Aljaška v plamenech (1994)

Ohoho zde se dokonce sam SS zmocnil reziserske stolice ikdyz ma vzdelani na krouceni palcu a lamani kosti. Prehnany patriotismus, tisickrat omleta a v ruzych variantach natocena klise, ktere se zacinaji temer sebeparodovat. To je tento "skvost", ktery je nekdo schopen vychvalovat do vysin. Nu coz, komu se to libi at si na tom treba oci vykouka, ja se jdu podivat do jineho kramu...

Přepadení 2: Temné území (1995)

Stale dokolecka zde dokonce s pruklepem, aby bylo jeste vice zduraznena Seagalova naprosta herecka tupost a neohebnost. Kdo chce kam pomozme mu tam.

Glimmer Man (1996)

Podprumernej akcni film a nutno podotknout ze ani Seagal z ho*na topaz nevybrousi a z blbosti rezisera nemuze vzniknout fungujici celek. Co naplat a v zasade je mi to fuk, protoze Seagalovo umeni je pouze v efektnim mrzaceni nebohych mafianu ci nasilniku coz po stopadesate vychazi proste z mody.

Pomáda (1978)

Muzikalova klasika s mladickym hezounkem Travoltou, ktera lamala divci srdce v rekordnich poctech a narust mladencu s fotkou Travolty u kadernika vzrostl o tisic procent si me podmanila hlavne skvelou hudbou a krasnou naivitou ze ktere dycha takova oddychova atmosfera.

Rain Man (1988)

Hoffman je proste genius o tom neni pochyb. Jeho ztvarneni Raye Babbitta je az nadlidsky presvedcive ze snad neni mozne aby v prubehu nataceni netrpel i on sam autismem. Tom Cruise je samozrejme take vynikajici a dokonale spolu tvori bratrske duo, ktere zaziva nejedno dobrodruzstvi a prekvapeni. Myslim si ze ohromnou zasluhu na celkove kvalite filmu ma vedle uzasneho hereckeho vykonu Dustina Hoffmana, propracovaneho scenare, vyborne kamery predevsim pevna a neomylna rezie Barry Levinsona, ktery vtiskl film tu potrebnu jiskru diky ni ma film ohromny naboj a spad. Na zaver vsak musim jeste podotknout ze ikdyz je film v originale jiste uzasny tak pro me jakozto odpurce dabingu je vykon Vaclava Postraneckeho prikladem jedinecneho umeni dabingove stare skoly, kdy jeste dabing v CR neco znamenal.

Strážci vesmíru (1997)

Jedna hvezda za tu naprostou stupiditu, ktera az nuti k vybuchum smichu. Jinak je to vykaloidni splacanina, kterou poustej za trest pacientum ustavu pro dusevni poruchy nebot pokud se nezlepsi tak dopadnou jako tvurci tohoto serialu.

Teletubbies (1997) (seriál) odpad!

Chudaci deti ...

Mnichov (2005)

Pro me jednoznacne nejlepsi Spielberg od Schindlera, pominuli Zachrante vojina Ryana pro ktereho mam slabost, ale obsahove neni tak dobry jako Mnichov. Spielberg narazi sice na starsi udalost, ktera vsak dozniva do dnesnich dni a jak vidno jeste dlouho doznivat bude. Olympijska tragedie ze '72 byla vsak jen pomyslnou spickou ledovce, kterou Cerne zari chtelo upoutat pozornost nebot, kde a kdy svet tolik sleduje jedno mesto nez ve dnech Olympiady. Spielberg rozjizdi drama ve kterem se snazi zmapovat a zachytit (diky Kaminskeho kamere dosti presvedcive) udalosti, ktere nasledovali po mnichovske tragedii. Jak moc je vse pravdive a co je pouze scenaristuv vyplod nechme stranou nebot vse co ve filmu je nepusobi nikterak neverohodne ci prehnane. Spielberg se s nicim moc nepara a po chvilce otrkani rozjizdi krvavou odplatu, ktera me nekolikrat pristihla zarezaneho a bez dechu v potichlem kinu. Je to sugestivni, dechberouci a nekomprimisni pohled na skutecne udalosti o kterych pouze slichame v televizi ci si je precteme v novinach, ale konkretni predstavu nema nikdo. Cely film ma ohromny naboj, ktery z pocatecni roviny napeti a desu prechazi pres bod zlomu, kdy si uvedomite pomyslnou "cenu za mir" a pocinani odplatneho komanda, ktere pouze odstrani jednoho teroristu, ale dalsi dva za neho nastoupi a zacnou odplacet to same odvetnemu komandu a nakonec sebebilancovani a paranoiu hlavniho hrdiny, ktery diky svym cinum nabyva dojmu ze neni o nic lepsi nez jeho uhlavni nepratele. Vznika zde neresitelny problem, ktery lide radi komentuji tim ze zlo plodi pouze a jen dalsi a jeste horsi zlo, ale skutecny vytouzeny mir v Izraeli (a nejen tam) tezko zavladne pokud jeden narod bude oplacet druhemu a naopak. Pro nas je to nepochopitelne, pro ne zivotne dulezite. Reziser toto nechava na divakovi a pouze mistrovsky odvypravi pribeh. Tomu dozajista pomaha i trefny vyber hereckeho obsazeni. Eric Bana nam od dob Cerneho jestrabe vyzral a stava se z neho plnohodnotny tahoun a vyborny herec, ktery pusobi velmi verohodne a presvedcive. Daniel Craig je lehce opomijen, ale myslim si ze jeho prostor byl a hlavne bude dostatecny nebot se jedna o noveho 007. No a zaverem Rush a Kassovitz je pomyslna tresnicka, ktera dotvari vyborny koktejl. Mnichov startuje pomyslnou filmovou sezonu velmi zostra a Steven Spielberg potrvrzuje svou nezlomnou povest jednoho z nejzasadnejsich a nejlepsich filmaru filmove historie a zatesava dalsi ryhu sveho uzasneho portfolia.

Purpurové řeky 2: Andělé apokalypsy (2004)

Po povedenem prvnim dilu prichazi sequel, ktery se snazi prekonat sveho predchudce jak po strance obsahove tak i vizualni. Bohuzel po prvnich nekolika minutach, ktere jeste znaci slibny rozjezd nastava obdobi temna, nudy a prazdnoty. Film ztraci veskerou stavu a zacina se pomalu, ale jiste potapet do klise, stereotypu, trapnosti a pribehove uhohosti. Tento film mi trochu evokuje podobny, ale pro me osobne mnohem lepsi Vidocq, ktery se alespon netvari buhvijak nabubrele, scenaristicky dokonale a vazne.

Hodiny (2002)

Musim uznat ze takhle promyslenej film se casto neobjevuje. Stephen Daldry prokazuje uzasne reziserske nadani a rozviji nevsedni a nanejvys zajimavy pribeh. Je naprosto uzasne sledovat tri dejove linky, ktere se odehravaji nejen na ruznych mistech, ale i v ruznem case a stejne se nakonec spoji do jednoho uceleneho konce. Herecke vykony vsech tri protagonistek jsou jedinecne, obzvlaste vsak Nicole Kidman, ktera je naprosto k nepoznani. Vubec jsem netusil kdo to je az pote jsem si vzpomnel na uvodni titulky, ze tam hraje Nicole Kidman a vyrazilo mi to temer dech. Dale me ohromne potesil Ed Harris, ktery v roli nemocneho Richarda temer dorovnava vykon Toma Hankse ve Philadelphii. Filmem se line poeticka, duchovni, existencionalni a silne emotivni linka, ktera doslava drasa divakovi smysly na cucky a nuti k silnemu zamysleni. Hodnoceni je tudiz jasne.