• Krátkometrážní

Sám a sám (1991)

Taký malý milý film, ktorý je podľa mňa na ČSFD trochu nedocenený. A John Candy dokazuje, že nie je (nebol) len bezduchým komikom, ale komikom-hercom.

Krotitelé duchů (1984)

Tak celkom ma prekvapilo tunajšie hodnotenie. Krotiteľov duchov som mal síce tiež veľmi rád, ale iba v detstve. Keď som si ich pozrel teraz, niečo mi nesedelo. Film mi nepripadal už tak zábavný (výnimkou je geniálne cynický Bill Murray), scenár miestami pôsobí trochu nedomyslene, polminútové zábery typu "Newyorčania šalejúci lebo vidia Krotiteľov duchov" mi pripadali trápne zbytočné a najhoršie zo všetkého je, že miestami som sa dosť nudil. Ďalší z filmov, ktoré pre mňa po "dospení" (úplne dospelo sa ešte necítim :) ) stratili kúzlo.

V tom domě straší! (2006)

Veľmi príjemné prekvapenie. Konečne animovaný film, ktorý nie je (podľa mňa) vôbec určený deťom. Kiežby bolo takýchto animákov viac.

Eragon (2006)

Nie tak dávno, v nie tak vzdialenej Stredozemi.... ...sa odohráva vykrádanie Star Wars a Pána Prsteňov (a zrejme ešte mnoho ďalšieho, na čo si momentálne nespomeniem). Toto vykrádanie má meno Eragon. Neviem, či je chyba iba v debilnej knižnej predlohe (síce som ju nečítal, ale príbeh filmový sa zrejme zhoduje s príbehom knižným) alebo chybu spravil aj scenárista. Eragon sa tak stal zlým filmom s ešte horšími dialógmi, ktorý je navyše plný nelogickostí. Tú jednu hviezdičku dávam za to, že režisér si aspoň uvedomil, čo za nepodarok sa to chystá vypustiť do sveta a film skrátil na prijateľnú dĺžku. Ak by z neho spravil dvaapolhodinový epos, neviem, či by som to prežil.

Vyvolený (2000)

Výborná Shyamalanova réžia, skvelí herci, jemná (a kvalitná) hudba, zaujímavé rozuzlenie, ale veľkou chybou tohto filmu je jeho scenár. Celý príbeh je vlastne založený len na súhrach náhod, ktoré by síce teoreticky mohli nastať, ale určite nie v priebehu tak krátkeho času, počas akého sa Vyvolený odohráva. Vzhľadom na to, že sa jedná o "komiksový" film, by sa to možno dalo odpustiť (komiksy sú v podstate tiež založené na náhodách), ale toľko náhod ako vo Vyvolenom sa neudialo snáď ani vo všetkých komiksoch od Marvelu dokopy (a tých je teda požehnane). Keď však prižmúrim obe oči nad tým nie celkom vydareným scenárom, tak dostanem celkom dobrý film.

Mafstory (2006) (seriál)

Miestami je to naozaj vtipné, problém je však v tom, že Mafstory sa snaží byť vtipnou skoro nonstop, to sa jej ale veľmi nedarí. Ale na slovenské pomery (ehm) je Mafstory dobrá až až...

Grizzly Man (2005)

Grizzly Man je v podstate životopisným dokumentom. Životopisným dokumentom o zaujímavom človeku, Timothym Treadwellovi, ktorý svoj život zasvätil medveďom, ktorými sa časom stal posadnutý (dotýkať sa medvedieho trusu len preto, že ešte nedávno bol súčasťou medveďa - to už je buď bláznovstvo alebo posadnutosť). A táto posadnutosť sa mu nakoniec stala aj osudnou. Werner Herzog z Treadwellovho natočeného materiálu, z výpovedí Treadwellových známych a svojho vlastného komentára vytvoril dokument, z ktorého chcel zrejme urobiť celovečerný film, ale práve jeho dĺžka nakoniec spôsobila, že mi Grizzly Man pripadal nudný a po čase veľmi jednotvárny. Škoda. Taká zaujímavá osobnosť ako Treadwell by si zaslúžila lepšiu biografiu...

Obchodník se smrtí (2005)

Odpudivé, brutálne, smutné a hlavne pravdivé. Lord of War je brilantne natočeným filmom, ktorý sa nesnaží diváka zaujať akčnými scénami, radšej však ukáže realitu, ktorá je mnohokrát zaujímavejšia než akýkoľvek výbuch či prestrelka. Cage vo svojej asi poslednej dobrej role hrá naozaj dobre, tiež Ethan Hawke (aj napriek svojmu maličkému priestoru) podáva dobrý výkon. Musím pochváliť aj prenádhernú prácu s kamerou a Niccolovu réžiu. 5 hviezdičiek dávam za to, že filmu aj napriek jeho technickej prepracovanosti nechýba "duša" a forma tak, našťastie, nevíťazí nad obsahom. EDIT: Aj po druhýkrát je Lord of War vynikajúcim filmom, ale silné štyri hviezdičky mi teraz pripadajú objektívnejšie.

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Film, ktorý ma zoznámil s legendou zvanou Star Wars, film, ktorý nám predstavil jednu z najnenávidenejších postáv popkultúry - Jar Jar Binksa - a film, ktorý sklamal obrovské množstvo fanúšikov pôvodnej trilógie. Taká je Epizóda I. Skvelé digitálne triky, nádherná hudba Johna Williamsa, napínavé súboje so svetelnými mečmi proti originálnemu zloduchovi (Darth Maul), ale ako čas plynul, po prekonaní detstva som si uvedomil, že atmosféra originálnej trilógie je fuč. Lucas sa zrejme rozhodol nabaliť sa čo najviac, aj za cenu zničenia toho, kvôli čomu máme Star Wars radi. Nakoniec však predsa len dám 4 hviezdičky, veď keby nebolo Epizódy I, možno by som nikdy neprejavil záujem o Star Wars...

Příšerky s.r.o. (2001)

Pixar opäť nesklamal. Aj keď je tu viditeľná snaha pobaviť najmä deti, dobre som sa pobavil aj ja. Animácia je parádna, dabing (myslím tým originiálny, anglický) je tež bezchybný, najmä zloduch Randall (Steve Buscemi) je geniálny a učtárnička Roz (Bob Peterson?) je veľmi zábavná, megazábavná je potom v pokazených záberoch. :) Film je tak na 4 hviezdičky, ale za fakt originálny námet si zaslúži aj tú piatu.