Lída Baarová (2016)

Takhle to dopadne vždycky, když chtějí Češi natočit "velkofilm". Prostě to neumíme, nemáme to v povaze. Jsme malý národ, který má své hrdiny i vyvrhele, ale taky malé rozpočty na filmy a režiséry, kteří v českých podmínkách nemají nárok natočit něco, co bude na velkém plátně vypadat opravdu světově (Forman to je úplně jiný příběh). Držme se vlastní originality a odkazu Járy Cimrmana a jemu podobných.

Orel Eddie (2016)

Film na sobotní deštivé odpoledne. Nenáročný,neurazí, s pěknými momenty. Celkově ale bez překvapení (hlavně pro toho, kdo znal Edieho Edwardse v přímém přenosu) . Konec zbytečně přeexponovaný.

Pí a jeho život (2012)

Originální, nádherné, s přesahem. Pí a jeho život považuji za jeden z nejlepší filmů natočených v tomto tisíciletí. Na rozdíl od jiných vizuálně propracovaných filmů (např. Avatar) nemá předvídatelný příběh, ale spěje k famóznímu vyvrcholení aneb vše je jinak anebo taky ne. Nevadil mi ani trochu zdlouhavý začátek ani to, jak si v něm Pí vyzkouší všechna možná náboženství. Naopak v kontextu s tím více vynikne dobrodružství na moři. Dlouhodobý boj o přežití vyvolává nenormální stavy, v nichž se můžete dostat na místa kam lidská noha ani mysl nevkročila. A těmi vás Pí provede.

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Těžké hodnotit. Jako divadelní hra by to bylo na pět hvězd, ale od filmu očekávám víc. Ano, jistě, komorní drama. Ale krom stařecké grimasy mě neuchvátil žádný záběr. Dialogy jdou na dřeň tehdejší americké společnosti a otírají se o všemožná aktuální témata Ameriky 50.let, tím je film určitě zajímavý, stejně jako učinkováním George Voskovce. Ale proč je 12 Angry Men v top ten ČSFD, to je pro mě stejná záhada, jako kde Lucka Vondráčková bere své fanoušky. Slabší čtyři hvězdy.

Prokletý klub (2009)

Natočit dobrý sportovní film je těžké. A natočit vynikající film o fotbale téměř nemožné. Tomu Hooperovi se to téměř podařilo. Zdařilý snímek The Damned United vypráví o trenérovi Cloughovi, který vytáhl ze spodních příček druhé ligy Derby County až k titulu v Premier League a pak přijal nabídku od nesmiřitelného rivala z Leedsu. Samozřejmě neuspěl, hráči ho nepřijali. Vzal si moc velké sousto a postrádal svého asistenta, který by krotil jeho ego. Ale znáte to, neúspěch vás buď srazí na kolena nebo se odrazíte ode dna zpátky k nebeským výšinám...

12 opic (1995)

Výborný film, jehož hlavními přednostmi jsou scénář a výkony Pitta, Stowe a koneckonců i Willise. Kupodivu si myslím, že všechno důležité jsem pochopil hned napoprvé, což považuji za klad. Jakmile se ve filmu ztrácím, není to pro mě důvod k jásotu nad genialitou tvůrce (viz např. Počátek). 12 opic je inteligentní a srozumitelná sci-fi skládačka pracující v různých časových rovinách, které bych vyčetl snad jen prapodivný vědecký sbor budoucnosti a trochu málo fantazie při dobových vizualizacích. Původně jsem dal čtyři hvězdy, ale po několika dnech jsem stále cítil odér filmového zážitku a tak zvedám na pět.

Kancelář Blaník - Tony is back (2015) (epizoda)

Tonda je zpátky a předvede souhrn svých "nejlepších" vlastností, aby dokázal, že je ve skvělé formě. A to on tedy je. Ta zk*****á Žížala si všechno odskáče a Lenka se jen potutelně usmívá. Toníček je přeci nejlepší šéf na světě. Velmi vtipný díl luxusně zahajuje čtvrtou sérii.

Kancelář Blaník - Selfíčko s Gerem (2015) (epizoda)

Tenhle díl dokonale nastavuje Tondovi zrcadlo. O tom, že by ho někdo rád viděl, nemůže být ani řeč, ačkoliv o jeho existenci tak nějak ví každý. Ale že to tak je, mu nedojde zřejmě ani když Velký Bartoška vyhodí z festivalu. Smutný je vlastně svět lobbistů, ale já se bavil dobře.

Bláznivá střela (1988)

Škoda vyvrcholení na baseballovém hřišti, to mi přišlo už víc trapné než směšné. Jinak David Zucker jede brilantně na hraně komedie a trapnosti. Musím uznat, že jsem se bavil, tedy až na ten závěr. Na druhou stranu tahle parodie je natočená hlavně pro Američany, a že se u ní pobaví i Čech je dobrá vizitka.

Rocky Balboa (2006)

Rocky jede v zajetých kolejích i po šedesátce. Příběh bez překvapení chvílemi nudí. Ocenil jsem některé motivační dialogy, ale jinak mě to přišlo tak nějak zbytečný. Na druhou stranu chápu, že si Sly chtěl splnit svůj sen a dokázat, že může i v pokročilém věku vypadat jako boxer. Nad jeho figurou klobouk dolů, muselo ho to stát hodně času a tvrdé dřiny. Za snahu zdviženou pravici a tři hvězdy.