E.T. - Mimozemšťan (1982)

Velmi, velmi roztomile. Jako dite jsem ho miloval a miluji dodnes. Steven ma ohromny cit pro budovani jemne, vtipne a odlehcene atmosfery, ktera zaroven postrada nudu, patos a plytkost dialogu. Zkratka vi jak divaka udrzet cely film v jeho kolejich a jak ho v zaveru rozplakat jako nemluvne at uz je to stokilovy zapasnik nebo urhovity klucik s brylemi. A to na tomto filmu obdivuji nejvice, to jak dokaze spojit ty lidi v tom salu jako jeden celek, ktery hlta kazdy nasledujici zaber. V tom je kouzlo filmu a v tom je i kouzlo Stevena Spielberga, ktery tento dar predlozil nejen zde, ale potrvrdil to i nasledujicimi filmy.

Číslo 5 žije (1986)

Kdyz mi bylo dvanact tak jsem to proste zral, dneska je to takova prihloupla pohadka, ktera se snazi byt trochu jako Spielberguv E.T.

Hvězdná pěchota (1997)

Vojacci jak z reklamy na spodni pradlo jsou trhani na kusy, udy litaj vzduchem, krev caka vsude po zdech a Verhoveven je v sedmem nebi, tak se da shrnout tahle parodie na valecne filmy a zaroven prehlidka nechutnosti s jistou mirou nadcasovosti, kterou vidim hlavne v podtextu tech propagandistickych agitek. Nevim presne jak to Verhoveven zamyslel, ale myslim si ze by se to dalo rici i mene vystrednim a brutalnim zpusobem, ale pokud mate radi jeho styl, tak mate viteze.

Muž bez stínu (2000)

Vyborny psycho horor se skvelym Baconem a dobre napsanym scenarem, ktery si potrpi na mrazive scenky a drsnejsi zabery. Zkratka Verhoevenuv rukopis se ani zde nezamlci.

Kokosy v pralese (1994)

Nehrat tam Bacon tak je to za dva, takhle alepson pro jeho herecky prednes davam za tri, ikdyz mam nutkani byt prisnejsi nebot se jedna pouze o slabouckou komedii.

Terminál (2004)

Steven Spielberg si po serii vaznych filmu strihnul hned dve komedie po sobe a myslim si ze tahle je ta povedenejsi z nich. Hlavni zasluhu na tom ma dokonaly Tom Hanks, ktery postavu "neprijatelneho" emigranta Viktora Navorskeho zahral s totalnim nasazenim a jeho akcent, grimasy, vyrazy jsou prehlidkou vynikajiciho hereckeho umeni. Proste si nedokazu v te roli predstavit kohokoliv jineho nez prave Toma. Cely namet a potazmo i vyborny scenar reziser predklada v odlehcene podobe a zarucuje divakovi pohodovou a zajimavou podivanou. Timhle filmem Steven Spielberg opet dokazal ze mu neni cizi jakykoliv zanr.

Jestli se rozzlobíme, budeme zlí (1974)

Pro me jednoznacne nejlepsi komedie teto dvojice, ktera se jen hemzi hlaskami, scenkami a uzasne vymluvnymi pohledy a samozrejme jedinecnou titulni pisni.

Prázdniny v Římě (1953)

Krasny, kouzelny, dojemny a bezchybny film. Je to jedna z nejkrasnejsich romantickych komedii jake jsem mel moznost videt. Audrey Hepburn je ztelesnenim naproste nevinnosti a krasy a jeji herecky prednes je neprehlednutelny. Gregory Peck je ohromny elegan a vyborne se hodi k Audrey Hepburn do tandemu. Cely pribeh, ktery poji tyto dve postavy je jednodenni spolecne dobrodruzstvi v ulicich Rima a William Wyler vytvari nadhernou atmosferu pomoci vtipnych, dumyslnych a jemnych scenek a dialogu. V samotnem zaveru filmu nezustane asi nikomu oko suche nebot je to ohromne dojemne, roztomile a smutne zaroven.

Jak ukrást Venuši (1966)

Pohodova a vtipna komedie s puvabnou Audrey Hepburn a sarmantnim Peterem O'Toolem me zaujala zvlaste uzasnou reziie (aby taky ne, kdyz reziserem neni nikdo jiny nez W. Wyler) a propracovanym scenarem, ktery zdima z nametu maximum a predklada divakum originalni a uvolnenou podivanou.

Wimbledon (2004)

Prijemna oddychova zalezitost v uvolnenem duchu. Bettany i Dunst tvori prekvapive kompaktni celek a cely film krasne plyne. Nektere scenky jsou sice prilis umele a pruhledne a pusobi dosti jako pest na oko, ale jako celek si tento film drzi jasny nadprumer. Zvlaste me vsak zaujalo jak si filmari poradili s natacenim zapasu v kterych vystupuji samotni herci. Pusobi totiz velmi presvedcive a realne ikdyz byl pouzit pocitacovy micek. Zajimava je take prace s kamerou, ktera dodava filmu jistou formu netradicnosti a vyjimecnosti.