• Pohádka

Sůl nad zlato (1982)

Kde je špatný režisér ani námět a herci to nezachrání.

Kotva u přívozu (1980) (TV film)

Tak jestli je jasný styl Poledňákové někde vidět tak především zde, afektované postavy které se později vyvrbili v krocení krokodýla. Tady ten film na mě působí jako normalizační komedie.

Boháč a chudák (2005) (TV film)

Přepracovaný námět od Erbena ale nic moc, vše je tak naivní.

Valmont (1989)

Paradox Nebezpečné známosti si Forman popletl a myslel si, jak sám uvedl, že správně je to Valmont  po shlédnutí oryginálu ale uznal že si děj popletl. Film přesto má skvělou atmosféru a autenticitu. Mladý zamilovaný pitomec rytíř řádu Maltézkých rytířů který je klasický zamilovaný študentík který vůbec neví čo se s ním děje, místo aby svoji milou fiknul jak si přeje protřelá intrikánka madame v podání Annette Bening tak ji tam buzeruje s hraním na harfu a opravuje ji sonety, skvélé. Colin Firt zas hraje kavalíra využívající rozkoše a privilegia svého stavu plnýmy doušky. Atmosféra 18 století za panování Luidvíka XVI. Je dokonalá. Mladý šlechtic oblečen do brokátu a svádící se suverenitou mladého pohledného a bohatého šlechtice následován svým lokajem, ano krásná to doba a život pro privilegované která skončila většinu pod gilotinou ale to má ještě čas, Valmont zahyne ve zlaté době pro jeho samotného a jeho sémě bude žít v dívence která dostane školu života od těch nejrafinovanějších. Režisér Forman jasně dokázal že umí bravůrně natočit davové scény tak že působí 100% autenticky nádherná scéna svatby je přítomen i Král a královna kde všichni účastní zápletky zvítězí a jdou v životě dál krom Annete Benning která vlastně odchodem Valmonta trpí nejvíce zůstala sama i komtesa provdaná za královského soudce jež Valmonta romanticky miluje mu položí na hrob růže ale jen Annete Benning ztratila vše. Film je to krásný a bohatý na výpravu a jednotlivé scény jsou našlapány penězi ale Známosti s Michele Pfeifer a Malkovičem jsou přece jen díky předloze mistrovější.

Krakonošovo tajemství (2022) (TV film)

Tak to dopadá když slověna napíše příběh o Rýbrcourovi, ptákovina která se ani nenatáčela v Krkonoších. Hudba melancholická hrozná vtip nulovej maximálně trapnej. No a věda o trpaslíkách o strážcích hor. Nemá cenu , příběh když to neumím, radši něco můžu přetočit.  Když si vzpomenu na skvělé krakonoš a lyžnici krásná hudba , vtip a nadsázka. Tohle je škvára kde se člověk ani nemůže pokochat krkonošemi, produkce jen zbytečně pronajímá a utrácí peníze za pronájmy v reálech Slovinec a pod. Krakonoš jako pán hor né že jen nemá klasický horalský širák ale nosí na “škebli” brygadýrku ala Vladimír Ilíc Lenin no prostě František Peterka se v hrobě obrací a ještě z něho udělali zakletého šlechtice…paskvil made in CechoSlovakia

Ztraceno v překladu (2003)

Nevím čím si mě tenhle film získal, asi svoji melancholii ale je úžasný. Nádherná a osamocená Scarlet a kariéru končící herec v podání perfektního Billa Murray je právě to co oba sblíží v životu tepajícím Tokiu.

Zimní víla (1999) (TV film)

Hezká kamera i reály, zbytek pohádky, no spíš historické fresky šustí papírem jako by to byl studentský film studenta režie. Taclík mladý a štíhlý, Nikola Votočková jako zfanatizovaná naivka, vše je koukatelné jen díky zasněženým kopcům. Hudba hrůza, herecké výkony, díky mizerné rěžii a střihu, jsou v jednotlivých záběrech toporné a nepŕirozené byť se herci snaží. N.Votočková je obšem tak nepřirozeně laskavá a je alespoň hezká. Celkově dvě hvězdy za snahu a neobvyklé pojetí příběhu Božky která sama si od své macechy asi vytrpěla, však ji to také ve své další literární tvorbě osladila co nevlastní máma to zlá macecha.

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Revolučně natočený film s dobrým scénářem a efekty. Nicméně je to trochu limonáda, mají zachránit vojína Ryana a pak poruší rozkaz a zbytečně brání jen s pěchotními zbraněmi nějak blbej most všichni do jednoho padnou zcela zbytečně Němce zastaví až vzdušná podpora a silné posíly. Takže kpt. Hanks to totálně zvoral když si myslel ze s družstvem zastaví postupující Němce kteří uměli bojovat. Tato limonáda ovšem dala Zavdat natočit opravdu reálný film tedy poctivější seriál Bratrstvo neohrožených což je dle mě nejlepší ztvárnění válečného tažení Američanů.

České století - Zabíjení soudruha (1951) (2013) (epizoda)

Museli vzpomínat na liberální demokratickou republiku za Masaryka a Beneše aneb tehdy to byli bratři pak již statisti kde vládla atmosféra vzájemného strachu. Proč ale vlastně se midlili mezi sebou čert ví ? Je fakt že film Toman ledacos objasnil, po přečtení knihy Kontrola od Suvorova jsem pochopil i chování Stalina a jak fungoval ten oligarchicky režim. Velký potlesk účinkujícím hercům Kléma i Slánský tak i Zápotocký skvěle…

České století - Den po Mnichovu (1938) (2013) (epizoda)

Ano skvělý díl, položíme si otázku měl Beneš bojovat za tento stát složený s tolika národností ? Národnosti které ani nechtěli být spolu, nakonec se stejně rozpadlo i bez Hitlera. Mohli v tomto díle vypíchnout ještě soukromý rozhovor nebo hádku kdy Beneš vyprávěl generálům jak Spojenci, neoficiálně zejména Angličani chtěli ! aby jsme se klidně bránili alespoň by jsme Hitlera vykrváceli a my úplně proto Beneš řval na své generály, že “nenechá vybít národ za cizí zájmy”. Co udělal ? Schoval republiku do autu, všichni ti co počítali s tím že Češi budou krvácet a oni pak na Hitlera zatlačí se zmýlili . Celá Evropa pak hořela, jen u nás byl klid. Chyba byla jen ta že se po válce změnil svět a mentalita lidí, již nic nebylo jako dříve. Možná kdyby tohle Beneš věděl jak to vše dopadne tak by nechal Československo padnout slavně ve válce, tak jak Franz Josef svoje mocnářství, kdy prohlásil když na něj ministři naléhali že se jinak  monarchie nepřežije, když už má monarchie zaniknout tak alespoň slavně ve válce.