Osvícení (1980)

Absolútna klasika. Film, ktorého postavy pôsobia strašidelne aj v čase, keď sa ešte nič strašidelné nedeje. Platí to dokonca aj u malého Dannyho Lloyda, u ktorého ma znervózňovalo dokonca aj bežné "povinné" kolečko na trojkolke (či štvorkolke?). No a Nicholsonov diabolský úsmev v kombinácii s jeho obočím, tak to ani nejde nijako opísať - pokiaľ nejde o jeho najlepší herecký výkon vôbec (podľa mňa ním však je), tak rozhodne patrí minimálne do top trojky. Dámy a páni, takto sa skrátka točí horor "se vším všudy", pretože ako sa hovorí, atmosféra by sa tu dala priam krájať. No a vizuálna stránka, tak s tou sa Kubrick opäť pohral a tým pádom pôsobí opäť bezchybne, naozaj. Celkovo nemám čo vytknúť, tento film je bez akýchkoľvek pochybností mojim najobľúbenejším hororom vôbec, a to mi musí prepáčiť dokonca aj taký kaliber, akým bol pán Hitchcock. Heeere's Johnny! 100%

jOBS (2013)

Moderné technológie sú pre mňa často španielskou dedinou (tie od jabĺčka ešte tým dupľom), život Jobsa taktiež, čiže do tohto filmu som šiel v podstate úplne nepripravený. S tým, že väčšina mojich (chabých) znalostí "k téme" pochádza z už skôr videného Pirates of Silicon Valley, ku ktorému sa ku koncu komentáru ešte vrátim, kvôli porovnaniu. Ale teraz späť k tomuto počinu - už od začiatku ma prekvapila akási odviazanosť, onen slobodný životný štýl. Celkovo môžem povedať, že spracovanie študentských rokov, práca v Atari či tiež začiatky Apple-u sa mi vcelku páčilo, i keď miestami mi - ako absolútnemu neznalcovi - prekážala tá stručnosť, keď niektoré udalosti boli len načrtnuté a ďalej nerozvádzané, akoby každý okamžite vedel, o čo sa jedná (a možno okrem mňa všetci aj vedeli, ktovie). Každopádne ako sa jabĺčko začalo rozbiehať a nastala Jobsova premena osobnosti, už sa mi to pozdávalo menej a menej - upadalo to do akýchsi klišé, zdalo sa mi to príliš jednoduché, možno aj neosobné, ťažko povedať. Skrátka po dejovej stránke to nebolo úplne tip-top, až moc to skákalo od jedného k druhému a tým pádom to bolo dosť zmätočné. Po vizuálnej stránke tomu však nemám čo vytknúť, vizuál ma skutočne zaujal, neviem či to bol cieľ, no celkovo ten design mi pripadal jednoduchý, no zároveň aj elegantný. Obsadenie fajn, dokonca ani Kutcher mi nijak obzvlášť neprekážal, i keď Noah Wyle mi svojho času pripadal uveriteľnejší, to je však len detail, v tomto ohľade som nenašiel ozaj nič rušivé. Viac než tri však v hodnotení dať nemôžem, na životopisný film sa mi to zdalo byť až moc umelé, povrchné a neosobné. A až moc tam bolo poznať, že ide o hollywoodsku záležitosť. Ak to mám celé zhrnúť, z filmu nie som nijak sklamaný - moju pozornosť udržať dokázal a že by to bolo nejako nudné, tak to zas nie. Dokonca si myslím, že pokiaľ by som bol počítačovo zdatnejší, asi by som šiel aj o stupeň vyššie. Avšak keďže to u mňa neplatí a jabĺčko pre mňa naďalej zostáva veľkou neznámou (ktorú som si vyskúšal raz, no výraznejšie ma to neoslovilo), v hodnotení zostávam pri "zlatej strednej ceste", tá sa mi zdá tak akurát, nakoľko spomínané Pirates of Silicon Valley sa mi zdalo predsalen o čosi lepšie a to pritom rozpočet mali určite neporovnateľne nižší a jedná sa "len" o televízny počin. 3/5

Interview (2014)

Dosť uletená komédia, okolo ktorej keby niet toľkého humbuku, s najväčšou pravdepodobnosťou by som o jej existencii ani len netušil, keďže tvorbu týchto ľudí (Goldberg, Rogen či Franco) nijak podrobnejšie nesledujem a nemám ju zmapovanú takmer vôbec. No a presne to je aj ten najväčší dôvod, pre ktorý som si tento film relatívne vychutnal a ten - pre mňa ešte pomerne neokukaný - humor sa mi zdal viacmenej podarený, bolo to fajn. Jasné, vyskytli sa aj slabšie chvíľky či dokonca niekoľko vyložene trápnych momentov (čomu sa ale podľa mňa pri takto ladenom humore vyhnúť ani nedá, pretože sa pohybujú po dosť tenkom ľade a ľahko sa dá skĺznuť do "vôd nevkusu"), no našťastie ich tam nebolo zas až tak veľa a tým pádom boli pre mňa rušivé len trochu. Neporovnateľne viac a častejšie bolo však chvíľ naozaj vtipných a celkovo si myslím, že nejaké dlhšie hluché miesto tam snáď ani nebolo, našťastie. Franco s Rogenom mi taktiež neprekážali, práve naopak, ten ich štýl humoru a celkovo hereckého prejavu mi v takomto filme proste sedel a navyše, Lizzy Caplan, Kimov predstaviteľ (ktorého meno som si však nezapamätal) či iní im dokázali sekundovať viac než dôstojne. Čiže ak to mám nejako uzavrieť, pre mňa je to zhruba tak nejak uprostred medzi troma a štyrmi, no nakoniec sa predsalen prikláňam k tej lepšej možnej verzii, keďže takýchto "uletenejších" komédií som v poslednom čase zas tak veľa nevidel a tým pádom nemám moc s čím porovnávať. 70%

Jestli se rozzlobíme, budeme zlí (1974)

Aj keď to možno nie je úplne najlepší film dvojice Bud + Terrence, tak rozhodne medzi kôpku tých najlepších patrí, o tom niet najmenších pochýb. Leví podiel na tom má aj fantastická hudba, ktorú keď počujem, vyvolá to vo mne akúsi nostalgiu a okamžite si vybavím "osudovú" buginu a udalosti okolo nej :-) V dnešnej dobe už takýto humor, ktorým toto duo obrazne povedané "dobylo svet" (alebo minimálne srdcia mnohých divákov), pôsobí skôr trápne, už zďaleka nemá takú tú ľahkosť, akou sa prezentovalo v tých časoch a pôsobí akosi "prkenne". 4/5

Tančím, abych žil (2006)

Tanec ako-taký mi toho veľa nehovorí, no a sám som sa k nemu zdiaľky priblížil (alebo ani nie) iba ak pri rôznych pofidérnych kreáciách na tanečnom parkete uprostred hromady ľudí - tým sme si však asi prešli takmer všetci. Že by som tomu ale holdoval nejak viac, užíval si všemožné detaily, striehol na zvládnutie prevedenia atď, tak to nehrozí, k tomu nemám absolútne žiaden vzťah. Banderas taktiež nepatrí zrovna k mojim obľúbencom, čiže východisková pozícia tejto snímky bola v mojich očiach dosť zlá. Určite tomu nepomohol ani fakt, že to bolo priam preplnené rôznymi klišé a dej filmu sa dal odhadnúť už počas úvodných minút. Nejakým zázrakom som sa cez to ale tentokrát dokázal preniesť, no a pozeranie mi nespôsobovalo žiadne výraznejšie trápenie. Chvíľkami mi to síce pripadalo až moc "presladené" a tak ďalej, no nič, čo by som vyložene nezniesol. Nebolo to nijak dotieravé (iba ak trochu), šlo to pomerne plynulo a dokonca ani ten Banderas príliš neprekážal. Takže na to, že absolútne nešlo o moju "šálku kávy", tak to dopadlo ešte pomerne fajn, mohlo to byť aj horšie, oveľa horšie. Každopádne podobných snímok, kde učiteľ/učiteľka prostredníctvom nejakej aktivity zvládne "skrotiť" alebo motivovať problémových žiakov, tých som videl už viacero a niektoré z nich ma zaujali aj o čosi viac. 3/5

Dostanu tě! (1985)

Nie príliš známa "špionážka" spomedzi jednoduchších, kde nie sú nijak príliš vyhrotené či emotívne zvraty, celé sa to nesie v takom pokľudnejšom tempe. To však plynule súvisí aj s tým, že to v podstate nemá akúkoľvek možnosť nejak výraznejšie zaujať a spadá to teda do kategórie oddychoviek, kde však taktiež nijak nevyniká. Ak to mala byť najmä komédia, tak tých humorných prvkov tam bolo príliš málo a vlastne ani neboli dostatočne humorné, čo sa týka romantickej línie, tak tam platí prakticky to isté, no a ako plnohodnotný špionážny film sa to brať proste nedá, to mi musíte dať za pravdu. Každopádne ak sa zmierime s tým, že ide o akýsi mix tohto všetkého, pozerať sa na to ešte relatívne dá, i keď to nie je nič extra a kvôli tej všadeprítomnej naivite (študent poľahky prekabáti ako agentov KGB, tak aj CIA) som sa viackrát musel chytiť za hlavu, čo sa nám to zasa snažia vtlačiť do hlavy... Film na jedno použitie. 2/5

Ill Manors (2012)

Ďalší z rady filmov o londýnskej periférii, ktorá nám v tomto prípade naservíruje pohľad na hneď niekoľko odlišných postáv - od menších či väčších dílerov, cez rôznych gangsterov, feťáčky/feťákov, prostitútky, nelegálnych prisťahovalcov až po deti s nulovými vyhliadkami na budúcnosť. Naozaj rôznorodá zmes, navyše originálne doplnená o akési "zhrnutia" ich životných príbehov prostredníctvom rapových skladieb - no a musím sa priznať, tento nápad (ako aj samotné prevedenie) sa mi ozaj pozdával, sedelo to tam perfektne. Ben Drew - hoci ma zo začiatku prekvapila jeho absencia v hereckom obsadení (keďže som ho už videl hrať v pár filmoch, no a zlé to rozhodne nebolo) - ma týmto filmom presvedčil o svojom talente vo viacerých smeroch. Fakt, že si svojpomocne dokázal zastrešiť ako réžiu, tak aj scenár a hudbu (pričom všetky tieto zložky na mňa zapôsobili) mi dáva len a len za pravdu a pevne verím, že vo filmovom svete o ňom ešte niekedy bude počuť, že nejde len o akýsi jednorázový "štek", to by bola škoda. Skvelo udržiavaná brutálna a zároveň mrazivá atmosféra (ktorá však vo všetkých ohľadoch pôsobí realisticky), špinavé + autentické prostredie odvrátenej strany veľkomesta, kvalitné herecké výkony od relatívne neznámych mien, moderne pôsobiace spracovanie... No skrátka táto britská snímka na mňa spravila vynikajúci dojem, i keď uznávam, že to nie je film pre každého. Pokiaľ však máte radi realistické gangsterky, tak by som na vašom mieste neváhal skutočne ani minútu, jasná voľba. 5/5

Dospělost (2008)

Na tento film som sa adekvátne tešil, nakoľko prvá časť (viď tu) sa mi, napriek niekoľkým výhradám, vcelku pozdávala. No a že to dopadlo fajn, tak tomu nasvedčovali aj vskutku pozitívne hodnotenia u mojich obľúbených užívateľov, ktorí danú snímku videli. V komentároch vyjadrili, podobne ako aj zopár ostatných, že oproti Kidulthoodu to je akési vyspelejšie, dospelejšie, no a taktiež aj lepšie celkovo. Nuž, za seba musím povedať, že s týmito tvrdeniami nie tak úplne súhlasím, ak tak len čiastočne. Vyspelejšie to možno bolo po stránke príbehovej, ktorá sa tentokrát predsalen tak nejak stabilizovala, už to nie je len také bezduché pobehovanie tínedžerov kade-tade (hoci aj na to sa pozerať dalo, malo to svoje čaro), postavy tentokrát už majú vlastnú zodpovednosť atď... A navyše to už, oproti "jednotke", nebolo tak roztrieštené, sústredilo sa to na menší okruh postáv, pričom tá hlavná mala zďaleka najviac priestoru. Čo naopak považujem za slabšie než minule, tak to sú napríklad dialógy, či niektoré menšie nedostatky, ktoré síce nie sú nejaké výrazné, no keďže ich bolo naozaj mnoho, tak v konečnom dôsledku tiež na celkovom dojme (a taktiež hodnotení) čo-to ubrali - mám na mysli napríklad časté (a tým pádom aj komické) nasadzovanie a zhadzovanie kapuce hlavnej postavy, občasné nelogické konania postáv, či jeden kľúčový stret v tvárou v tvár ku koncu filmu, ktorý pôsobil naozaj smiešne. A tiež si myslím, že potenciál tých spomienkových záberov spoza mreží sa dal využiť aj viac, a to oveľa. Napriek tomu si to ale našťastie zachovalo všetky kvality čo sa týka prostredia, to pôsobilo (opäť) tak nejak prirodzene drsne a špinavo. Celková atmosféra bola taktiež viacmenej fajn, no a čo ma potešilo, tak to bola jednoznačne účasť Dannyho Dyera (hoci toho priestoru mal naozaj minimum). Noel Clarke bol v hlavnej roli taktiež veľmi dobrý (oveľa lepší než po scenáristickej stránke), takže celkovo si myslím, že v porovnaní s Kidulthoodom to dopadlo tak nejak približne rovnako. Napriek tomu ale dávam tentokrát iba tri, a to za tie už spomínané nepodarky, ktorých boli naozaj veľa a pôsobili tak trochu rušivo. To však nič nemení na tom, že pozerateľné to je a čas týmto strávený nijak neľutujem, bolo to vcelku fajn. No a opäť musím zopakovať, komu sa takto ladené snímky pozdávajú, tak rozhodne odporúčam nájsť si Ill Manors. 3/5

Kidulthood (2006)

Zaujímavý pohľad na britskú generáciu tínedžerov žijúcich na periférii veľkomesta, ktorý je navyše spracovaný veľmi realisticky. A hoci po obsahovej stránke sa skutočne nejedná o žiaden skvost, scenár, dialógy či psychológia postáv patria skôr k tým jednoduchším, tieto devíza mi viac než dostatočne nahradila drsná a špinavá atmosféra menej pohľadných štvrtí a zákutí Londýna - no a vizuálna stránka ma vskutku zaujala, čomu sa už ani nečudujem, u britských snímok sa podarený vizuál stáva už akýmsi nepísaným pravidlom (teda minimálne u takýchto, "špinavších"). Film je natočený moderne, predstavuje nám množstvo postáv, po celý čas si udržuje slušné tempo a pritom neobsahuje žiadne preumelkované hlúposti, no a je určený prevažne mladšej generácii. A aj keď som na začiatku spomenul mierne slabiny v obsahovej stránke, ono to zas až takým tragickým problémom koniec koncov ani nebolo a vďaka rozumnej stopáži sa to dalo úplne v pohode zvládnuť, pričom ja osobne to hodnotím na také slabšie štyri (s odretými ušami). Pokiaľ vás to zaujme, tak odporúčam pozrieť aj voľné pokračovanie - Adulthood - ktoré je kvalitatívne zhruba na tej istej úrovni alebo potom ešte napríklad Ill Manors, to sa mi dokonca pozdávalo ešte o poznanie viac. 4/5

Ukrutně šťastni (2008)

Hoci som už pri poslednom "stretnutí" s dánskou filmovou tvorbou skonštatoval, že ten ich osobitý štýl, prístup atď sa mi začínajú stále viac a viac pozdávať, a tým pádom by som sa ne mal aj viac zamerať, ubehlo odvtedy už vcelku dosť času (asi tak dva alebo tri mesiace). Dnes som sa to konečne rozhodol zmeniť a musím povedať, že to rozhodnutie bolo jednoznačne správne, neľutujem absolútne nič. Dostal som presne to, v čo som aj tajne dúfal. Hoci ak mám pravdu povedať, spočiatku to vyzeralo tak trochu ako klišé, samé otrepané a tisíckrát použité prvky (tajomný policajt, nové prostredie, odkrývanie jeho osobných "démonov" minulosti, s ktorými sa nevie vysporiadať...), no a keďže úvod ako-taký ma nijak obzvlášť nenadchol, čakal som od toho len akýsi šedý priemer, čosi, čo ihneď po skončení vypustím z hlavy. Omyl! Rozjazd bol síce o čosi pomalší, no hneď vzápätí som sa začal presviedčať, ako veľmi zlý bol môj prvotný odhad, dostavili sa totiž presne tie veci, ktoré na dánskej kinematografii zbožňujem - bolo to tak nejak prirodzene chladné, nepredvídateľné, čiastočne absurdné, no cez to všetko stále prudko uveriteľné. A postupom času aj vynikajúco atmosferické. Svojská komunita kdesi uprostred ničoho, karty, dievčatko s kočiarom a zraneným plyšovým medvedíkom, bažina, bažina a zas iba bažina... Ono je to svojim spôsobom akási tragikomédia, kde ani jedna z postáv nie je vyložene kladná (no dobre, jedna možno áno). A keďže som momentálne vo fáze vstrebávania toho všetkého, tak už len veľmi stručne - nakoniec sa z toho vykľula ozaj kvalitná a hlavne precízne natočená záležitosť, ktorá len a len posilnila môj záujem o snímky z tohto kútu sveta, na ktoré si v blízkej dobe rozhodne posvietim, pretože ozaj majú čosi do seba. 4/5