• Krátkometrážní

Taková zvláštní rodinka (2001)

Taký zvláštny film, ktorý nie je ani čistokrvnou komédiou, ani čistokrvnou drámou, ani ničím, čo by sa dalo definovať nejakým klasickým spôsobom. The Royal Tenenbaums je filmom trochu bizarným, trochu absurdným a značne svojským. Občas som sa síce trochu nudil, ale vždy sa v krátkom čase dianie opätovne rozprúdilo a celkovo mi tá troška nudy nevadila. Rozhodne nečakajte, že sa pri sledovaní tohto snímku budete zabávať alebo šúľať od smiechu, ja osobne som sa počas filmu nanajvýš zopárkrát usmial, ale bohato mi to vynahradila osobitosť filmu. A tiež skvelý soundtrack.

Velkej biják (2007)

Bol som zvedavý, či je Epic Movie skutočne tak zlý ako sa traduje a áno, tento snímok je fakt tak zlý. Humor tu síce nechýba úplne, ale každý moment, ktorý sa môže zdať aspoň trošku vtipným, je okamžite zabitý zahnaním danej scény do extrému, po ktorom sa vám zhnusí aj moment, ktorý vás len pred chvíľkou rozosmial. "odpad!" neudelím len kvôli dvom veciam: 1) Hoci jej herectvo vyzerá akoby sa hrala na pieskovisku, Jayma Mays je neskutočne rozkošná. 2) Film, aj napriek tomu, o akú sprostosť sa jedná, som nemal problém dopozerať do konca - teda až na záverečné titulky, ktoré som po pokazených záberoch (ktoré sú mimochodom rovnako nevtipné ako celý snímok) ihneď vypol, nemal som totiž pocit, že by som mal tvorcom vzdať akúkoľvek poctu.

Komparz (2005) (seriál)

Hlavná postava sa dostáva to trápnych situácií, kvôli ktorým by sa človek najradšej zakopal pod zem každú chvíľu, celebrity si robia srandu sami zo seba a divák sa nesmierne baví. Podobnosť s The Office je zrejmá od začiatku, ale osobne si myslím, že Extras svojho predchodcu v mnohých ohľadoch predčili. Jediná vec, v ktorej Extras oproti The Office zaostáva je snáď len hlavná postava - sympaťák Andy Millman je fajn, ale hajzla Davida Brenta som mal predsa len radšej. Seriál samotný sa pohybuje na rozmedzí štyroch a piatich hviezdičiek, ale už len kvôli samoľúbemu Benovi Stillerovi, hulvátke Kate Winslet, úchylnému Patrickovi Stewartovi, zakomplexovanému Orlandovi Bloomovi, nadržanému adolescentovi, Danielovi Radcliffovi; kvôli hustému Warwickovi Davisovi, tupému Ianovi McKellenovi a arogantnému Clivovi Owenovi sa musím prikloniť k hodnoteniu maximálnemu. You 'avin a laff?

Monstrum (2008)

V prvom rade by som rád ujasnil fakt, že Cloverfield je nevšedným zážitkom, ktorý by nemal vynechať nikto. Možno je na tvrdenie niečoho takého trochu priskoro (necelý polrok od premiéry), ale podľa mňa si tento snímok rozhodne zaslúži vlastné miesto v zozname "must-see-before-death" filmov. Už len fakt, že aj napriek evidentnej nereálnosti námetu dokáže Cloverfield presvedčiť, že sa to celé skutočne udialo (aj keď som si počas sledovania hovoril, že je to len film, pri mnohých scénach mi tuhla krv v žilách a dych sa mi zatajoval každú chvíľu), je hodný obdivu. J.J. Abrams rozhodne nesklamal, a hype, ktorý filmu predchádzal bol maximálne oprávnený. Sledovanie Cloverfieldu bolo zážitkom určite päťhviezdičkovým, o to viac ma mrzí to, že samotný film je hodný maximálne hviezdičiek štyroch - kvôli drobnostiam technického rázu. O technickú dokonalosť v tomto filme však vôbec nešlo, podstatný je zážitok a ten je v tomto prípade skutočne "ultimátny".

Nejhledanější v Malibu (2003)

V momente keď sa na obrazovke objavil ten Vanilla Ice, vedel som, že je zle. Jedna hviezdička za Hummera zhodeného strechou na Ferrari. Kvôli takémuto "filmu" by bola škoda nechať zraziť Trabanta so starou stodvacinou, producenti si zrejme verili...

Jsi můj život (2006) (seriál)

Bol som zvedavý, čo na tejto telenovele sestra videla keď ju pozerala pravidelne každý deň, tak som si s ňou pozrel posledné 2 časti. Teraz mám Natalie Oreiro dosť do konca života. Jedna hviezdička za takú veľkú mieru trápnosti, že to človeku pripadá až absurdné a v konečnom dôsledku zábavné.

Kmotr 1, 2, 3 (1992) (TV film)

Viem, že sa jedná o TV verziu slávnej trilógie, ale snáď jej ohodnotením nikoho nepohorším. A ešte sem pridávam aj svoje komentáre k všetkým trom dielom, aby boli pekne na jednom mieste. The Godfather: Skutočné majstrovské dielo, ktoré je právom vyryté veľkými písmenami do histórie kinematografie. Trochu som sa desil tej trojhodinovej dĺžky, nakoniec som však len ľutoval, že som sa si túto ukážku perfektne odvedeného filmárskeho remesla nepozrel skôr. Herci sú vynikajúci (Don Corleone Marlona Branda je skutočnou lahôdkou), hudba takisto, podobne je na tom vlastne všetko. The Godfather je rozhodne jedným z filmov, ktoré musíte pred smrťou vidieť a ak máte možnosť si ho pozrieť, neváhajte ani chvíľu, len by ste to neskôr oľutovali (môj prípad). The Godfather: Part II: Možno to bolo spôsobené len ospalosťou, ale v porovnaní s pôvodným Godfatherom mi Part II pripadal slabší, občas až nudne nezáživný. Na druhej strane, príbeh mladého Vita Corleoneho (vynikajúci De Niro) bol brilantný, podobne aj posledná polhodina. Škoda len, že tých polhodín bolo dokopy šesť a že príbehová línia z minulosti tvorila len akoby bonus k hlavnému príbehu. Päť hviezdičiek to už tentokrát nebude a ani tie štyri nie sú tak úplne čisté, ale nižšie s hodnotením nepôjdem. Možno by pomohlo pozrieť si Part II ešte raz za denného svetla a po dostatočne dlhom spánku, ale tá minutáž mi na nejaké skoré zopakovanie pripadá trochu brutálna. Možno o pár mesiacov/rokov... The Godfather: Part II: Po sklamaní, ktoré som zažil pri Part II, opäť dokonalosť. Coppola zavŕšuje svoju trilógiu skutočne dôstojným a majestátnym spôsobom, jedinú námietku by som snáď mal len k minutáži, ktorá je opäť prehnaná, ale narozdiel od Part II som sa v tomto prípade našťastie nenudil ani chvíľu a posledných 30 minút bolo vyslovene dychberúcich, nehovoriac o záverečnom zábere, ktorý je geniálne dokonalý vo svojej jednoduchosti. Spomedzi hercov mi nedá nespomenúť BRILANTNÉHO Ala Pacina, ktorému veľmi zdatne sekunduje vynikajúci Andy Garcia. Part III je kvalitami a atmosférou porovnateľný s pôvodným Godfatherom, občas som však mal pocit, že ho dokonca predčil - a to ma nesmierne teší.

Kmotr III (1990)

Holky jdeme na to aneb putování tučňáků (2006)

Miestami trochu nudný, ale inak celkom vydarený a vtipný parodický film. Ak čakáte dokonalú paródiu na Putovanie tučniakov, tak budete asi sklamaní, ale ak vám trochu hrubozrnného humoru nie je proti srsti, tak sa pravdepodobne pobavíte. A od skvelého rozprávača, Samuela L. Jacksona, sa možno dozviete aj nejaké nové veci ohľadom života tučniakov.