„Čtyři vraždy stačí, drahoušku“ (1970)

UPDATE 2021: Velmi slušně nabušená situační komedie. janžurka je King :-)----Ne tak ztřeštěné jako jiné Lipského filmy. i tak fakt dobrá konverzační komedie. Jmenovec režisera Lubomír je k sežrání.

Pevnost (1983)

Michael Mann vždycky uměl. Tentokrát je tu s hororově laděným thrillerem z prostředí druhé světové války. Kdesi na okupovaném východě je v malé příhorské vesničce tajemná pevnost. Jenže architektonicky je řešena tak, aby zabraňovala útokům a zničení zevnitř! Takže má zabránit někomu/něčemu dostat se ven. Zpočátku se Pevnost tváří jako slušný béčkový horor, ve kterem bude asi spousta krve (viz oběti s rozstřelenými hlavami). Pak přeladí na vážnější strunu, přimíchá židovství a ke konci si Mann i trochu zafilosofuje. Nejlepší zbraní filmu je úžasná hudba a netradiční prostředí. Naopak vzhled samotného "zla z pevnosti" je dost rozpačitý. Každopádně zajímavý počin.

Hrabě Dracula (1970)

Jesus Franco ani tentokrát nezklamal. Natočil nudnou ospalou hovadinu. Tak pěkně od začátku. Příběh se většinu času otrocky drží Stokerova románu. To by nemuselo být špatné. Jenže ruku v ruce s Francovou režií, když vím co bude následovat, se opravdu strašně nudím. Herci? Ti jsou hrozní. Christopher Lee jako démonický hrabě? Ne tentokrát opravdu ne. A Klaus Kinski? Tohle že je ten Klaus Kinski z Herzogových filmů??? Ani omylem! Jeho Renfield nesahá ani po kotníky původnímu universalovskému. Výprava? Není. Sice tu je polorozpadlý hrad a nějaké další interiery. Ale skoro z každého záběru čiší sedmdesátá léta dvacátého století. Skoro nic nevypadá jako by vzešlo ze středověku. Atmosféra? Kdepak. Jen ze začátku pár zamlžených záběrů a toť vše. A finále? Papundeklové balvany jsou pro smích. A proč jsme dal jednu hvězdičku? Sám nevím. Možná za hezký obal k DVD, jehož obsahem je tato kravina.

Grindhouse: Planeta Teror (2007)

Update 2018: I po letech perfektní. Ani ten Tarantino a jeho koule nevadí. ------ Dokonalá humusárna. Litry krve, hláškující hrdinové, nechutné detaily, morbidní smysl pro humor. Jediné co trochu Planetu Teror shazuje je pasáž s trapným Tarantinem. Ale celkově jsem velice rád že se Rodriguez po několika dětských kravinkách dokázal vrátit v plné síle.

Pink Floyd: The Wall (1982)

UPDATE 2020: Viděno snad podesáté. Dokonalé album dostalo snad nejlepší možné filmové zpracování. Lépe to nejde. ----- Dokonalá hudba + dokonalý obraz.

Dogma (1999)

Moje v pořadí páté setkání s tvorbou Kevina Smitha skončilo ze všech nejhůř. Dogma je strašně dlouhý film. Až moc velký prostor je věnován náboženství. Zkrátit o půl hodiny a je z něj příjemná záležitost. Ale takhle opravdu ne.

Mazaný Filip (2003)

Vizualně hezké, obsahově naprosto prázdné a nudné.

Rudá Sonja (1985)

UPDATE 2019: Samozřejmě je to příšerný film, ale ono jaksi v rámci Festivalu otrlého diváka, v plném sále a s českým simultánním "překladem" o bitvě o Velký sopel s pánem Pěkný dobrý večer přeji je to geniální kus. ------ Slabý odvar Barbara Conana. Vše je naprosto odfláklé. Počínaje papundeklovými kulisami, pokračujíc úděsnou choreografií bojových scén a konče (ne)výpravností celého filmu, počtem statistů a samotnými tragickými hereckými výkony.

Horizont události (1997)

Po Sunshine Dannyho Boylea pro mě už sci-fi nikdy nebude tím co dřív. Jinými slovy viděl jsem dokonalost samu a to ostatní už je jen plevel. Problémem Horizontu je, že je víceméně vykrádačkou a recyklací všech oblíbených scifařských klišé. Všechno tu už několikrát bylo - záchranná mise pro posádku zmizelé lodi, hororové přeludy ušité přímo na míru jednotlivým členum posádky, pološílený vědec ohrožující úspěch celé mise. A navíc tradiční problem - nikomu není věnován dostatečně velký prostor. Čili nehrozí sžití se s postavami. Všechno zachraňuje téměř neustávající akce. Pořád je nač koukat. Takže jo, Event Horizont je typický popkorn u nějž se nemusí moc přemýšlet. Idealní na sobotní odpoledne.

Pustina (2006)

Docela mi Pustina svoji lesní atmosférou, podobně nevysokým rozpočtem a kamerou připomíná jiný ostrovní horor - Psí vojáci. A to není vůbec špatné. Režiser Bassett se nepatlá s dlouhým rozjezdem a skoro hned pošle skupinu problémistů z pasťáku spolu s jejich vychovatelem za trest na "opuštěný" ostrov. Myšlenka tajemného psychopatického zabijáka se smečkou krvežíznivých psů po ruce je fajn a je neotřelá. Proč by ne. Pořád je nač se dívat. Trošku film ztrácí ve finále. To už mi přišlo značně překombinované a trochu neuvěřitelné. No stále zajímavý horor. 70%.