Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw (2019)

Na takhle špatný film už jsem dlouho nenarazil. Fekál zůstane fekálem, I když do něj narvu Johnsona, Stathama a hezký pomrkávající Kirbynu. Při koukání na první F&F jsem rozhodně netušil, že za skoro dvě dekády se série od nelegálních pouličních závodů přesune k záchraně světa před umělým virem a před černým übeemenschem. A s příšerným finále na Samoe. Kdyby aspoň to špičkování mezi (ne)herci nebo akce stáli za něco. Ale ne, kromě Stathamovy likvidace několika padouchů naráz je to fakt shit. Leitchův rukopis tu není znát. Dalšímu zkouknutí je radno vyhnout se obloukem.

Zamilovaný Shakespeare (1998)

Romanťárna obohacená nápaditou fikcí. Na Oskary to rozhodně není, ale v rámci žánru je to jeden z filmů, který vyniká.

Irčan (2019)

Při sledování dostane člověk chuť skočit si do lékárny pro nějakej Geriavit nebo Paradontax, naštěstí je to malá daň za to, co může sledovat na TV obrazovce po dobu 3,5 hodiny. Scorsese, Zaillian, Pacino, De Niro, Pesci. Filmový Dream Team, který nemusel dělat žádné kompromisy a je to sakra znát. Gangsterská lahůdka plná opravdových hereckých výkonů s nevídanou konečnou půlhodinou. Jedinou výtku mám ke kameře, která občas nedokázala zakrýt skutečný věk herců ve flashbacích z jejich mládí. V tomto ohledu byla scéna mlácení zelináře až trapná, protože 74letý dědula 40letou mlátičku prostě nezahraje. Toť ale vše negativní, zbytek nemá žádnou chybu.

Godzilla II Král monster (2019)

Tohle bylo strašidelný. Bohužel ne atmosférou, ale samotnou filmařinou. Debilní postavy a jejich repliky nejsou ten hlavní mínus, asi nikdo nečekal nějaké zázraky. Ale že hlavní lákadlo, tzn. monstra a jejich vzájemné dávání si do držky bude takhle odfláknuté, nepřehledné a zabalené do hovnovýho CGI, to asi čekal málokdo. Kromě asi 3 hezkých záběrů tu není absolutně nic k vidění. Ztráta času, odpad nedávám z toho důvodu, že se přeci jenom najdou i horší pseudofilmy.

Leaving Neverland (2019)

Vzhledem k únavné stopáži bych měl dát spíš "jen" 4 hvězdy, ale jsem rád, že jsme konečně dostali dokument nejen o tom, jak výborný hudebník a showman MJ byl, ale i o tom, jakej to byl manipulativní pedofil. Dokument navíc nesleduje jen výpověď obětí o tom, jak jim MJ pohoníval a pokuřoval jitrničky a naopak a jak klučíci soutěžili o to, kdo bude moc být MJův dvorní kuřbuřt a komín, ale i výpovědi rodičů a jejich pocity z toho, že jejich 7leté děti nechali spát s 30letým chlapem v posteli. Dokument je tedy i důkazem o tom, co všechno dokáže rouška superstar skrýt. Alespoň po nějaký čas.

Le Mans '66 (2019)

Od petrolheadů (nejen) pro petrolheady. Chlapzlato a dva Zamáslostojící se spřáhli s výborným Damonem a naprosto fantastickým Balem a na plátna přivezli snímek, po jehož zhlédnutí je nutno skočit do sprchy a smýt že sebe pach spáleného benzínu, pneumatik, brzdových destiček a oleje. Dokonale mixuje prostředí špinavé garáže a naleštěného korporátu, ukáže zákulisí testování sportovních hraček a konstruktérsko-pilotního vztahu a při závodních sekvencích pořádně zvedne tep. Tvůrci navíc splnili domácí úkol z dějepisu, a tak potěší zmínkami o Surteesovi, von Tripsovi nebo Fangiovi. Filmu nic nechybí, tempo je dokonalé a člověk lituje náběhu titulků, což je pro filmaře jedno z největších zadostiučinění. Šup sem s další projekcí.

Pacifik (2010) (seriál)

O trochu slabší než Band of Brothers, nutno ale poznamenat, že je to hlavně kvůli ne tak výrazným postavám. Válečné peklo je opět vyobrazeno velice věrně (pro člověka, který se naštěstí nemusel žádné války účastnit a ve srovnání s tím může řešit jen píčoviny). Nejlepší postavou je bez pochyby Sledge, u kterého je parádně vidět vývoj, potom ještě Snafu a pro mě i Leckie. Žádného Winterse, Malarkeyho či Bulla však nečekejte. Technická stránka a mapování postupu jsou na výbornou. Bojům v Pacifiku se moc filmů nevěnuje, takže je fajn, že se najde i seriál, který ukazuje boje s houževnatým a oddaným nepřítelem, jakým Japka byli.

Král (2019)

Ve filmech a seriálech podobných tomuto vidím velký (a možná jediný) přínos VOD služeb. Tématika, která nemusí přitáhnout do kina davy. Stopáž, která také nemá u producentů oblibu. A už vůbec nemluvím o zobrazení násilí, absenci multikulti chujovin, genderový rovnosti a podobných soudobých vylízaností. Ne, tady se nikam nespěchá, každá postava i motiv má své základy, všemu se věnuje pozornost a díky tomu je pak zobrazení nelehkých rozhodovacích procesů krále, sbírání informací a nevěření svým rádcům dokonalé. Taktéž i výprava a celé vyobrazení doby, ve které události odehrávají. Díky tomu je Jindřichův velitel Joel Edgerton a ne Djimon Hounsou (vím, Edgerton je spoluscénárista a producent a ne, proti Hounsouovi nic nemám, naopak). Akční scény tu jsou vlastně "jen" dvě - jeden H2H souboj a bitva u Agincourte. Oboje je naprosto věrohodné (= špinavé, krvavé, udýchané, s postupně se vytrácející energií vojáků, bez radosti po skončení bitvy). Konec pak krásně podtrhuje vše, co jsem výše napsal. Řemeslně dokonalé, každou minutou odměňující diváka, pro kterého vrcholem filmové tvorby není Spiderman nebo Elvíra.

Ženy v běhu (2019)

Zdejší hodnocení mě pozitivně naladilo, ale je to děs. Příběh je samozřejmě akceptovatelný, ale jeden trapný vtip či situace střídá druhý/druhou, vše je předvídatelné, nic nepřekvapí, nic nevyvolá alespoň náznak emocí. Na začátku mě hned napadlo přirovnání úvodní ztráty s Up (Vzhůru do oblak). Zatímco Pixar byl opravdu dojemný a smutný, tady člověk ani za mák nevěří ani jejich vztahu. Zážitek je tedy velká nula. Hvězdu dávám za pár Vetchých hlášek.