Oddíl 10 z Navarone (1978)

Jeden z tech lepsich valecnych filmu s mladickym Fordem a uhrancivym Francem Nerem. Kombinaci techto a jinych hercu vznika smes, ktera nepostrada napeti, spad a pribehove zvraty.

Válka světů (2005)

Neco tomu chybi. Necetl jsem knihu a neznam presnou zapletku a ta ve filmu neni natolik rozvinuta, aby vsechny deje a skutecnosti byli dostatecne vysvetleny. Spielberg zkratka po pul hodine otukavani divaky zavali kolosalnimi scenami a zadne sahodlouhe vysvetlovani a jine se nekona. Co se tyce tech kolosalnich scen tak efekty jsou jednim slovem brilantni. Zvuk me desil do morku kosti, nebot veskere zvuky stroju jsou tak mohutne ze to ve vas necha hluboky dojem. Napriklad sceny v dome Harlana (Tim Robbins) jsou opravdu temer horove a velmi napinave a to predevsim diky dvoum vecem, brilantnimu ozvuceni a zakladni hororove poucce, nebot co clovek nevidi toho se nejvic boji a jak to jiz predvedl Shyamalan ve Znameni nebo Scott ve Vetrelcovi ma tato prosta technika silny ucinek. Co se mi dale velmi libilo, ze Tom Cruise nestrhava vsechnu pozornost na sebe, pripada mi dokonce docela pasivni a nevyrazny, ale to vyplyva z jeho charakteru a pusobi na me o to presvedcivejsim dojmem. Namet a samotny scenar zpracova spousty zajimavych myslenek, ale jak jsem jiz naznacil je skoda ze spousta z nich neni dotazena, ale jen tak namatku musim vystihnout dva momenty, ktere mi utkvely v pameti. Za prve scena, kdy rozvasneny dav nejdrive vyhodi Raye (Cruise) z auta a nakonec zabije noveho majitele. Je zde videt jasna psychika davoveho jednani a skvely podtext k podstate samotneho cloveka a jeho prirozenych pudu. A to si lide mysli ze jsou civilizovani. Za druhe scena kdy Ray nejspis zabije Harlana narazi na ideu za v zoufale situaci (valka, strach, bezmoc) i ten sebecivilizovanejsi clovek najde svuj nejstarsi pud a bezmyslenkovite jej provede. A tom je cela idea teto scifi, o lidske civilizaci, o tom jak lide s*erou na prirodu a mysli si ze vse projde bez poskvrny, o tom jak dnesni doba stale vice nabyva dojmu nedotknutelnosti a stale vice se lide stavaji sobectejsimi (opet narazka na Raye), zbabelejsimi a necestnymi. Mozna ze to tam primo neni obsazeno, ale naznaky jsou dozajista patrne a Spielberg to jiste chtel sdelit.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Jeden z nejvice kultovnich filmu jake znam. Tarantino je naprostej magor, genius a zaroven skvely filmar s grandioznim smyslem pro detail a pro humor. Herci jsou jednim slovem bezchybni, protoze zpusob jakym vypraveji dej je uzasny. Ta neskutecna plejada hlasek, rozhovoru, pohledu, point nema obdoby a minimalne kazdy clovek ktery videl tento film dokaze bezchybne recitovat radu replik. Zpusob jakym je film prezentovan je take skvely a originalni, protoze kapitolove vypraveni deje dava znacit propracovanost scenare (neni to vsak pravidlem, ale myslim to spise ze scenaristicky je tento film opravdu vybrouseny kdyz si dovoli zmast divaky a nakonec vse bezchybne spojit) nebot film musi v zaveru jasne splynout do jednoho konce. Scenar filmu musel byt pilovan pekne dlouho, protoze byste v nem tezko hledali jedine hluche a nudne misto. Taktez soundtrack je dnes jiz legendarni a kazdy ho jiste ma ve sve sbirce, protoze takhle naslaplej soundtrack se objevi jen zridka. Strasne me na filmu potesil John Travolta, ktery dal jasne najevo ze nepatri do stareho srotu. Ja uz zkratka nevim co vsechno jeste vyjmenovat co me na tom filmu zaujalo nebot je toho strasna spousta a neda se na vse vzpomenout, ale muj osobni nazor na film je ze pan Tarantino stvoril svuj nejvetsi film, ktery uz zrejme nicim neprekona a ze filmova klenotnice ma jasneho krale cerneho a niklakoveho humoru.

Krok za krokem (1991) (seriál)

Koudak a Dejna nemaj chybu! Jednoznacne jeden z tech povedenych americkych sitcomu.

Manuela (1991) (seriál) odpad!

Opet jihoamericky ulet tentokrat z Argentiny.

Rosalinda (1981) (seriál) odpad!

Bez komentare.

Tak jde čas (1965) (seriál) odpad!

Lidska demence nezna hranic a "Toto" je jasnym dukazem. Asi miliarda pokracovani znaci jasnou stupiditu celeho serialu a naprosto nechapu lidi, kteri jsou schopno tohle sledovat a orientovat se v deji. Tusim ze prvni a posledni dil krome toho ze je deli dve ste let jsou naprosto, ale naprosto o tom samem: o ho*nu!

MacGyver (1985) (seriál)

Kdo by neznal novodobeho brouka Pytlika MacGyvera o kterem se traduje vtip jak je mozne ze chlapovi na strese vypadl z kapsy mobil a dole na chodnik dopadl coby traktor? Reseni je proste: nebot ve tretim patre byl MacGyver. Je to sice detinske a trapne, ale asi tak jako nektere dily tohoto kutila, avsak nektere se znaci bezvadnou myslenku a pribehem a naprosto protikontrastuji k tem ubohym. Tak to, ale v serialech chodi; nekdy je zkratka hur a nekdy je zase lepe.

Parker Lewis musí vyhrát (1990) (seriál)

Serial o mladych pro mlade se sympatickou hvezdou pozdejsi Stargate Corinem Nemecem. Jen je skoda ze nektere dily jsou zabavne a vtipne a jine trapne a nudne, ale to tak proste chodi a nekdo zkratka prumerny byt musi.

Akta X (1993) (seriál)

Pro me dokonaly serial. Uz samotny namet je prevratny a dosud nevidany. Ustredni dvojice je senzacni a kazdy si agenty Muldera a Scullyovou za ty roky repriz jiste osvojil a zamiloval. Nebudu se snad ani rozepisovat o tech desivych, mrazivych a sokujicich vecech ktere serial obsahuje to jiste kazdy vi a zna a nejeden z nas mel takove divne tuseni ze by to tak mohlo byt.