Akeelah (2006)

Natolik prijemny snimek, ze mensi nedostatky v podobe ucinne nadsazenosti (hlavne v posledni tretine filmu), ktere objevite, velice rychle prejdete. Kouknete se na to tehdy, kdyz vase nalada nebude nejlepsi, tehdy, kdyz nebudete sami sobe duverovat. Ted me omluvte ceka mne T - H - E - R - M - O - D - Y - N - A - M - I - C T - R - A - F - F - I - C G - A - S

Ostrov (2005)

Po Skale mi Bay dokazuje, ze mne jeste stale dokaze zabavit. Zapletka je zvolena zajimave, efekty na mne zapusobily, soundtrack se mi take libil, herci hrali. Vadou jest vlozene; a navic prilis okate; reklamy ruznych spolecnosti, taktez nedotazene chyby v deji (kdo jich najde vice?). Velice mne prekvapila vyvazena dynamika deje, ktera me dokazala v jednu rano po narocnem dni probrat, a nenechat do konce filmu usnout.

Lesní duch (1981)

Nevim, jak tu nekdo muze hovorit o vynikajici atmosfere. Byl jsem sam doma, doprovazen silnym destem a vichrem na pozadi, s pustenym Evil Dead. Nedelalo to se mnou vubec nic. Pravdou je, ze prvni pulka filmu je asi podarenejsi nezli druha, kdy se divakovi konkretizuje podoba "neskutecneho ZLA!". Pruhledny scenar, podprumerne herecke vykony, obcas prekvapiva kamera, nejake to leknuti = 2*.

Dalkomhan insaeng (2005)

Zbytecne popisovat zrejme... Je to - klasicky pribeh o pomste, samozrejme skvele natoceny, se skvelymi hereckymi vykony, silnymi momenty, peknym rozuzlenim ; ... ; avsak i toto zcela neinovativni slape na 5*.

Hostel (2005)

Rozhodne nejsem konzervativni vuci nasili ve filmu, ale co je moc je prilis - a tu je hodno rici presprilis. Druha pulka filmu je snuskou nechutnosti, kterou se reziser snazi zaujmout divaka, aby jeste vubec bylo na co hledet, kdyz vse ostatni je silne podprumerne...

Billy Elliot (2000)

Stephen Daldry je skvelym utocnikem na divakovy city, zacal zde, vse secetl, podtrhl a privedl k dokonalosti v The Hours. Zcela nenapadne, nevtirave se vam dostane pod kuzi a pak se stava reziserem toho, co s vami nasledujici minutu provede. Skveli herci, hudba, namet a v neposledni rade scenar.Vychodisko spatne nalady!

Důkaz (2005)

Vaham mezi 4* - 5*, hodnoceni pripadne poupravim po druhem shlednuti. Film, ktery stoji na silnem scenari. Dialogy jsou dlouhe, avsak bez jakekoli plytkosti, naivnosti. Smekam pred vykonem Gwyneth Paltrow a Anthony Hopkinse, v jejich podani je to herecky koncert. Ve filmu je mnozstvi detailu, ktere by v podani jinych hercu vyznely zcela pateticky, avsak tu se tak nedeje, za coz jsem byl rad. Na druhou stranu, je film misty velice vtipny, i kdyz suchost matematickeho vtipu oceni asi jen lidi, kterym matematika alespon trochu neco rika (skladba "i" je skvela - vskutku imaginarni). Mimochodem to devce dokazalo Riemannovu hypotezu? :-)

Kundun (1997)

Jeden z obrazove nejvytribenjsich snimku. Kundun prehrava na teto fronte i Posledniho cisare, ktery je vizualne teze na spici. Jednoznacne dalece lepsi, nez-li pristupnejsi variace na stejne tema: Sedm let v Tibetu. Pohled Dalajlamy dalekohledem na konci filmu za doprovodu Philipa Glasse je pro mne jeden z nejsilnejsich momentu v historii filmu.

L.I.E. (2001)

L.I.E. je citlive natocenym snimkem o strastech nactileteho chlapce, jenz prisel o matku, tudiz ho vychovava jen otec. Samozrejme vztah otec - syn neni idealni, na cemz je postavena zapletka filmu. Chlapec najde sveho otce v pripade postarsiho pana; inu proste pedofilniho. Je zvlastni sledovat promenu od ciste sexualnich zameru tohoto pana, k tomu, stati se chlapci dobrym otcem. Misty se dej filmu presouva k ciste meditativnim scenam, mnou oblibenym, kdy chlapec cituje Walta Whitmana, coz vsak nepusobi krecovite, jako napr. ve Spolecnosti mrtvych basniku, nybrz to dava situaci novy rozmer. L.I.E. davam 5* a Sommersturmu hvezdu ubiram, jelikoz po filmove strance je toto dalece zdarilejsi.

Společnost mrtvých básníků (1989)

Tak vam nevim. Cely film mi prisel az prilis "klisoidni", Robin Williams byl opet stylizovan do dokonale postavy - jak tomu bylo u Dobreho Willa Huntinga; tam byl dokonaly psycholog, tu ucitel. Cely film mi prisel bez nejakeho vyrazneho deje, coz by asi nevadilo, kazdopadne jsem jiz od poloviny tusil, kam to asi cele speje. A ze by mne dojal konec? To ani omylem, spise mi prisel od Weiera zcela vypocitavy. Pro mne nicim vyjimecne - tudiz prumer.