nazval předchozí díl průměrem, tady už musím jít s hodnocením níže. Sandra Bullock sice zůstala, ale jejích hlášek podstatně ubylo. Stejně tak chybí Michael Caine, který byl sice nahrazen podobně teplou postavou, ale Diedrich Bader mu nesahá ani po růžové ponožky. Příběh a celá zápletka sice na první pohled vypadá akčněji, opak je však bohužel pravdou. Za vše mluví i fakt, že jsem během těch dvou hodin stihl párkrát usnout. Ne, že by to nějak vadilo, příběh jsem stále stíhal sledovat, ale o jeho zábavnosti to leccos vypovídá. Finální hodnocení: velmi podprůměrná komedie s pár světlými momenty, které však celkový dojem filmu nezachraňují.

Slečna Drsňák (2000)

Slečna Drsňák - 3* Průměrná akční komedie, která ani neurazí, ani nenadchne. Jako oddechový film je to však ideální. Sandra Bullock valí jednu hlášku za druhou, do toho ji umravňuje Michael Caine, a pokud by vám ani to nestačilo, díky tomu, že se snímek točí okolo soutěže Miss, je rozhodně na co koukat. Zápletka je sice trochu šílená, zvláště pak vyhrocené finále, ale rozhodně nenudí a ty necelé dvě hodinky stopáže utečou jako voda. Finální hodnocení: ideální kousek na jedno zhlédnutí.

JFK (1991)

Naprosto ojedinělý film, který svým způsobem uchvátí každého. Čím překvapil mě bylo zběsilé tempo dialogů, které byl ze sebe Kevin Costner a jeho spoluhráči vychrlit. Nutno však říci, že nešlo jen o klasické plkání, ale věty měly hlavu i patu a perfektně zapadaly do do mírně konspirační teorie, kdo že to zabil JFK. Reálné záběry prostříhané s hranými pak skvěle dotvářejí atmosféru a divák se cítí, jako by byl právě uprostřed všeho dění. Herecky taktéž není co vytknout. Kromě hlavní role bych vypíchnul především Garyho Oldmana a také Tommy Lee Jonese s jeho bílou kudrnatou paruku. Technicky je vše zvládnuto na výbornou, od precizní kamery a skvělého střihu až po hudební motiv. Plným počtem tedy nehodnotím jen pro to, že se nejedná o film, který bych toužil vidět znovu. Po tři a půl hodiny dlouhé masáží mi v hlavě hučelo jako v úlu.

Deník princezny 2: Královské povinnosti (2004)

Druhý díl princeznovské ságy s Anne Hathaway je o poznání horší než jeho předchůdce. Příběh a zápletka jsou nudné, herecké výkony průměrné a stopáž, ačkoliv se od minule snížila téměř o půl hodiny, je stále pro normálního člověka moc dlouhá. Pozitivně bych naopak hodnotil záporáka s tváří John Rhys-Daviese a také krásnou Anne Hathaway. Finální hodnocení: podprůměrná komedie, která dosti často sklouzává k extrémním až hloupým sitiuacím.