Pád do ticha (2003)

Fantasticky filmovy zazitek! Lepsi horolezecky film nenajdete. Zapomente na Vertical Limit i na Cliffhangera, tohle je opravdovy horolezecky pribeh a ne snuzka nesmyslu a parodie. Tenhle film je obrovskou poctou pro vykon Joe Simpsona a Simona Yatesa, kteri se jako mladi ctizadostivi horolezci pustili do vypravy do peruanskych And zlezt dosud neprekonany stit Siula Grande. Po vycerpavajicim vystupu nasleduje sestup, ktery se vsak stava tragickym a pro oba osudovym. To co nasleduje je ukazka nezlomnosti lidskeho ducha a pudu sebezachovy, ktery dokaze cloveka doslova postavit na zlomene nohy a pomoci mu k preziti. Snimek v mych ocich predstavuje vrchol horolezcke kinematografie a jsem nesmirne pysny na to co oba horolezci dokazali.

15 minut (2001)

Roden i De Niro vyborni, namet zajimavy avsak rezie trochu pokulhava. Vyborne chvile strida zmatek a nezvladnuti tempa a film ztraci bodiky v mem ortelu. Avsak musim uznat ze tvurci se snazili naservirovat trochu odlisny krimi thriller a v zasade se jim to povedlo.

Prvotní strach (1996)

Edward Norton me zamet pod stul ve velkem stylu. Jeho vykon je takrka genialni a musim uznat ze ma na tom velkou zasluhu i vynikajici scenar, ktery dela z tohoto z pocatku nevinne vyhlizejicihi filmu vynikajci krimi thriller. Vse je zkratka perfektni; zapletka, decentni kamera, vykony hercu, rezie, strih, vse sedi a nemam proto duvod tomuto filmu cokoliv upirat, nebot me jednoduse nadchl.

Ben-Hur: The Making of an Epic (1993)

Vyborny dokument o tomto kolosalnim eposu. Dokument zahrnuje informace jak od knizni predlohy, tak divadelnich inscenaci az k filmovemu zpracovani od prvniho dilu z roku 1907 do snimku W. Wylera z roku 1959. Zazniva zde spousta a spousta zajimavych a uzitecnych informaci. Vse je zpracovano s velkou profesionalitou takze dokument vas nepusti od obrazovky dokud ho cely nezhltate a nebudete chtit jeste. Navic celou hodinkou provazi prijemny hlas Christophera Plummera.

Kramerová versus Kramer (1979)

Nejlepsi film o partnerske problematice jaky jsem mel moznost videt. Vykon obou hlavnich protagonistu je naprosto dokonaly (hlavne tedy Dustin Hoffman). Rezie je taktez uzasna, vse do sebe zapada, film ma skvele dialogy a dobre zvladnute vypjate sceny. Co se mi take velmi libilo byla kamera a hudba. Musim jednoduse priznat ze ten film me dostal. Perfektni kousek.

Lovci pokladů (2004)

Mohl bych ten film zdrbat na cely care kvuli tomu jak si nehorazne a zbytecne sam podrazi nohy ocelovou tyci, ale nebudu se zbytecne rozhorcovat nebot musim uznat ze i pres vsechny chyby (a ze jich je) se jedna v zasade o dobry dobrodruzny film. Scenar je zajimavy, ale zbytecne prekombinovany, herecke vykony jsou pouze strojove odvedeny sup sup uz aby to bylo a honorar byl v penezence, takze necekejte zadne pretrzeni v hereckych projevech a celkovy feeling filmu vyzniva v zaveru do ztracena, protoze tak debilni, hollywoodskej a trapnej konec jsem dlouho nevidel, ale to uz jsem v te rovine kde jsem nechtel byt, takze to uzavru slovy: potesi, ale neohromi.

Matrix (1999)

Pro me je Matrix neskutecny pojem a osobne uznavam pouze tento prvni dil. Ty zbyle dva je pro me cistokrevny kalkul a nema nic spolecneho s genialitou prvniho dilu. Bohuzel Wachowski bro. trvrdi ze s Matrixem pocitali od zacatku jako s trilogii, ale v tom pripade zbyle dva dily projeli na plne care, protoze nesahaji prvnimu dilu ani po kotniky.

Sedm let v Tibetu (1997)

Annaud ma neuveritelny cit pro filmy tocene v prirodnim prostredi. Dokaze neomylne prenest atmosferu Tibetu na filmove platno a ke vsemu dokaze divaka prikovat k zidli a nechat ho hltat tyto hody. Co se tyce hereckych vykonu a samotneho obsahu tak si myslim ze obsazeni hezounskeho Pitta do role nemeckeho horolezce Harrera bylo vynikajicim tahem nebot Pitt se do role vzil az prekvapive prirozene a snadno a je velmi pevny v kramflecich i pri vypjatych scenach kdy se ma ukazat i emotivni cast postavy. Tento film mi prirostl k srdci jeste o to vice ze z celeho srdce miluji hory a Tibet predstavuje ty nekrasnejsi horske scenerie jake si clovek muze predstavit.

Rudá Sonja (1985)

Arnold pro me zustane pouze Conanem a tento pokus o kuti zeleza dokud jak nazev napovida je rude jasne nevychazi. Avsak musim uznat ze jako maly kluk jsem tento film strasne hltal a vzdy se tesil na nejakou reprizu.

Souboj Titánů (1981)

Chtelo by se rici ze na svou dobu ma film velmi spatne efekty, ale byla by to chyba lavky nebot zde obsah jednoznacne valcuje formu na plne care. Je to uzasna vypravna podivana za starymi bajemi a legendami do dob hrdinych reku a vsemocnych bozstev. Je to nadherne natocene vypraveni o osudech Persea a Andromedy, kteri pres svou velikou lasku musi celit mnohym nebezpecenstvim, aby konecne nasli jeden druheho.