Birdman (2014)

Takový řekl bych "úzkoprofilový záležitost". Hercům se musí líbit, jak režisér vystihl atmosféru známého, ale průměrného diváka trochu nudí. Asi by bylo zajímavější natočit psycho film třeba z hornického prostředí, ale najděte režiséra z báňské rodiny ... Pro mě ani zázrak ani úlet, ale sonda do specifického prostředí.

Batman začíná (2005)

Než se Christian Bale stane Batmanem, je to trochu zdlouhavé. V momentě, kdy Batman opravdu začíná, už nastupuje ta pravá nolanovská atmosférická akce, kterou je protknutý druhý díl. Jo, dobrý, ale horší než dvojka i trojka. Taky proto, že Liam Neeson mi tam moc neseděl.

Whiplash (2014)

Winston Churchill by měl radost. Film, který slibuje krev, dřinu, slzy a pot na netradičním bitevním poli. Ale jo, mělo to sílu a kvalitní herecké výkony v hlavních rolích. Teller a Simmons si zaslouží uznání. Whiplash je komorním příběhem mezi učitelem a žákem. Učiteli jde o to objevit opravdovou hvězdu a žákovi o to jí být. Oni dva se respektují, ale lidé okolo je vlastně oba považují za magory. Rejža hraje na trochu přetáhlou strunu, ale Whiplash stojí za vidění (a slyšení).

Teorie všeho (2014)

Výkony obou hlavních protagonistů jsou výjimečné, zejména tedy Eddieho Redmayna, o kterém i sám Hawking "řekl", že viděl sám sebe. To povyšuje film minimálně o jednu hvězdu a dává "zapomenout" na příběh, který neví kam směřuje. Více než cokoliv jiného je Teorie všeho rodinným dramatem, ale nemohu se zbavit dojmu, že scénárista mohl udělat lepší práci. Materiál na to měl.

Marťan (2015)

Celkem kvalitní podívaná, která příjemně plyne, o hlavního hrdinu se vždycky bojíme jen chvíli, takže drama to zas tak velké není. Damon hraje dobře, exteriéry jsou zajímavě, Marťana jsem si zkrátka docela užil. Slabší chvilku si scénárista vybral při zapojení Číňanů do projektu záchrany a "trochu" nereálným vyvrcholením. Bylo to fajn, ale na plné hodnocení nee.

Americký sniper (2014)

Z filmů o válce v Iráku a Afganistanu nejlepší, proto pět hvězd, i když slabších. Příběh není moc originální, ale je to víceméně příběh reálný a vyvážený, tak proč ho za každou cenu vylepšovat. A závěrečnou pointu by autor těžko vymyslel lepší. Vše na mě působí věrohodně a ačkoliv většina věcí tu už byla, má Sniper své kouzlo. Jednak v nepřehrávajícím Bradley Cooperovi, jednak v akčních scénách, které jsou efektní, ačkoliv nejsou na efekt prvoplánově natočeny. Eastwood zvolil i rozumnou délku, což se v dnešním standardu tříhodinových velkofilmů cení.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Jako drsnější pohádka pro dospělé dobré. Indiánská linie moc nefungovala, zbytek ano. Těšil jsem se a nebyl zklamán. Scény jako spánek uvnitř vyvrhnutého koně se zaryjí pod kůži, příběh není moc originální, zpracování ano. I když bych je rád dal, na pět hvězd to není.

Klub rváčů (1999)

Výborný film, kterému k dokonalosti něco málo chybělo. Možná to tam příště uvidím a tak si nechávám jednu hvězdu prostor. Myslím, že takové trauma má spousta lidí a přehnat jeho znázornění je celkem v pořádku. Nemusíte se hned prát a vyhazovat domy do povětří, abyste udělal změnu. Problém je, že konzum i po skoro 20 letech od natočení filmu pomalu ale jistě zaplňuje nejen euroamerickou společnost a jeho tlak nepolevuje. Nic neroste do nebe, jednou se bohužel lidstvo bude divit. Že Fincher je režisér, který umí, se všeobecně ví i v Čechách, což dokazují "červená" hodnocení všech jeho filmů tady na ČSFD. Klub rváčů to dokazuje, přestože natočil kousky, které se mi líbí o chlup víc.

Interstellar (2014)

Prvních čtyřicet minut na Zemi celkem nuda, dalo se zkrátit na polovinu. Objevování planet bylo skvělé, ale konec zase vyzněl divně. Od Nolana jsem čekal určitě víc.

Věra 68 (2012)

Paní Věra Čáslavská má 5 hvězd, režisérka Sommerová 2, takže je to lepší trojka. Myslím, že to šlo udělat líp, i když ten konec byl pěknej.