Columbo - Případ vysokého IQ (1977) (epizoda)

Vážně, toto byl moc pěknej díl. Vražda byla perfektní a vrah ještě k tomu docela slušnej magor, kterému se ke konci nedařilo už vůbec nic. Vražda neměla chybu, ale přece jenom po sobě vrah nechal dost stop. Odhalerní v takovém případě beru, protože je v celku logické a přirozené, narozdíl od jiných, kdy se Columbo hluboce zadívá do země a vyčaruje šokující pointu. Jedno z nejlepších Columbových finále je k nahlédnutí pod TÍMTO odkazem.

Plán 9 (1959) odpad!

Ach Bože! O čem ten film je, technickou stránku atd. nebudu rozebírat. Toho už je zde napsáno dost. Ale velká výstraha pro stejné blbce, jako jsem já: když někdo napíše NEJHORŠÍ film všech dob, tak na tom něco asi bude. Pokud jste film neviděli, nepátrejte po něm, nesnažte se ho vidět jen proto, že je to ...ta kultovní sračka... Není na něm nic kultovního, je to hnusná nuda k nevydržení. Odporný, zbytečný film. Nic si nedokazujte a zapomeňte na něj - ušetříte si 80 vzácných minut života.

Diamanty jsou věčné (1971)

Spíš slabší bondovka, které bych bez váhání dal 3*, ale noční scéna s panem Wintem a panem Kiddem, škorpiónem a vrtulníkem je úchvatná. Obraz, dialogy a vynikající hudební doprovod z ní dělají (aspoň pro mě) jednu z nejlepších filmových scén ever.

Bláznivá dovolená (1983)

Komedie, která neurazí ani nenadchne. Je to taková zlatá střední cesta, ale z hlediska National Lampoonů spíš ta horší střední cesta. Vánoční prázdniny nasadily vysokou laťku a v Bláznivé dovolené je už poměrně dost chluchých, ne-li trapných míst.

Rastignac aneb ctižádostivost (2001) (seriál)

Film zcela odtržený od reality. Ačkoliv nemám přehnané mínění o současné francouzské společnosti, určitě na tom není tak hrozně, jak se nám tato série snaží dokázat. Vlastně jsem ani nepochopil záměr, díky kterému celý tento obskurní paskvil vznikl. Eugene Rastignac je zde jen jedna z mnoha úchylných postaviček, která je ale ve své podstatě strašně obyčejná a plochá (i když zadek měl pěknej)...

Columbo - Smrt ve sklence vína (1978) (epizoda)

Jó tak to byl díl vskutku k sežrání. Zvláště současný vysílací čas (tedy krátce před polednem) mě donutil vyrabovat ledničku. Byla to exhibice všeho možného jídla a kulinářských fíglů. A mezi to se jen tak mimoděk připletl vrah-travič. Je nutno přiznat, že sama vražda není nikterak superoriginální, ale i tak stojí tento Columbo za zhlédnutí (vskutku famózně vypadá u plotny s velkou kuchařskou čepicí na hlavě). A ještě drobná připomínka na závěr – nevím, zda Anthony viděl nějakou nezkrácenou verzi, ale v tomto dílu Columbo rozhodně nevystupuje před televizními kamerami v roli hosta cooking show.

Maléna (2000)

Tenhle film je prostě krásnej. Určitě se najde hodně těch, kteří ho zapudí jako sentimentální kýč, ale mě osobně nadchl. Nikdo jiný na světě nedokáže vyčarovat takovou poetiku než Taliáni. To, že se film snaží obsáhnout jakoby víc žánrů není vůbec na škodu, je to dělané s vkusem a citem a dává mu to krásnou pestrost. Navíc je stále optimistický i ve chvílích, kdy spíš tuhne krev v žilách. A ani jedna jediná postavička zde není vylíčená jako vyslovená svině. Spíš jen hloupé slípky, které mají vždy tendenci řešit vše velmi razantně a bez cavyků a jejich manžílci, podpantofloví, víceméně neškodní prasáci. Rozhodně film doporučuju jako lék na podzimní deprese. Zahřeje, to mi věřte.

Columbo - Předveď dokonalou vraždu (1978) (epizoda)

Další z dílů, odehrávající se v prostředí masmédií. K dokonalosti mu sice trochu chybí, ale i přes to je zatraceně dobře promyšlený. Vražedkyně je mimořádně ambiciózní potvora (místy značná podobnost s paní Bobošíkovou), která byla odhalena vlastně ani nevím jak. A to je jedna z vad na kráse celého seriálu – ono to totiž začne nudit, když je sebelepší vražda odhalena tím způsobem, že se Columbo ihned pověsí vrahovi na paty a postupně ho udolá. Bylo by sympatické, kdyby ho scénáristé taky jednou nechali tápat, popř. se mýlit. Génius, který pozná vraha na první pohled, je trochu nudný. A navíc mám pocit, že kdykoliv Columbo vyšetřuje v oblastech showbyznysu, chová se jako retardované dítě v cukrárně – „Jé vážně? No to je fantastický! Můžu si to vyzkoušet? Paní Columbová vás přímo zbožňuje!“ atd.

Jsem už dospělý (1985) (TV film)

Úděsné rodinné drama 80tých let na téma "Táto, máme doma homoděje!" Matka chce synáčka léčit, otec ho chce vydědit, až mu z toho nakonec rupne v kouli. Fuj Martine Sheene, za tenhle film by ses měl stydět. Kdyby si tu alespoň pusu dali...