13 hodin: Tajní vojáci z Benghází (2016)

Black hawk down po Bayovsku. Takže mariňáci jsou opět cool, místní domorodci vypadají všichni jako Bin Ládin a odhadem třetina filmu je natočena zpomaleně. Jako velký Bayův fanda s tím samozřejmě nemám jediný problém ačkoliv je mi jasné, jak velké opovržení způsobí tento snímek u intelektuálnějších diváků. Tenhle styl se prostě neokouká a i na ten patos si člověk zvykne, protože to prostě tak nějak patří k věci. Palec nahoru!

Bohové Egypta (2016)

Dvouhodinová slátanina digitálních efektů a CGI soubojů náhodně generovaných postav. Nemám nic proti tomu, když si režiséři cucají podobné příběhy z prstu, ale když už od prvních deseti minut víte, jak se to bude celé vyvíjet, je něco špatně. Všechno je uhlazené a neprovokující (kromě humornějších pasáží, které jsou hodně otravné), téměř všechny postavy nudné a stokrát viděné... klasický příklad fantasy snímku, který mě kurevsky nebaví.

Grimsby (2016)

Leterrier se překvapivě odvázal a natočil téměř dokonalou směsici akce a humoru. Ačkoliv zašel na pár místech možná až příliš daleko, nemám proti takto nekorektní podívané vůbec nic. Pro mě zatím komedie roku - jednoznačně.

Pád Londýna (2016)

Komu se líbil Pád bílého domu, ten si užije Londýn. Opět příjemně retro akční jednohubka, která se sice nestane kultem, ale pobaví spolehlivě.

Captain America: Občanská válka (2016)

Co naplat, Marvel týmovky umí (rozhodně lépe než nedávný paskvil Batman vs.Superman od DC). Sice příliš nevím, proč se to nejmenuje Avengers 3, ale každopádně musím uznale pokývat hlavou za představení nových (či nově příchozích) hrdinů do týmu. Ačkoliv je to stále "jen" popcornová zábava a nolanovský batman pro mě zůstává nejlepší komixovou adaptací všech dob, nemám s touto sérií absolutně žádný problém a na nový přírůstek se vždy velmi těším. Zamyslím-li se, kolik filmů již série Avengers obsahuje, skutečně obdivuji provázanost všech příběhů (s čímž např. série X-men má veliký problém).

Francouzská krev (2015)

Civilněji pojatý Kult hákového kříže ve francouzské úpravě. Děj se posouvá časem dost nejasně, někdy o pět let, jindy o pět minut, že jsem měl v některých okamžicích jen velmi nejasnou představu o tom, kde se právě nacházíme. Navíc celá proměna vypatlaného nácka na citlivého muže je natolik zvláštně natočena, že jsem jí vůbec nepostřehl. Zajisté to byl záměr tvůrců, ovšem jako divák bych spíše uvítal přehlednější vývoj. Celkový dojem je pak díky výše uvedenému velmi rozpačitý.

Vyšší princip (1960)

Krutě geniální filmový přepis známé povídky Jana Drdy.

Jack a obři (2013)

Překvapivě ucházející blockbusterová pohádka, která sice působí jakoby Singer každou chvíli natáčel něco jiného (fantasy, pohádka, akční film se tu střídají každou chvíli), ale člověk se ani na chvíli nenudí. Vzhledem k finančnímu fiasku si zřejmě tvůrci tento snímek za rámeček nedají, mě však z fleku napadne velmi mnoho daleko horších a nudnějších snímků.

Rudá mašina (2014)

Pro hokejové fandy zajímavý dokument, mapující uzavřené prostředí sportu v sovětské éře.

Čarodějnice (2015)

Atmosférický horrorový art z prostředí hardcore katolické rodinky ze 17.století. Silně věřící ňoumové se odstěhují z města na samotu do lesů, kde dávají lišky (a čarodějnice) dobrou noc, což se začne projevovat mizením dětí, šílením kozla a podobnými prvky... ke cti snímku slouží, že se nesnižuje k ubohým a nepříjemným lekačkám, ale snaží se strašit "po staru" temnou atmosférou, což jej odlišuje od většiny současných horrorů.