• Fantasy

Hon (2012)

Vynikajúce vykreslenie tejto problematiky v tomto kvalitnom snímku. Film robí presne to čo má a vyvoláva v divákovi pocit bezmocnosti a nespravodlivosti aký prežíva i hlavný hrdina príbehu. Dielo je zamerané predovšetkým na spoločenský problém, preto neovplýva veľkým počtom postáv či špeciálnych efektov, ale to len dokazuje to, že na kvalitný snímok stačí hlboká myšlienka, ktorej sekunduje solídna réžia a kamera. Mads Mikkelsen výborne zvládol svoju hlavnú úlohu a snímok ako celok zanecháva hlbokú emóciu v divákovi. Koho zaujal tento film, určite ocení aj vynikajúci estónsky snímok Klass (Zkažená mládež).

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Výborná dráma, ktorá drží diváka v napätí, je úctyhodné, že naozaj stačí 12 ľudí v jednej miestnosti, a môže z toho vzniknúť kvalitný snímok. Výborný nápad, kvalitné vykresľovanie charakterov protagonistov, reflektovanie vtedajších spoločenských problémov/predsudkov. (89%).

Pohřben zaživa (1990) (TV film)

Myslím, ze v rámci možnosti, ktoré tento skvelý režisér mal pre tento TV film, s par účinkujúcimi, je to celkom solídny vytvor, ak keď miestami trosku nereálne (naozaj zakopaný len tak plytko v zemi - keby mu aspoň ten pes pomohol, bolo by to uveriteľnejšie | naozaj od večera do rána prestaval dom na bludisko aj keď mal boľavé ruky? ). Niektoré scény ale boli pekne natočené, mali svoje čaro. (65%)

Návrat blbýho a blbějšího (2014)

Druhý diel obľúbenej kómedie o dvoch hlupákoch bol veľkým očakávaním, musím povedať, že ich návrat sa v celku podaril, aj keď určite to mohlo byť ešte lepšie. Dejová línia je až nápadne podobná s prvým dielom, keď opäť ničo doručujú, aj keď je to tu okorenené na pozadí hľadaním dcéry. Musí sa uznať, že Jim Carrey a Jeff Daniels sú perfektnou hereckou dvojkou a úlohu až choro hlúpych jedincov, zvládajú na výbornú, aj keď miestami by scény nemuseli byť až tak trápne. Na prvý diel to jednoznačne nemá, ale určite už sme tu mali horšie druhé diely, celkovo to naplnilo moje očakávania, aj keď podľa mňa, dalo by sa z toho vyťažiť ešte viac. (60%)

Klíč (2005)

Autor snímku K-Pax nesklamal ani v tomto mysterióznom horore. Ide naozaj o podarený film, ktorý nestavia svoju desivosť na šialencovi číhajúcom za rohom s metrovou kudlou, či na brutálnych špeciálnych efektoch. Ide naozaj o pomalé desenie mysle predkaté mystickosťou zameranou na duchov a prevteľovanie. Myslím, že scény a hudba sú veľmi dobre vyberané a navodzujú tú správnu atmosféru a človek ma niekdy zimomriavky. Kate Hadsom si viedla dobre aj v tejto hororovej úlohe i keď sme na ňu zvyknutí prevažne zo snímkov s komediálnym podtónom. Výborný výkon podala aj stará pani (Gena Rowlands), ktorá svojim výkonom značne prispela k tomu, aby mal divák pocit strachu. Mystické horory tohto typu môžem, kiež by ich bolo viac. (70%)

Blbý a blbější (1994)

Tak toto je samozrejme klasika, aj keď trochu šialená, určite na svoju dobu výborná komédia. Divák nemôže čakať hlbokú myšlienku, ale určite sa zasmeje na vtípkoch hlavných hrdinov, dvoch skvele si sekundujúcich hercov. Beriem to za klasiku uletenej komédie, ktorá je svojho druhu naozaj pomerne kvalitná. (75%)

Americký sniper (2014)

Film je tak trochu reklamou na amerických vojakov a ich vernosť voči svojej krajne, ale to vôbec nie je prekážkou, i tak sa Eastwoodovi podarilo vyrobiť solídny snímok, ktorý reflektuje problematiku dopadu tvrdej vojny na mentálny vývoj jedincov. Obsadenie Bradlyho Coopera bolo vhodnou voľbou, pretože na tento typ úlohy sa podľa mňa hodí. Film má viacero silných momentov, ktoré trieštia svedomie hlavného hrdinu, ide najmä o scény, keď ma na muške dieťa, ktoré musí eliminovať ak je reálnym ohrozením jednotky. Niektoré rozvinutia príbehu mi však chýbali, ako napríklad vzťah s bratom, prečo sa tam objavil len na chvíľu a ďalej to nie je rozpracované. Trochu nereálne mi príde zostreliť na jednu ranu, presným zásahom, na obrovskú vzdialenosť svojho úhlavného protivníka, toto mohlo byť trosku lepšie premyslené. Tak isto aj záver by mohol byť trošku obšírenejší a nie iba konštatujúc, že sa stala tragédia, bez bližšieho zobrazenia alebo vysvetlenia, ale možno je zámerom to nechať na úvahy diváka, a teda to nehodnotím ako veľké mínus. (75%)

Všemocný (2011)

Snímok Niela Burgera do mňa vkládal veľké očakávania, pretože jeho film Iluzionista z roku 2006, patrí medzi snímky, ktoré prinútia diváka k zamysleniu. Tak isto ani snímok Všemocný nesklamal a ponúka naozaj veľmi dobré scifi s veľmi solídnym obsadením v podaní Bradleyho Coopera a Roberta De Nira. Diváka fascinujú nadprirodzené schopnosti hrdinu, ktoré sú spôsobené nejakou látkou, a preto vsadenie na túto kartu podľa môjho názoru vyšlo. Nápadité dialógy a scnény robia tento film zaujímavým a príjemne pozerateľným z kategórie scifi oddychovky so zameraním na možný potenciál ľudskej mysle, ktoré primäjú diváka k úvahe. (85%)

Schindlerův seznam (1993)

Napriek tomu, že tématika druhej svetovej vojny nie je úplne mojou obľúbenou, je potreba vyzdvihnúť niektoré aspekty tohto diela. Ide o závažnú problematiku reflektujúcu dejiny, a pre pochopenie zverstiev nacistov, ktoré v divákovi zanechajú hlboký dojem a emócie by mal azda každý filmový nadšenec vidieť tento film. Liam Neeson v tradične kvalitnom výkone výborne stelesňuje ostrovček nádeje pre Židov, ktorí sú predurčovaní na smrť. Profilácia a rast charakteru je výborne vykresľovaný. Podčiarknuť musím výkon Ralpha Fiennesa, ktorý svoju úlohu nacistického veliteľa je doslova stelesnením diabla, perfektné výrazové efekty, chlad v jeho tvári. Neuveriteľne silným momentom je jeho poľovačka z balkóna, scéna vyvolávajúca naozaj hlboké dojmy v divákovi. Celý film je pod taktovkou Spielberga, co tiež naznačuje kvalitu snímku. Jediné, čo by som vytkol je to, že záver mohol byť silnejší, pôsobil na mňa rýchlym spádom a niečo mi tam chýbalo, nemal takú silu, akú by takýto film mal mať. Silný záver podobne ako v snímku Chlapec v pruhovanom pyžame, by určite snímok posunul ešte o kúsok vyššie, i keď i teraz je výborný. (90%)