• Krátkometrážní

Život podle Dana (2007)

Film ukuchtený z podobného cestíčka ako napríklad Little Miss Sunshine alebo Juno - a to ja môžem. Opäť raz som sa počas celého filmu prihlúplo usmieval a titulného Dana som chvíľu nemal rád, chvíľu som ho ľutoval, chvíľu som mu fandil a celkovo som si ho zamiloval. Steve Carell definitívne dokazuje, že sa nestratí ani vo vážnejšej role a pôvabná Juliette Binoche je skvelá ako vždy. Dan in Real Life vás pohladí na duši a po skončení filmu počítajte s dvomi vecami: budete sa usmievať a pesničky z výborného soundtracku vám budú ešte nejaký čas hrať v hlave.

Ghost in the Shell 2: Innocence (2004)

Oproti jednotke sa zlepšila jedine vizuálna stránka - okrem počítačovej animácie, ktorej použitie v anime nechápem - zvyšok sa zmenil skôr k horšiemu. Filozofuje sa tu (tentokrát príliš) veľa, deje sa toho málo a momentálne som rád, že film mal len 100 minút, keby bol býval dlhší, pravdepodobne by som momentálne už spinkal. Som dosť sklamaný, po výbornej jednotke som sa totiž na pokračovanie veľmi tešil a nakoniec som sa dočkal prevažne len nudy. Slabšie tri hviezdičky, aj tie predovšetkým vďaka vizuálu.

Pokání (2007)

Spočiatku som sa trochu divil prečo je tu tak veľa päťhviezdičkových hodnotení, ale počas druhej polovice filmu mi to došlo. Výborné herecké výkony, skvelá kamera, nádherná a originálna (ťukanie písacieho stroja) hudba a predovšetkým emocionálne znásilnenie na konci, počas ktorého som vyronil aj nejakú tú slzičku. Oscarové nominácie namieste (a Oscar za hudbu je absolútne zaslúžený), tunajšie hodnotenie tiež a teraz ma ospravedlňte, musím sa dať dokopy, Pokánie totiž vo mne rezonuje doteraz.

Sejmi je všechny (2007)

Mr. Smith ma rozstrieľal na rešeto. Shoot 'Em Up je maximálne dementná volovina, ale zároveň ide o neskutočne zábavný film. Clive Owen trúsi hlášky a vyprázdnené zásobníky ostošesť, mŕtvoly sa kopia a akcia, ktorá sa spustí približne po prvých desiatich sekundách filmu, poľavuje na minimálny čas (nejaký príbeh treba aspoň naznačiť). Michael Davis je buď úplne zvráteným človekom alebo géniom, Clive Owen tu nachádza svoju životnú rolu a Monica Bellucci je krajšia než kedykoľvek predtým. Päť hviezdičiek sa môže zdať trochu prehnaným hodnotením, ale po celých 86 minút som sa maximálne bavil, tak na nejakú objektivitu sa tentokrát s radosťou vykašlem. Shoot 'Em Up odporúčam všetkým, ktorí sú ochotní vypnúť mozog, prípadne si ho z hlavy rovno vystreliť a kritikom tohoto snímku, ktorí zrejme nerozumejú slovu "nadhľad", odkážem jediné: Fuck you, ya fucking fuckers!

Východní přísliby (2007)

Realistický, surový a relatívne minimalistický snímok, ktorý nezaujme akčnými prestrelkami ani zbesilými automobilovými naháňačkami, ale ktorý si vás získa komorným poňatím a pokojne plynúcim, nie však nudným(!) dejom podfarbeným príjemným soundtrackom. Naomi Watts opäť raz skvelá a Viggo Mortensen sa týmto filmom pre mňa stal skutočným Hercom s veľkým "H".

Maraton lásky (2007)

Ku koncu trochu príliš šablónovitý, ale predsa príjemný režijný debut Davida Schwimmera. Thandie Newton síce hranie veľmi nejde, ale bohato to vynahrádza skvelý Simon Pegg a poteší tiež vtipný Dylan Moran. Na Run, Fatboy, Run som sa dlho tešil a musím skonštatovať, že sklamaný nakoniec nie som. Film vás totiž zaručene pobaví, vďaka čomu mu odpustíte aj tú trochu klišéovitosti poslednej polhodinky.

Mlha (2007)

Bez váhania sa pridávam na stranu tých, ktorí s The Mist spokojní neboli. S maximálne možným pozitívnym pohľadom stojí film za také 4 hviezdičky - predovšetkým vďaka posledným šiestim minútam (bez poslednej minúty) pred titulkami. Keď však vezmem do úvahy aj zopár nelogickostí, v prvej polovici filmu časté iracionálne správanie postáv (postavy možno boli v strese, bla, bla bla, ale niektoré ich reakcie boli vážne na smiech) a hlavne CGI, ktoré všeobecne stáli za hovno a miestami ho dokonca pripomínali (chápadlá), tak by som mohol s čistým svedomím udeliť nanajvýš také tri hviezdičky. Nanešťastie sa ale v poslednej minúte filmu všetko zvrtne a "silný", "šokujúci" a predovšetkým dementný záver degraduje celý film a zničí všetko, čo sa predchádzajúcim piatim minútam vydarilo. Ďakujem tvorcom, že ma považujú za hlupáka a ďakujem všetkým, ktorí kedy ukončili život nejakému náboženskému fanatikovi guľkou do hlavy.

Spaced (1999) (seriál)

Spaced je geniálny. Niektorí tu píšu, že tento seriál diváka nechytí hneď, až časom, u mňa to ale neplatilo, ja som mu prepadol okamžite po prvej epizóde. Seriál ma nesmierne bavil, už si ani nepamätám, kedy som mal výbuchy smiechu tak silné ako pri sledovaní práve tohto seriálu a aj postavy som si časom zamiloval všetky (Jessica Hynes ma spočiatku trochu štvala). Nakoniec už len dodám, že popkultúrnymi odkazmi a paródiami sa to v Spaced len tak hemží a práve tie boli príčinami tých najväčším výbuchov smiechu. Ak máte základné filmové (a prípadne komiksové) znalosti, Spaced vás bude baviť ako nič iné.

Ghost in the Shell (1995)

Filozofické úvahy o potenciálnej budúcnosti zabalené do dych vyrážajúceho vizuálu podfarbeného nádhernou hudbou. V poslednom čase ma niektoré filmy svojou minutážou štvú, ale v prípade Ghost in the Shell som si prial aby snímok ešte nekončil. Nudili ma jedine občasné zdĺhavé zábery na mesto, ktoré boli v podstate o ničom, inak je film výborný. Už sa teším na pokračovanie.

Kmotr II (1974)

Možno to bolo spôsobené len ospalosťou, ale v porovnaní s pôvodným Godfatherom mi Part II pripadal slabší, občas až nudne nezáživný. Na druhej strane, príbeh mladého Vita Corleoneho (vynikajúci De Niro) bol brilantný, podobne aj posledná polhodina. Škoda len, že tých polhodín bolo dokopy šesť a že príbehová línia z minulosti tvorila len akoby bonus k hlavnému príbehu. Päť hviezdičiek to už tentokrát nebude a ani tie štyri nie sú tak úplne čisté, ale nižšie s hodnotením nepôjdem. Možno by pomohlo pozrieť si Part II ešte raz za denného svetla a po dostatočne dlhom spánku, ale tá minutáž mi na nejaké skoré zopakovanie pripadá trochu brutálna. Možno o pár mesiacov/rokov...