• Pohádka

České století - Je to jen rock'n'roll (1976) (2014) (epizoda)

Excelentní díl, tentokrát je ovšem o filosofii uměleckého boje nebo provokace. Kdo byli umělci-undergroundu spousta si namlouvala jak bojují nebo naopak svoji ignorací režim nasírají, nejhorší je sebeklam. Plastici kopírovali západ a nepochopili že i tam undegraund bojuje proti tamni společnosti hlavně jsou to levicově zaměřené skupiny a je to pro ně byznys, Plastici si hráli na západ tak jako místní hnutí Punk později nepochopili proč v Anglii vznikla kde mladí kluci neměli práci a snažili na sebe upozornit.  Spousta těchto umělců  chtěla jen na pokoji ale když byly v zahraničí tak bez komunistů chřadla, skvělý film je na toto téma Kawasakiho růže. Různí proroci jsou i dnes viz švédská bohatá holka Gréta která má svoji pravdu. Magor tak i ostetní Huťka, Čuňas někteří z nich spolupracovali a donášeli STB. Bohužel za komunistů režim aniž by chtěl tak vytvořil skvělé klima aby spousta bláznů se vydávali za neohrožený bojovníky přitom to byli skety a donašeči tak jak to bylo v Proč kdy banda chuligánů co zdemoloval vlak se vydávali za frustrované režimem a ostatní je ještě obdivovali a vlak zdemoloval s nimi. Skvěle o tom napsal scénář Radek John. Zde tento udnegrand vymřelo společně s režimem tak jak veksláci bez komunistů stratili jejich písně smysl a nikoho nezajímali ale to si vlastně přáli ne? Jen se jim to nelíbilo. Nicméně lidská hloupost a sebestřednosti je neomezená tak i v nové době vznikají tyto skupiny za France Josefa to byli Anarchisti, za Komunistů umělecký underground a dnes jsou to zelení fanatici nebo někteří piráti jako ta piráta co se prohlásila komunistkou než ji ostatní partajníci usmérnili, za Jana Žižky to byli Adamité. Klobouk dolů před skvělým hereckým výkonem Jana Hájka znám ho jako představilelů  slušnáků ale zde Hašišák jak jsme jim tehdá v dětsví říkali jak vyšitej. Jednou jsme šli jako děti na Vinnetou a na začátku bijáku tam nakráčelo asi 30 hašišáků i s kytarami bylo to v roce 1982 hnutí Hippís už ve světě skončilo a začlo disko oni byly na nás působili jak dinosauři v době kdy jsme milovali E.T tak oni, kteŕi byly produkt mládeže západu frustrovani válkou ve Vietnamu která dávno skončila a v Čechách kde jsme byli 100 let za opicema, to nepochopili ani nezaregistrovali.

České století - Musíme se dohodnout (1968) (2014) (epizoda)

Komunisti se začali mezi sebou hádat, Bilak pozvat rusáky a komouš Dubček dohrál, sním jeho komunistický pokus mít lidskou tvář. Dubček jasně jako politik v krizi selhal, sesypal se jak domeček z karet, vzepřít se ? Kdepak vždyť to byli samí komunisti a na jejich místa šli jiní komunisti Husák a spol. Jedině kdo si historicky zachoval tvář i sním jeho pokus mít jako komunista čest byl Krigel, zbytek se zdiskreditoval a sním celej komunismus. Nelituji ani toho že ta česká cesta komunismu nevyšla, byl to stále koncentrační tábor jen se strážemi s náhubky alias dnešní Čína.Nejlepší vygumovaná ruská hlava byl plk.Svoboda později generál a nyní prezident byls na Dukle ? Nebyl, to znamená Svoboda vždy poslouchal ruské rozkazy.

Bakaláři - Dopis (1980) (epizoda)

Příběh který Dietl sepsal do zábavné poenty, jasný důkaz o tom že Muže si vybírá žena, muži je pouze dovolen mít pocit dobyvatele co dobíjí pevnost, ženina snaha se už jen zaměří na to aby ta pevnost  stála za mužovo dobívaní…

Konec zločinu v Americe (2020) odpad!

Ježíš to bylo jak Čekání na Godota, po 20 min jsem to začal přetáčet na konec jestli se to nějak rozjede a už to mě otrávilo tak že jsem to vypnul.

F. L. Věk (1970) (seriál)

Za nás, tedy v letech 1980-89 nereprízovaný, neskuli zakázaný seriál, asi kvůli emigrantu Třískovy nebo příliš náboženskému tématu?  čert ví ? Nicméně Aloise Jiráska by nezakázali, tak alespoň soudruzi cenzoři vystřihávali a vystřihávali až film odsunuli na  “zadní regál”. zhlédnul jsem ho až po revoluci. Krásný seriál snad jen jako hlavního představitele Františka bych viděl Třísku, který mě jako “zamilovaný student” do hudby víc seděl, než “vojácký”- mužný Brzobohatý. Přesto je to barokní filmařská podívaná.

Ledová archa - Série 1 (2020) (série)

Laciný seriál, tvůrci postavily podoby 4-9 vagonů zbytek zelené pozadí ala Antarktida a hotovo, knižní předloha francouzského spisovatele a socialisty o třídních poměrech ve vlaku, tvůrci vytěžilo těma jak to šlo detektivka zajímavá jinak nuda. Podobné téma jako metaforu kdy všichni jedeme v jednom vlaku zvolila již před lety Věra Chytilová ve filmu Kalamita tam je-li všichni jen ve dvou třídách které byly stejné tak se Věra Zaměřila na službách v tomto vlaku viz suprový vrchní Boris Rösner v jídelním voze viz socialismus v praxi pravá ruka neví co dělá levá v Ledoborci jde vydět že tvůrce je Francouz který je na super služby zvyklý tedy jen ty sociální nerovnosti. Zastaralý námět.

Ledová archa - Série 3 (2022) (série)

Nastavovaná kaše která stratila barvu i chuť, tu 4 si ani nechci představit. Zase se budou honit za vedením vlaku když pochopí že Somálsko kde jsou teploty kolem -5’ Celsia nelze osadit natož pěstovat plodiny.

Vrchní, prchni! (1980)

Geniální komedie, Svěrák jako maloměšták je super.

České století - Ať si jdou (1992) (2014) (epizoda)

Vyvrcholení staré party kolem Václava Havla-Marka Daniela. Problémy  Masarykovského pojetí republiky Československa tedy novodobého žaláře národů nebo velké rodiny kde starší brácha jsou Češi mladší Slováci, nevlastního bráchu Němce jsme mohli vyhnat ti se cítili nejvíc ukřivděni a adoptovaného bratra Rusíny jsme se zbavili s radostí a je si adoptovali Ukrajinci. Poslední otázka ztvrdlého neupečeného chleba Česko- Slovenska  stačí ho rozlomit se povedla. Samostatný český stát tak jak byl vždy v středověkých hranicích se vrátil na původní místo tak jak regulovaná řeka se vrátí časem do svého přirozeného řečiště. Masarykovo pojetí státu dle vzoru USA byla utopie která se ze strategického postavení vůdčí nebezpečí Německa měla smysl ve 30 letech nikoliv po válce. To byl již přežitek. Česky stát se zbavil majetku Ježek s tričkem Harvard univerzity ( narážka na Capital and consalting Zloděje a gaunera Koženého) vše vystihuje. Ekonomové se tak hnali za ekonomickou prosperitou že zapomněli na mravní-právní atmosféru,  tzv. Blbá nálada kterou vyprodukoval teoretik a suchar Klaus, který nikdy neměl kamarády způsobilo jeho ořezdívku Tunel dědek se kterou se vypořádáváme generační obměnou. Jaroslav Plesl jako Klaus je dokonalý.