Železná lady (2011)

Nuž tak táto životopisná snímka sa podľa mňa takmer vôbec nevydarila, značne premrhaný potenciál. Teda minimálne to absolútne nie je podľa môjho gusta a výsledný produkt ma tým pádom (skoro) v plnej miere minul. Pridal som tam slovíčko "skoro", pretože predsalen čosi by sa tam nájsť dalo a aj našlo - druhá polovica filmu bola totiž pre mňa aspoň o čosi zaujímavejšia než tá prvá, dostávame sa už aj ku konkrétnejším a v našich končinách známejším udalostiam - vojna o Falklandy, pád železnej opony (+ tiež železnej lady) atď... Tie ostatné veci naokolo môžu zaujať podľa mňa skôr v Británii, lebo mňa osobne pohľad na chorú a zlomenú ženu fakt príliš nezaujal. No a taktiež celkovo sa mi to zdalo také nemastné-neslané, akokeby to bolo vzaté zo zlého konca, inak to vysvetliť neviem. Meryl Streep síce fajn, lenže ona sama to nemala šancu utiahnuť, minimálne pri takomto biednom scenári určite nie. 2/5

Medená veža (1970)

Tvorbu Ivana Bukovčana už nejaký ten rôčik poznám, avšak doteraz sa to vzťahovalo výlučne iba na jeho drámy resp. rozhlasové hry. Že má blízko aj k filmu a podieľal sa na hneď niekoľkých známych kúskoch som vedel taktiež (aj o samotnej Medenej veži som už predtým čo-to počul, zväčša samé slová chvály), lenže prvýkrát som sa k tomu dostal až teraz. A musím povedať, že ma nesklamal ani v tomto smere, práve naopak... Treba však pochváliť nielen jeho prácu, no rozhodne aj Hollého réžiu či napríklad Lišku, ktorý mal na starosti hudbu. A vlastne všetkých, ktorí sa nejakým spôsobom podieľali na náročnom natáčaní tohto filmu, a že to v tých Vysokých Tatrách muselo byť často o držku! Sú síce prekrásnou dominantou Slovenska, díva sa na nich vskutku fantasticky, lenže natáčať tam v podstate celý film, tak to už je o inom - ale vyplatilo sa, o tom niet pochýb. Nemožno opomenúť ani skvelé trio kamarátov Kvietik, Rajniak a Mistrík, či krásnu Vášáryovú, Vlada Müllera, Miša Dočolomanského atď atď. Ako tu už bolo spomenuté, dali by sa v tom nájsť aj chyby, viem že áno. Lenže z času na čas sa pritrafí film, kde nad tým všetkým prižmúrite oči a proste si to iba užívate - no a presne taký prípad je aj Medená veža. Skutočne krásna snímka. 5/5

Území mrazu (2013)

Priemerný thriller s pomerne kvalitným obsadením, avšak tak trochu slabším scenárom. Čo mi vadilo najviac? Ťažko povedať, môže to byť buď samotný fakt, že karty boli rozdané hneď odzačiatku a tým pádom nás hneď v úvode oboznámili s tým, kto je oným vrahom a bolo treba už "len" dokázať mu vinu. Osobne mám radšej snímky, kde sa s divákmi aspoň do určitého bodu hrá akási tajomná hra a vrah známy nie je, taká konštrukcia mi vyhovuje viac (samozrejme pokiaľ je zvládnutá a nie je z toho fraška). Na druhej strane keďže ide o film podľa skutočných udalostí a onen Robert Hansen skutočne existoval, tak je to pochopiteľné a inak to asi ani nešlo. Ešte viac mi ale vadili hluché miesta v scenári, a že ich tam bolo neúrekom! Podobne ako nepochopiteľných konaní, kde kľúčová svedkyňa je striedavo zachraňovaná a následne znova hľadaná, čiže na úteku... a potom zas naopak. To som tak úplne nepochopil, no každopádne asi sa to tak aj udialo, čiže moje námietky sú možno tak trochu aj neopodstatnené. Čo ale napriek tomu všetkému zostáva faktom je, že samotný film je len taký šedý priemer, ktorý nemá moc potenciál nejak výraznejšie zaujať, no a zaujímavým ho teda robí len to, že vychádza zo skutočných udalostí. Čiže paradoxne presne to isté, čo mu obrazne povadané aj "zlomilo väz". Za mňa teda také slabšie tri, avšak s vedomím, že opakované pozretie u mňa už skutočne nehrozí. 3/5

Labyrint lží (2008)

Priaznivci veľkolepých špionážnych filmov zostali s najväčšou pravdepodobnosťou sklamaný, pretože tentokrát sa žiadna popcornovka nekonala. Skombinovať nehostinné prostredie krajín Blízkeho Východu, kvantum konverzačiek na zväčša politické témy a rôzne teroristické klamstvá či konšpirácie, minimum akcie a k tomu takmer totožné minimum vzťahovej línie (ktorá tu naozaj slúžila len ako také okrajové spestrenie), tak to chce, dámy a páni, naozaj odvahu... A tú tentokrát Ridley Scott naozaj mal, našťastie! Musím sa priznať, spočiatku keď som si o tomto kúsku zháňal informácie, taktiež som nebol nijak obzvlášť nadšený či navnadený, veľké očakávania som nemal. Avšak akonáhle som sa k tomu konečne dokopal, trvalo už len chvíľku a film ma ihneď dostal, celý som sa do toho ponoril a takpovediac "som preladil vlnovú dĺžku" na tú ich, špionážno-spravodajskú, kde sa na malom ihrisku rozhoduje o veľkých veciach. A rozhodujú o tom perfektne stvárnené postavy - DiCaprio ma už po neviem koľkýkrát presvedčil, že zvláda aj takéto úlohy "ostrejších chlapcov", Crowe svoju vypasenú kancelársku krysu zvládol taktiež na úrovni a získal si moje sympatie, avšak podľa mňa to tentokrát celé s prehľadom ovládol Mark Strong, ten bol obsadený typologicky naozaj vynikajúco - a ako tu už niekto spomínal, jeho postava (Hani Salaam) by si ozaj zaslúžila samostatný spin-off. Ak mám ale stručne povedať, kvôli čomu - napriek môjmu nadšeniu - strhávam ten jeden bodík, tak v tom sám nemám stopercentne jasno. Viem len, že určite to nebude tým, že vo filme absentovala efektná akcia a kvantá bezduchých prestreliek, to vôbec, nechýbalo mi to ani omylom. Môže to byť napríklad tým, že čo sa týka záporných postáv, tie boli vyprofilované len veľmi málo, rozumej ako takmer vôbec (hoci to taktiež nejako moc neprekážalo). Ťažko povedať, nechávam si proste takúto rezervu pre ďalšie pozretie, o ktorom som už teraz presvedčený, že v blízkej dobe nepochybne príde. No a mám také tušenie, že ma to nadchne ešte viac, tak uvidíme... Aktualizácia: Tak ono sa mi to potvrdilo a ja musím nakoniec pridať aj tú poslednú hviezdičku, zaslúžene. 95%

Cesta do zatracení (2002)

Hneď na úvod je, myslím si, vhodné skonštatovať, že Cesta do zatratenia je skutočne poctivo odvedený kus filmárčiny. O opaku tohto tvrdenia ma nepresvedčí absolútne nikto, naozaj nie. Tvorba Sama Mendesa sa mi začína pozdávať čím ďalej tým viac, a to pritom som videl ešte len zlomok jeho tvorby, to najlepšie ma pravdepodobne ešte len čaká... Ale dosť bolo "omáčky", pokúsim sa prejsť rovno k veci, čiže k téme. Priznám sa, počas úvodných minút som bol mierne skeptický - čakal som čosi nudné, stereotypné, umelé. Omyl! V tom, že to nebude dostatočne temné som sa síce nezmýlil, avšak aj napriek tomu si ma príbeh dokázal viacmenej získať na svoju stranu. Dôvodov je hneď niekoľko. Môžme pokojne hovoriť o skvelom obsadení, kde Tom Hanks s prehľadom a na úrovni zvládol stvárnenie gangstra bažiaceho po pomste (čo by som doňho predtým v živote nepovedal), Paul Newman predviedol akúsi skutočne dôstojnú a noblesnú bodku za svojou obdivuhodnou kariérou (v to som však aj skryto dúfal, zaslúžil si to, navyše keď išlo o jednu z jeho posledných výraznejších rolí vôbec), no a dokonca aj Jude Law podal perfektný výkon a jeho typologicky vynikajúcu postavu som si vyslovene užil plnými dúškami (konkrétne to jeho pokľudné stretnutie s Hanksom v kaviarni alebo moteli vedľa cesty považujem za jeden z pomyselných vrcholov filmu)... Možno hovoriť aj o iných faktoroch ako je kamera, hudba, príbeh celkovo či kvalitný vizuál, no skrátka všetky tieto "súčiastky" boli zvládnuté naozaj dôstojne, bez nejakého výraznejšieho zádrheľu. Som rád, že aj v treťom tisícročí je stále možné natočiť kvalitnú gangsterku a každý ďalší vydarený kúsok z tohto žánru ma len a len teší. Podobne je to aj s týmto, tú jednu hviezdičku si však zatiaľ pre istotu nechávam v rezerve - dôvod je prostý, nepostrehol som ani jednu pamätnú scénu, ktorá by sa mi fakt že vryla do pamäte alebo aspoň prinútila zamyslieť sa, to nie. Čiže ak to mám ukončiť, vrátim sa opäť k tomu, čo som spomenul už v úvode - je to nepochybne kvalitne a poctivo odvedená robota, o tom niet pochýb, avšak nič výnimočné či dychvyrážajúce som v tom pri prvom pozretí nenašiel, tak možno nabudúce. 4/5

Requiem pro panenku (1991)

Napriek tomu, že o danej skutočnej udalosti som informovaný skutočne minimálne (čiže takmer vôbec), môžem povedať, že film sa mi svojim spôsobom od prvých minút vryl pod kožu. Jasné, nebolo to úplne dokonalé (vadilo mi napríklad, že až príliš veľa scén bolo tmavých a tá slabá viditeľnosť nepomáhala k temnejšej atmosfére, práve naopak, otravovalo to), to nie, lenže bolo to niečo iné, odvážne, originálne. Ešte aj obsadenie zvládli perfektne, všetky zásadnejšie postavy (ale vlastne aj vedľajšie) boli stvárnené priam perfektne, od fantastickej Geislerovej, cez "sympaťáčku" Holubovú až po Valentovú. A každý jeden záber kamery na dievča s kladivom, to sa ani nedá slovami opísať... Celkovo to na mňa pôsobilo ozaj celistvým dojmom, a to i napriek možno trochu moc priamočiaremu scenáru - v tomto smere sa však podľa mňa inak ani nedalo, ak by na to šli inak a zbytočne tam niečo nasilu vsúvali a komplikovali zbytočnými vedľajšími dejovými líniami, mohla z toho "vypáliť" fraška. To sa našťastie nestalo a môžem s kľudom prehlásiť, že týmto režijným debutom si ma Renč získal - ale zároveň žiaľ musím aj konštatovať, že sa mu ho dosiaľ v mojich očiach nepodarilo žiadnym novším kúskom prekonať, či aspoň vyrovnať. Requiem je svojsky temný, mrazivý, emotívny, miestami človeka prinúti aj k smiechu či naopak k zhrozeniu (na celkovej atmosfére má nemalú zásluhu aj výborná hudba, čiže pochvala jednoznačne aj pre Ondřeja Soukupa, skvelá práca). No a priznám sa, chvíľami som zvažoval aj plný počet, tak možno niekedy nabudúce, uvidíme. 4/5

Past (1997)

Nie príliš výrazný thriller, ktorý na prvý pohľad síce zaujať môže (teda aspoň u mňa to tak platilo), no žiadnu vyložene pastvu na oči od toho radšej nečakajte - nedočkali by ste sa. Je to priemer, a to prakticky vo všetkých smeroch. Réžia je celkom solídna - i keď čo sa týka vizuálnej stránky filmu, tak na mojom celkovom dojme dosť pridali vcelku časté zábery na tamojšie zasnežené hory, ktoré vyzerali naozaj pekne. So scenárom je to už o čosi horšie, vyskytlo sa hneď niekoľko hluchších miest, neobjasnených vecí (ako napríklad motív sériového vraha) či dokonca zbytočných chýb, čiže celkovo scenár označujem za dosť deravý, čo je škoda. Čo sa týka obsadenia, tam mi neprekážalo asi nič, herci boli typologicky vybraní viac než dobre - i keď sa mi zdalo, že potenciál okolo postavy Dennisa Quaida (+ zvyšných šerifov, vyšetrovateľov alebo ja neviem čo) zostal trošku nevyužitý, oveľa lepšie zvládnuté bolo duo Danny Glover a Jared Leto. To je však len môj subjektívny názor a je dosť možné, že ostatní to mohli vnímať inak, ktovie. Isté však je to, že sa nejedná o žiaden filmársky skvost, a naopak zas ani o žiaden vyložene prepadák. Je to skrátka taký ten šedý priemer, nenápadná záležitosť, ktorá neurazí ale ani nijak nenadchne. Pozerať sa to však dá, bez nejakých väčších problémov, i keď záverečné finále podľa mňa mohlo byť aj trošku napínavejšie... 3/5

Předčasné vydání (1996) (seriál)

Kedysi som mal tento seriál vcelku rád, čiže zakaždým, keď naň teraz v televízii narazím, cítim akúsi nostalgiu. To je tak všetko, túžba pozrieť si to znova ma obchádza. Nie je to vyložene zlý seriál, to by som mu krivdil, avšak v dnešnej dobe sa dá nájsť kvantá lepších kúskov. To je aj hlavný dôvod, prečo som nakoniec tú tretiu hviezdičku nepridal, ako som pôvodne nostalgicky chcel. Dve mi však prídu dostačujúce, také akurátne. Ale že ide o celkom sympatický a hlavne nenáročný (rozumej ako oddychový) seriál, za tým si stojím dodnes. 2/5

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Ryana som videl už veľakrát a aj napriek tomu si ho z času na čas, ak sa pritrafí, kľudne pozriem zas a znova. Proste je to jeden z mála filmov, ktoré neomrzia ani po x-tom videní. Niektoré scény sa mi už vryli do pamäti natoľko, že by som ich mohol kľudne kúsok po kúsku vyrozprávať. Z toho mi vyplýva, že v akomsi mojom osobnom rebríčku vojnových filmov je práve tento na jeho pomyselnom tróne. A to sa už pravdepodobne ani nezmení - i keď ktovie... Isté však je, že týmto filmom ma Spielberg skutočne dostal, a to aj napriek občasnému prehnanému hraniu na city a zbytočnému pátosu, ktorý som si taktiež všimol, o to sa nebojte. Čo je však dôležité, tentokrát mi to absolútne neprekážalo, práve naopak, zdalo sa mi to vyslovene potrebné. 5/5

Jménem krále (2009)

Musím sa priznať, že napriek tunajším pomerne rozpačitým hodnoteniam a komentárom som bol na tento film skutočne zvedavý. Zaujímalo ma, ako sa Nikolaev vysporiadal s daným obdobím, výpravou, kostýmami atď. No proste, ako zvládol natočiť historický film - z histórie takej, ktorá sa v poslednom čase v našich končinách vo filme príliš neobjavuje, jedine ak v rozprávkach. No a tým by som plynule mohol prejsť k prvej veci, ktorá mi vyložene vadila. Nemohol som si pomôcť ale ono mi to ako rozprávka skutočne aj pripadalo. A v tomto prípade bohužiaľ, pretože tento žáner s tým nemal mať čo dočinenia. A keď mi to chvíľkovo rozprávkovo predsalen nepripadalo, tak sa to pre zmenu až nápadne podobalo na nevydarenú kriminálku (napr. keď Roden a spol. dorazili na miesto činu a začali "vyšetrovanie", okamžite ma napadla paralela s rôznymi tými CSI a neviem čo ešte... a bolo to viac než raz, oveľa viac!). Ďalšia vec, ktorú by som vytkol, je jednoznačne scenár. Ten je totiž až neskutočne prvoplánový, plytký a nezaujímavý, otras. Až príšerne nudné, ani náznak čohokoľvek nečakaného, no proste nič. Zápletka je skôr komická a záverečné objasnenie taktiež. No a nezachránili to žiaľ ani herci, žiaden nadpriemerný výkon som asi nepostrehol, no a zdalo sa mi, že hlavne Roden tentokrát absolútne tápal, nevedel čo hrať, vo svojej roli pôsobil stratene (ale to je možno len môj subjektívny názor, ako herca ho však uznávam). No a čo sa týka tej výpravy atď., načo som bol taký zvedavý, tak treba povedať, že v tomto smere to síce nebol až taký prúser ako v ostatných, avšak ani nič svetoborné. Sem-tam film pôsobil až moc umelo, respektíve štúdiovo (ako už predo mnou niekto dobre poznamenal), inak však vcelku obstojné, aspoň čosi. No a potešila postava farára, jeho jedna či dve hlášky na konci boli pre mňa tým najlepším z celého filmu... Aby som to nejak zhrnul, tento počin ma plne obišiel, nezaujal, "otrávil" a rozhodne si ho už opakovane nikdy nepozriem, to vám môžem (a viem) garantovať. Slabučké. 30%