To (1990) (TV film)

Myslím, že i přes veškeré nedostatky se film řadí k těm slušněji odvedeným adaptacím Kingových knih. Je pravda, že mě vždy na tomhle filmu štvaly 2 věci – řazení a prolínání epizod z dětství a ze současnosti bylo mnohdy trochu nelogické, skoro rušivé, a to především v kontrastu s druhou částí filmu, která se odehrává zcela chronologicky. Nedokážu říct, který z těchto dvou rozdílných stylů vyprávění mi vadil víc. A druhá vada na kráse je celkové aranžmá scény. Je hodně, hodně televizní, takové to rozmlžené, překolorované nic. Zvláště scény z přírody mi přišly jako vystřižené z nějaké studiové pohádky z 80. let. Dá se říct, že obrazová stránka filmu je docela hnusná. Proti těmto výtkám stojí jeden jednoduchý, nicméně dostatečný argument – bál jsem se. Netvrdím, že mi běhal neustále mráz po zádech, ale film má docela dost bubu scén a když Pennywise rozevře hubu plnou plesnivých špičatých zubů, zježí se vám chloupky. A co jiného lze od horou chtít, že.

Klíšťata (1993) odpad!

Už jen po přečtení prvních řádků, popisujících dějovou zápletku filmu, musí být jasné, že zavilí Bergmanovci či Truffautovci se tomuhle kousku vyhnou velkým obloukem. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, každý žánr má své publikum. Problém této slátaniny je však v tom, že i skalní fanoušek „zvířecích hororů“ ztěží vydrží až do závěrečných titulků. Film je klasická vykrádačka, tu teenagerovských slasherů, tu mutujících zrůdiček (teď nemám na mysli americkou mládež!), tu trochu rádoby černého humoru. Výsledek stojí pochopitelně za ... nemnoho. Obvykle se snažím najít alespoň nějaký světlý moment či zajímavou scénu, ale kde nic není... no vždyť to znáte.

Koncert pro Satana (1971)

Chudák Hawkey Pierce! Ani po pečlivém sledování filmu jsem nepochopil, z jakého důvodu vzal Alda tuto, jemně řečeno, zvláštní roli. On se ani nedokázal herecky vyjádřit; v jeho obličeji nelze poznat, zda hraje pro peníze, či pro mimořádně hluboký odkaz ve filmu, nebo jen proto, že jinak nebylo tou dobou do čeho píchnout. Z toho usuzuji, že celý film natočil pod vlivem silné drogy, která mu zabránila vnést do charakteru postavy jakoukoliv emoci. A pod vlivem byl jistě i celý štáb, protože tento kousek nelze ani žánrově zařadit, natož kloudně zhodnotit jeho jednotlivé elementy. Hrůza, která by si zasloužila výmaz z Aldovy filmografie.

Valentýnská pomsta (1981)

Tak k tomuhle „hororu“ v jakési recenzi napsali, že „...patří k tomu nejlepšímu ze subžánru zvaném gore, založeném na explicitním zobrazování násilí atd...“ Tenhle film je tak strašný (rozuměj špatný), že ani N@va se ho už nikdy neodvážila reprízovat. Mimochodem, všimli jste si, jak mají (resp. mívali) přátelé z N@vy ve zvyku zdůrazňovat nějaký významný den filmem s příznačným názvem, mnohdy i obsahem? Právě na Valentýna se jeden rok promítalo italské softporno „Valentina“, druhý rok to byl pro změnu tento krvák; skutečně mimořádně tematické filmy. Nicméně znovu varuji – je to velice špatný film, který jen vykrádá (a v pozdějších letech je i sám vykraden) špatné teenagerovské vyvražďovačky své doby. A vlastně ani s těmi teenagery to není tak žhavé, protože moje představa amerického teenagera je trochu jiná, než ta, prezentovaná zde (připlešatělí horníci s pivním mozolem a jejich kypré Fräulein). REVISED 14.2.2011: Je příjemné zjistit, že člověk má stále alespoň nějaké jistoty - stará sračka zůstane starou sračkou i po šestiletém odstupu. Na své původní recenzi neměním nic. Vyhněte se raději tomuto kusu... ho... horniny!

Smrtící přítelkyně (1986)

Na tomto filmu je krásně vidět to, jak jméno režiséra a jeho předchozí práce může ovlivnit subjektivní vnímání filmu. Kdybych nevěděl, že režisérem je Wes Craven a že před 2 lety prokázal své mistrovství filmem „Noční můra v Elm Street“, označil bych „Smrtící přítelkyni“ za klasický produkt své doby, takový ten nemastný neslaný horor, jakých jsou stovky. Ale takhle nemůžu dost dobře Mr. Cravenovi odpustit, že z jeho rukou vyšel takový zmetek. Filmařská zručnost se mu sice nedá upřít, o hereckých výkonech je v tomto typu filmu zbytečné mluvit, ale co považuji za neodpustitelné je naprostá rezignace na jakékoliv ozvláštnění, na nové tvůrčí přístupy atd. Z potenciálně zajímavé látky nedokázal Craven vytěžit nic víc, než jen jakousi „hardcoreovou“ verzi „Číslo 5 žije“.

Jed (1981)

Jeden z mnoha filmů, u kterých nechápu nepřiměřenou nenávist, a to jak ze strany novinových kritiků, tak i ze strany „obyčejného“ publika. Ano, film má různých dějových děr asi tolik jako ementál, já na něm však oceňuji hlavně jeho temnou a hutnou atmosféru. Taková ta psycho-syrová kamera, jejíž jediný pohled na mimořádně odporného Klause zkrátka stojí za to. Myslím, že pokud si dokážete během sledování odpustit neustálé dotěrné PROČ je tohle tak a ne jinak?, můžete zažít 90 napínavých, poctivě britských (kdo má rád „Profesionály“ snad ví, jak to myslím) minut. Není to mistrovské dílo, ale rozhodně se dá mluvit o poctivé filmařině.

Temný vesmír (1988)

Opravdový televizní skvost sklonku 80. let. To snad ani nelze považovat za horor, to je spíš taková papundeklová sranda. S jistou dávkou pochopení bych se na tento film díval, kdyby měl v rodném listu např. rok 1966. Ale takhle se nemohu ubránit pocitu, že to snad nemohli tvůrci ani myslet vážně, protože to není parodie na monster-horory z 50. let, to totiž JE monster-horor z 50. let., jen hozený do (skoro) současnosti. Nicméně pokud by někdo měl nutkavou potřebu po velice nezávazném odreagování, nechť zvolí tento kousek. Nevyděsí, ale nenaštve.

Shanks (1974)

Tu čest vidět film jsem bohužel neměl, protože náš drahý Vláďa Železný se tenkrát v srpnu 1999 rozhodl pro nespolupráci s ČNTS a film už nebyl nikdy uveden. A ze současného vývoje na českém televizním rybníku mám pocit, že ani v budoucnu uveden nebude. Nicméně z upoutávky a různých recenzí na internetu si lze snadno domyslet, že se jedná minimálně o zajímavý počin a to i z hlediska výtvarného a především hudebního. Možná se mýlím, možná se jedná jen o takový ten idealizovaný povzdech nad něčím, co za to ani nestojí, ale možná že ne. Pokud někdo měl možnost film vidět, prosím napište sem na ČSFD svou recenzi. Velice by mě zajímal názor zasvěcených.

Můj přítel Monk (2002) (seriál) odpad!

Mimořádně vysoké hodnocení této sra*ky právě zde mě šokuje. Debilita pana Monka, kterého nám scénáristé podsouvají jako hybrida mezi Herculem Poirotem a Melvinem Udalem z Lepší už to nebude, je neuvěřitelná. Řadí ho na roveň jakéhokoliv rádobydetektivního seriálu aus BRD. Ostatně právě herecké výkony se řadí také spíše k této části Evropy. A mimochodem, Monk i jeho kolegyně jsou neskutečně nevychovaní. Není díl, kdy by tato dvojice někomu nelezla zcela nepokrytě na nervy, a to především díky buranskému podivínovi Monkovi, který měl skutečně zůstat v nějaké léčebně, nebo odkud že ho to vlastně vytáhli.

Sex ve městě (1998) (seriál)

Americký humus, zbožňovaný feministkami a homosexuály na celém světě. Humor je zde "typicky ženský", tedy nudný a bez jekékoliv pointy. Fanynky Haliny Pavlowské předou blahem.