Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Skutočne krásny film, ku ktorému v podstate ani nemám čo napísať - neprichádzajú mi totiž na um tie správne slová. Pôjdem na to teda trochu inak. Shawshank som už dlhú dobu registroval, vedel som o ňom, tušil som, že to bude asi aj niečo výnimočné (čomu nasvedčuje okrem iného aj to, že medzi prvou dvadsiatkou mojich obľúbených sú samé 5* hodnotenia...) ale zakaždým sme sa jeden druhému nejako "vyhli". Pred pár dňami, keď som ho už neviem koľkýkrát zahliadol v televíznom programe, som sa rozhodol, že tentokrát to proste "dám" a bodka. Stalo sa. No a môžem povedať, že to do poslednej bodky naplnilo moje predstavy a očakávania o tom, ako by asi mal vyzerať TOP film v rebríčku. Samozrejme, ja osobne mám bližší vzťah (ak sa to tak dá nazvať) ku množstvu iných filmov, medzi tých pár obľúbených ho neradím ale jeho postavenie v rebríčku absolútne chápem. A plne rešpektujem. Klobúk dole pred Frankom Darabontom (opäť), no a samozrejme aj pred ostatnými, ktorí sa na tejto snímke podieľali. 5/5

Vznik Slovenskej republiky (2008) (TV film)

Pochopiteľne sa nestotožňujem so všetkými názormi (ani ich pôvodcami), ktoré v tomto dokumente odzneli, avšak napriek tomu mi je tento počin veľmi sympatický a som rád, že sa niečo také natočilo. Rozhodne to zmysel malo, tento významných miľník našich národných dejín si pripomenúť treba a rozhodne to má vysokú náučnú hodnotu aj pre mladšie ročníky, aby mali aspoň aký-taký obraz o tom, ako to vlastne celé vzniklo (a zároveň zaniklo). Ja len dúfam, že sa k tomu jedného dňa dostane o poznanie viac ľudí, bolo by to fajn. 5/5

Spartakus (2004) (TV film)

Až moc okato sa to snaží navodiť dojem akéhosi veľkofilmu, avšak pôsobí to žiaľ dosť lacne. Slabučké a absolútne nevierohodné obsadenie, nekvalitne natočené bojové scény, taká nijaká výprava... Mohol by som pokračovať kľudne ďalej, no prejdem radšej rovno k pozitívam - verte alebo nie, zopár sa ich našlo taktiež. Mám tým na mysli vcelku solídny scenár, zaujímavé mocenské boje o moc, a navyše je to aj pomerne (v rámci možností) realistické. Čiže ako celok to až tak zle nedopadlo, a to aj napriek tomu, že sa jedná o televízny počin. Avšak stále to nie je film, ktorý by som si potreboval niekedy v budúcnosti vyložene zopakovať, to skôr nie. 2/5

České století (2013) (seriál)

Všetky časti som ešte síce ani zďaleka nevidel, avšak po zhliadnutí poniektorých môžem s kľudným svedomím skonštatovať, že moje pomerne vysoké očakávania boli viacmenej aj naplnené. Ozaj slušná práca. Chcem oceniť hlavne samotný nápad, pretože takáto snaha atraktívnym spôsobom ľuďom priblížiť národnú históriu (minulého storočia) + niektoré z jej najvýznamnejších miľníkov je nepochybne pozoruhodná a v tunajších končinách ide skutočne o niečo originálne. Jeden bodík však predsalen strhávam, a stručné zhrnutie dôvodov je asi takéto - jednotlivé časti ani zďaleka neboli rovnako kvalitné (čo je pochopiteľné, navyše každého môže niečo zaujímať viac a niečo naopak menej); niektorí obsadení herci mi absolútne nesadli a s danými osobnosťami som si ich nedokázal alebo skôr ani nechcel stotožniť (spomeniem aspoň Marka Daniela v roli Havla alebo napríklad Mareka Ťapáka v roli Mečiara...); v niektorých mnou videných častiach som mal, ako človek ktorého história zaujíma, pocit, že informačná úroveň nie je dostatočná a patrilo by sa spomenúť aj niektoré ďalšie súvislosti, ktoré boli, i keď nie úmyselne (nedá sa pochopiteľne zachytiť všetko, to by museli mať časti omnoho väčšiu stopáž) opomenuté respektíve vynechané. Ale hoci som tu tie negatíva opísal pomerne rozsiahlo, tak vedzte, že o nič katastrofálne sa naozaj nejedná a jednoznačne u mňa prevláda spokojnosť. Keď budem mať viac času, rozhodne sa pustím aj do zvyšných častí, ktoré som dosiaľ nevidel. 4/5

The Punisher: Dirty Laundry (2012)

Jednoduchá záležitosť o spravodlivom, brutálnom a nepopierateľne aj efektnom treste. Tým som ale asi aj skončil - nič viac ma nejak obzvlášť nezaujalo, o nadšení z mojej strany teda reč v žiadnom prípade byť nemôže. Zapamätateľná je iba ak fľaša Jack Danielsa, toť vše... 3/5

Doodlebug (1997)

Nemám v pláne tu vypisovať nejaké prehnané ódy a slová chvály pre trojminútovú záležitosť len kvôli tomu, že ide o Nolana, avšak niektoré veci (a ako sa v jeho neskoršej tvorbe ukázalo a ešte stále ukazuje, tak aj akési charakteristické črty) tomu uprieť nemožno, a to najmä myšlienku a atmosféru.

Sicilián (1987)

Hoci som Puzovho Sicílčana čítal už nejaký ten rok dozadu, kniha (ako aj samotná osoba Salvatoreho Giuliana) na mňa zapôsobila natoľko, že isté jej pasáže si pamätám dodnes. Tým pádom som sa pri sledovaní tohto filmu nevyhol istému porovnávaniu, hľadaniu odlišností a tak ďalej. No a musím povedať, že určité odlišnosti by sa pochopiteľne našli, dôležité však je, či boli prospešné alebo nie. Môj prvý dojem bol taký, že je to možno až príliš také "prečačkané", nablýskané a umelé. Od filmu o legendárnom sicílskom banditovi by som čakal viac scén z tamojších hôr, ktoré sú pre danú oblasť (a pre Giuliana tiež) tak typické. Zdalo sa mi, že horské scény boli až moc vtlačené do úzadia na úkor rôznych honosných interiérov, ktoré síce možno pôsobili efektne, ale miestami mi už vyslovene prekážali. Tak či onak, zlé neboli ani interiéry ani exteriéry - vizuálne to pôsobí naozaj pekne, kamera zvládnutá. Naopak o obsahu sa to isté povedať nedá. Ako celok mi to často pripadalo až príliš naivne, ako nejaká prehnane plytká a zjednodušená rozprávka, inak to pomenovať neviem. Aby som to už len nejak zhrnul, nedá sa povedať, že by šlo o niečo vyložene zlé, to vôbec. Ale vzhľadom na Puzove zvučné meno by som predsalen očakával niečo kvalitnejšie, nebolo to žiaľ "to pravé orechové". 3/5

Napola: Hitlerova elita (2004)

Zo začiatku mi to čiastočne pripomínalo škandinávske snímky, akými sú Ondskan alebo novší Kongen av Bastøy, lenže po chvíľke sa to pochopiteľne vybralo vlastnou cestou - ideová výchova mládeže, načrtnutie dobovej situácie a vtedajších pomerov v Nemecku a tak ďalej. Tempo pochopiteľne nie je nijak strhujúce ani dynamické (čo však cieľom určite ani nebolo), no rozhodne to má čosi do seba a poľahky dokáže vtiahnuť diváka do diania na plátne. Teda aspoň u mňa to tak platilo. Určite na tom malo podiel aj vydarené obsadenie, Max Riemelt podal vzhľadom na svoj vek vskutku pozoruhodný výkon, no a ostatní taktiež nijak nezaostávali, zvládli to fajn. A tak isto fajn to na mňa zapôsobilo aj ako celok, vytkol by som možno ešte jednu vec, a to že záverečná polhodinka nebola podľa mňa riešená úplne ideálne (čo je ale iba čisto môj subjektívny pocit) - uvítal by som kľudne aj dlhšiu stopáž, takto to na mňa pôsobilo tak nejak useknuto, respektíve nedokončene. Avšak aj napriek tomu, že sa nejedná o nič prevratné vo svete filmu, Napolu tak či tak považujem za nadpriemernú a veľmi sympatickú snímku, ktorú sa vidieť nepochybne oplatilo. 4/5

88 minut (2007)

Nebyť účasti Al Pacina, k sledovaniu tejto snímky by som sa asi nikdy nedokopal, respektíve ak aj áno, určite by som ju nedopozeral do konca - to uvádzam hneď na úvod, pretože si myslím, že o kvalite tohto počinu to vypovedá asi najviac. Jedná sa o nie príliš premyslený, prvoplánový a taktiež divácky nie príliš príťažlivý thriller, ktorý je navyše ešte aj zbytočne dlhý. Úplne v pohode by sa dal zosekať o takých 15 až 20 minút a na kvalite by mu to nič neubralo, je totižto do veľkej miery vyplnený nie príliš zaujímavou vatou. Príbeh je značne stupídny a nepremyslený, napätie nefunguje tak, ako by malo, atmosféra nulová a herecké obsadenie taktiež nevýrazné. Študentíci nemali šancu Alovi nejak dôstojnejšie sekundovať, no a tým pádom mi aj on sám pripadal do veľkej miery stratený (ako sa to v poslednej dobe žiaľ stáva pomaly už zvykom), jeho herecké umenie zostalo značne nevyužité, čiže vlaste ani nerozumiem, prečo túto úlohu vôbec prijal. To však už nie je moja vec, môžem za seba povedať len toľko, že táto snímka mi neulahodila takmer vôbec a považujem ju za jasný podpriemer, ktorý už nikdy v živote nechcem opakovane vidieť (pre istotu). 35%

Emily Brontëová: Bouřlivé výšiny (2009) (TV film)

Nikdy by som nepovedal, že sa z televízneho filmu, ktorý je navyše romantický od hlavy až po pätu (i keď to pochopiteľne nie je taká tá bežná, prvoplánová romantika, na akú sme zvyknutí z toho, čo nám pravidelne servírujú naše komerčné televízie), môže tak jednoducho stať moja srdcová záležitosť... Autorku Emily Brontëovú som poznal iba tak zbežne, respektíve len po mene, jej tvorbu som nepoznal vôbec. Keby áno, možno by som v konečnom dôsledku nebol až natoľko prekvapený kvalitou tejto snímky, ktorá sa mi takpovediac vryla až do špiku kostí. Pútavý príbeh, temná atmosféra, krásne britské prostredie, či tiež perfektná hudba, inovatívnosť a nevšednosť, tak presne týmto sa film podľa mňa vyznačuje, na televíznu záležitosť je to niečo ozaj nevídané. A nedá mi nespomenúť vynikajúce herecké výkony - Tom Hardy opäť ukázal, že napriek tvrďáckemu vzhľadu má aj obrovskú charizmu, z ktorej by sa dalo krájať, no a Charlotte Riley, tá bola nielen krásna ale zvládla to skvele aj po hereckej stránke. Ono to vlastne podľa mňa zvládli všetci a po pravde ani neviem, čo také by som vytkol. Skutočne dôstojné spracovanie anglickej literárnej klasiky, o tom niet najmenších pochýb. Veľká škoda, že v našich končinách ide o prakticky neznámu vec. 5/5