Columbo - Poslední pocta komodorovi (1976) (epizoda)

Poměrně netypický díl série, nazval bych ho „poirotovský“. Dobré dvě třetiny filmu si totiž myslíme, že víme kdo byl vrah, myslí si to i Columbo, ale jen do okamžiku, než je i domnělý vrah zavražděn. Poslední scéna jakoby vypadla z klasické poirotovské detektivky – Columbo sezve všechny podezřelé do jedné místnosti a začne vytahovat trumfy, vedoucí k odhalení pravého vraha. Avšak nechci zde vzbudit zdání, že to je Bůh ví jak skvělý díl. Nic objevného zde nenajdete a jeho dlouhá stopáž jen zapříčinila, že se budete nudit o nějakých 20 minut déle.

Columbo - Kouzelné alibi (1976) (epizoda)

Po předchozích třech průměrných a nezábavných dílech konečně jeden, co má zas ten starý švih a eleganci. Vrah, iluzionista Velký Santini, v podání mého favorita Jacka Cassidyho, je parchant jak má být. Uhlazeně slizký a rafinovaný jako šelma. Podle mého soudu byla vražda provedena dokonale a Columbo, jak už bohužel bývá zvykem, se vraha dopátral jen pro to, že se na něj ihned od začátku přilepil a díky maličkostem ho udolal. Někdy bych rád viděl díl, jak Columbo řeší případ, kdy vyloví například z Berounky utopence. Na koho by se poručík pověsil, to by mě zajímalo. A ještě drobný povzdech k dabingu – oproti dílu Vražda podle knihy, kde Cassidyho daboval Vladislav Beneš, ho zde namluvil Pavel Soukup a nebylo to jaksi ono. Benešův úlisný hlásek totiž sedí Cassidymu jako p*del na hrnec.

Spalující touha (1999)

O tomhle filmu jsem věděl jen že je poslední od Kubricka a že tam byly jakési problémy s cenzurou hanbatých scén. Poměrně slušná detektivní zápletka mě potěšila, protože jsem měl na začátku obavu, že budu přes dvě hodiny sledovat okoralé manželství doktora a blondýny. A právě vzhledem k oné thrillerové zápletce jsem byl velmi rozčarovaný z konce filmu. Myslím, že nebyl vůči divákovi fér. Jako velké plus jsem vnímal atmosféru, od scény s tajným sexuálním sabatem by se dala atmosféra krájet. Vynikající klavírní doprovod v pozadí byl zlověstný a děsivý; bez něj by film ztratil mnoho. Za skutečnou hvězdu zde považuju Allana Cumminga v epizodce hotelového recepčního – byl bez přehánění k sežrání. Takhle má vypadat herectví, Cruise byl vedle něj toporný jak slaměný panák.

Manželský život (1952)

Tak atmosféra Ameriky 50. let tu skutečně krásně dokresluje celý film. Nebo ho spíš z větší části tvoří. Bohužel. Film není právě k popukání, zařazení do "zlatého fondu komedie" příliš nechápu, protože pod tímto pojmem si představím trochu jiný humor, než který byl zde prezentován. Od okamžiku, kdy jedno z dětí umírá, jde celý film do háje - nejprve hysterie, posléze zázračné znovunalezení lásky u soudu je docela stupidní i na naivní komedie z těchto let.

Draculův švagr (1996) (seriál)

Sice jsem neviděl úplně všechny díly, ale zdálo se mi, že jejich kvalita značně kolísala. Nikoliv právě od geniálních, to je příliš silné slovo, spíš od slušných až po opravdu tragické (Pohřební vůz je čistočistá kvintesence nudy). Musím však souhlasit s Tosimem - tenkrát se n@va alespoň snažila o jakous takous úroveň. Ty časy jsou však bohužel nenávratně pryč.

Columbo - Posvítit si na vraždu (1976) (epizoda)

Tři hvězdičky pouze za tu docela slušnou fintu s nahráváním basebalového zápasu a celkovým posunem času. Ale jinak zcela určitě 2*, rozhodně podprůměrný díl, kde vrah, jak už jsem mnohokrát napsal, nemá ani špetku charisma. Dabing Jiřího Pragera také postavě právě nepomohl a samotný poručík Columbo, opět ve světě televize a filmu (viz Předveď dokonalou vraždu), se chová zase jako buran.

Situace je vážná, nikoli však zoufalá (1976)

Tak tenhle film přesně osciluje mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Není to tedy právě výstavní exponát francouzské kinematografie, ale tak nebo tak, má své kouzlo. Zasazení příběhu do mrazivého prosincového dne mu jen prospělo. Film není trapný, v zamotaných dějových liniích se člověk při udržování drobné pozornosti také neztratí. Co mi však připadalo vysloveně hloupé, byla postava mrtvého-živého manžela, která se 90 minut schovává všude po domě a děsí pokojskou. Tady tvůrci šlápnuli totálně mimo.

Jehla (1982) (TV film)

Velice působivý film, kterému vedle hereckých výkonů dodává také šmrnc také ona známá, lehce rozmlžená a silně umaštěná socialistická televizní kamera. Ta dokázala i ze záběrů veřejných WC udělat vpravdě hitchcockovský thriller.

Columbo - Staromódní vražda (1976) (epizoda)

Na můj vkus obsahoval tento díl přespříliš humorných scén (např. hysterické omdlévání při vyslovení slova smrt). A také tu není příliš cítit nějaký "větší zájem", jak ze strany vraha, tak ze strany Columba. Myslím tím jakýsi entuziasmus, nutný ke spáchání vraždy i k jejímu vyřešení. Všichni jsou zde jak ovce na porážce.

Columbo - Zkus mě chytit (1977) (epizoda)

Taky fikaná vražda jak se patří. Hlavně když si představíte, že vrahem je ta roztomilá babča z filmu "Harold a Maude", která ale ani zde nezapře svůj komediální talent. Jediné co lze jinak vynikajícímu dabingu tohoto seriálu vytknout je české obsazení právě Ruth Gordonové paní Jaroslavou Adamovou. Nic proti ní, naopak, její dabing je vždy skvost, ale v tomto případě mi ten ostrý, nekompromisní hlas příliš neseděl k té drobné postavičce. Za zmínku rovněž stojí vynikající hudba.