První člověk (2018)

Pro mě promarněná šance s přestřelenou stopáží! Claire Foy a hudba byli fajn, nicméně když u prvních kroků na měsíci člověk třikrát zaspí, tak je něco špatně.

(Ne)obyčejný kluk (2017)

Jeden z filmů, který by měli povinně promítat ve školách!!! Nikdo si film nekrade pro sebe, v hlavní roli je krásně napsaný, poučný a emotivní příběh, který neztrácí tempo a kromě boje hlavního hrdiny nabízí i jiný uhel pohledu vedlejších postav. Silný filmový zážitek.

Než přišla bouře (2018)

Mě prostě tyto survival příběhy podle skutečné odvahy nepřestávají bavit a kašlu na nějaké klišé nebo neoriginálnost. Příběh Tami Oldham je o neuvěřitelné síle ducha jedné mladé holky, který si zasloužil být natočen, tak jak se stal. Oba představitelé se překonávají a vychutnávají si příležitost hrát naplno. Hlavně Woodley nás, po Sedmilhářkách, znovu ujišťuje, že je výborná herečka, které vážné role vyloženě sednou. (Pro mě je to mladá Kate Winslet). Uvěřitelné emoce, neobyčejný příběh, nádherná kamera, nebál bych se nominace na Oskara. K páté hvězdě mi chybí pouze zapamatovatelnější scény, jak je třeba Wilson scéna, nebo zapálení ohně v Hanksovém Trosečníkovy.

Nejtemnější hodina (2017)

Gary Oldman je, jako vždy, výborný, hraje očima, hraje tělem, ale bohužel tentokrát hraje v užvaněném a trochu uzívaném filmu.

Dunkerk (2017)

Ano, hudba byla zřejmě pro dotvoření dané atmosféry dokonalá. Každopádně pro mě přehlučila vše ostatní a když si na film vzpomenu, tak pouze díky hudbě, kvůli které bych si kulku do hlavy vpálil i sám. Za mě tedy Nolanová promarněná šance natočit originální váleční drama, které mělo díky silnému skutečnému příběhu obrovský potenciál.

Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017)

Výborně napsané a natočené drama s hereckým koncertem ústřední trojice. Především Frances McDormand si Oskara opravdu zaslouží. Na rozdíl od ostatních aktuálních dram, třeba Wind River nebo Dunkerk, je film okořeněný humorem a vystříbřenými, někdy až Tarantinovskými, dialogy. Pokec s farářem naprosto dokonalý.

Správní chlapi (2016)

Myslím, že v dnešní době jsou největším nepřítelem filmů jejich vlastní trailery, kde se nacpou ty nejlepší scény a diváka pak samotný filmu často nemá čím ohromit. Jelikož se na trailery nedívám, náramně jsem se bavil od začátku až do konce. Dvojka Crowe a Gosling jsou vsázka na jistotu, škoda jen, že jednotlivé vtipné nebo akční scénky nejsou slepené zdařilejším příběhem, jinak to byla přesně taková oddechovka, v jakou jsem doufal.

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Gibson is back a rozhodně by měl točit častěji! Takhle realisticky natočené vojnové scény, kdy tu bezmoc a zoufalství úplně cítíte, dokáže natočit snad jenom on. Film má výbornou gradaci!! sympatické a dobře obsazené postavy (Weaving, Vaugh, Worthington, Bracey, všichni výborní) a ten křesťanský patos se dá taky spolknout, takže to Gibsnovy přeju a na Oscarech mu budu držet pěsti.

Tohle je náš svět (2016)

Film nesympatizuje pouze s jednou stranou, jak by se mohlo zdát, ale kritizuje konzumní svět stejně, jak kritizuje otcovo přesvědčení, že izolací dělá pro své děti to nejlepší. Hrozně silný film na zamyšlení v tolika ohledech a pro mě příjemné překvapení roku. Příběhem a způsobem natočení schová všechny Oscarové favority do kapsy, takže opomenutí Rosse v nominacích je hrozná škoda. Na tohle se klidně podívám zítra znovu.

Moonlight (2016)

Nevadí mi ani příběh z čistě černošského prostředí ani gay tématika. Některé momenty byli zapamatovatelné a deprese byla ve filmu docela hmatatelná, ale většina filmu se vlekla hrozně úmorným tempem. Člověk si v průběhu filmu může odskočit do obchodu a vlastně o nic nedojde. Střihače zřejmě vyhodili hned na začátku a nechali tam všechno, co natočili, protože čím delší záběr na nemrkajícího černocha, tím je přece větší šance na Oskara. Jediná, která vybočovala z šedého průměru, byla Naomie Harris, která si nominaci rozhodně zasloužila. Zbytek nominací je, z mého pohledu, pouze kompenzace akademie za minulý ročník.