• Krátkometrážní

Úplné zatmění (1995)

Mám za to, že životopis by měl nějak svou formou (a materiálem) reflektovat i tvorbu osobnosti, o níž pojednává. Pouhý životní příběh s pár replikami na téma spáč v úvalu mi ke štěstí nestačí. Ve srovnání s Úplným zatměním jde třeba film Hodiny mnohem dál. Toto je milý, odpočinkový a zábavný snímek - no more, no less. (Může se zdát, že není fér srovnávat Úplné zatmění /což je životopis/ s Hodinami /což je adaptace knihy, která je prý mnohem více než pouhým životopisem/, ale mě by opravdu těšilo, kdyby se přesah stal normou u převyprávění života významných /i bezvýznamných/ osobností. U Hodin nemohu hodnotit jestli jsou zdařilou adaptací, neb jsem knihu nečetla.)

Tělo (2007) (amatérský film)

Když ona ta dívka hraje evidentní "divadýlko" pro kameru (resp. potenciálního diváka) a já si nechci uvědomovat hmotnou existenci kamery, když se dívám na film. Já nechci, aby postavy věděly, že se na ně někdo dívá...

Saw 2 (2005)

Tatíček Jigsaw killer opět na scéně. Dostalo se mu více prostoru trochu si zafilosofovat a vychovávat. Není škoda ukazovat tvora, který v prvním díle tolik děsil svou záhadností? Inu, na konci prvního dílu byl odhalen, takže se pohledu do jeho bledé tváře vyhnout nemůžeme. Pointa je tedy vystavěna na trochu jiném druhu překvapení. Ale mě trápí trochu jiná otázka: Co s filmem, který sám o sobě není vůbec špatný, ale vykrádá svého předchůdce? (A ten možná nebyl natočen lépe, ale byl zkrátka první.) Bylo by krásné vnímat dvojku jako variaci, pokus o něco lepšího, ale to by film (a tento obzvlášť) nesměl být průmyslovým produktem. Kdybych se odprostila od kontextu, hodnotila bych třemi hvězdičkami, takhle to jsou dvě především za řemeslo.

Artype (1966)

°o OO°°° O ° o°° o O Puntíky! Kdo kdy řekl, že se nehodí k proužkům? //// IIII //// / / / / III I I I

Idiot (1951)

Postavy jsou charakterizovány literárním způsobem, což je jako pocta románu pěkné, ale od filmu očekávám řeč filmovou a tento prvek nebyl nijak ozvláštňující. Spíš to vypadalo, jak šetření filmovou páskou. Dialogy, které byly v knize hluboké a monumentální a na nichž je román vystavěn, byly ve filmu zkráceny na pár plytkých replik a do popředí se tak dostalo vyprávění příběhu. Celý film tak na mě působil jako zdařilé převyprávění příběhové linky z Dostojevského románu, ale bez interpretační nadstavby. Zasazení děje do poválečného japonska za velký posun nepovažuji, protože přes všechna kimona je to film "evropský". Těžko říct, jak bych film vnímala, kdybych neznala předlohu; možná jsem se měla pokusit od ní odprostit, ale vzhledem k tomu, jak se film k dílu Dostojevského sám vztahuje a přiznává, nepovažuji za zcestné jej hodnotit na základě srovnání. Slabší 3*.

Andaluský pes (1929)

Doporučuju k schramstnutí: andaluská bábovka.

Oira no yakyū (1930)

Popis jednoho zápasu. Baseballového. Mezi zvířatky.