První člověk (2018)

Pokud se dělá film podle skutečné události, obzvlášť o události, kterou všichni dobře známe, je to pro režiséra opravdu těžký úkol. Jelikož všichni vědí jak film dopadne, tak musí film nabídnout daný příběh v naprosto jiném světle a ukázat divákům i druhou stranu mince. Poté je důležité, aby bylo přidáno hodně informací, které nejsou tak známé. Informace, které musí být zajímavé, ale také relevantní pro příběh. A Damien Chazelle to zvládl vše. Příběh o přistání na Měsíci dokázal předvést tak, že jsem si do konce nebyl jistý, zda se to vůbec podaří. Skvělá kamera, střih a zvuk dělají film opravdu napínavým. Film ale také velkou většinu soustředí na rodinu Armstronga. Při téhle části film si pohrává s dramatičností a opravdu na ní nešetří. Silné scénky, které mi vyhrkly slzy do očí. Hodně tomu také napomáhají herecké výkony, obzvlášť tedy Ryan Gosling a Claire Foy, kteří jsou úžasní. Scény z vesmíru vypadají perfektně, tak že kdyby jste film zastavili v náhodné scéně, tak ten snímek by stál za zarámování a vyvěšení do pokoje. Jediný záporný bod, který tento film má, je poměrně dlouhá stopáž, která by mohla být zkrácena. Ale i přes to je První Člověk jeden z nejlepších filmů za letošní rok a vřele doporučuji. 9/10

Černé zrcadlo (2011) (seriál)

Asi jediný seriál, u kterého nedokáži zhlédnout několik dílů po sobě. Toto tvrzení zní jako hodně špatná reklama, ale opak je pravdou. Po každé zhlédnuté epizodě jsem potřeboval jednu ze dvou věcí. Několik desítek minut na přemýšlení a filozofování ohledně téhož dílu, a nebo sprchu. Většinou jsem potřeboval obě dvě možnosti. Z důvodu je kompletní struktura každého dílu. Začátek je plný představování a objevování, poté přichází zlomový bod, který nastaví tón pro celou epizodu a následuje zvrat, při kterém nastává abnormální nával depresí. Skvěle režírované epizody, které ke konci promění celou podstatu dílu v katarzní noční můru, kvůli které vám přejede mráz po zádech. Antologie, která je tak nesmírně výrazná a odlišná od sebe, že je to vskutku náramná podívaná. Skvělé hororové prvky, ale i perfektní výprava pro všechny epizody. Naprosto odlišná záležitost od všeho, co může dnešní televize nabídnout. Dokonalost. 10/10

Avengers: Infinity War (2018)

Avengers: Infinity War byl můj nejočekávanější film letošního roku. Tak bylo jasné, že moje očekávání bylo velmi vysoké. A přes několik zhlédnutí musím uznat, že jsem byl velice potěšen. Ne proto, že jsem veliký fanoušek Marvelu, ale proto, že film předčil všechny moje očekávání. Bratři Russoovi krásně zakomponovali všechny postavy do sebe, tak že film krásně běží a netáhne se. Postava, která mě nejvíce překvapila byl Thanos. Josh Brolin perfektně zahrál nejlepšího záporáka, jakého kdy Marvel viděl. Emocionálně nabité scény, skvělá choreografie, výborné efekty a geniální konec. Marvel předvedl, že patří na vrchol a dlouho tam zůstane. Dlouhá stopáž filmu určitě prospívá, ale není přehnaně dlouhá. Neskutečný zažítek, který by měl zažít každý, nezávisle na tom, zda je fanouškem a nebo ne. 10/10

Úsměvy smutných mužů (2018)

Silně depresivní s příjemnou dávkou humoru. To jsou slova, kterými bych popsal tento film. Všichni víme, že závislost na alkoholu je velice nepříjemná a tento film o tom krásně, byť bizarně pojednává. Od scén, na které je těžké se dívat, přes krátké a chytré komické momenty, až po chvíle, které mi vhrnuly slzy do očí. A to všechno díky krásné režii Dana Svátka a hereckým výkonům, které jsem tak kvalitní na české filmové scéně už hodně dlouho neviděl. Všechna herecká sláva by ale měla patřit právě Švehlíkovi, který do toho dává všechno a ještě něco navíc. Knížku jsem bohužel ještě neměl možnost přečíst, ale po zhlédnutí tohoto filmu o tom silně přemýšlím. Myslím si, že film by měli vidět všechny, a ne kvůli skvělým hereckým výkonům, výborné režii, kameře, scénáři a tak dále, ale kvůli té hlavní myšlence, která si zaslouží být oceněna. Jedna z dalších výhod Úsměvů je krátká stopáž, díky které je film hezky svižný a netáhne se. Po dlouhé době skvělý český film, který by měl vidět absolutně každý a proto ho velice doporučuji. 8/10

Mrakodrap (2018)

Mrakodrap je jeden z dalších filmů, které bych bez váhání zařadil k filmům typu San Adreas a Rampage. Všechny tyto filmy splňují 2 jasné charakteristiky. V hlavní roli je Dwayne Johnson, což jako velkému fanouškovi, se mi líbí, ale druhá charakteristika, která už má u mě menší odpor, je to, že tyto filmy jsou ve své struktuře naprosto totožné. Krátká stopáž, plné akčních scén, které jsou recyklované od všech ostatních akčních filmů, herecké výkony nijak zvlášť osobité a opravdu stupidní scénář. Ale i přes to musím přiznat, že Mrakodrap je z těchto tří asi můj nejoblíbenější. Největší podíl na tom má sám The Rock, protože jeho charisma vyzařuje v neskutečném množství. Ale i překvapivě skvělý soundtrack, který mistrovsky zkomponoval Steve Jablonsky. Právě on složil hudbu k filmům jako jsou Transformers a Pot a krev, což je dle mého názoru jeden z nejlepších filmů právě s Dwaynem. Příběh a scénář táhnou film lehce ke dnu, ale i přes to musím říct, že Mrakodrap je bezstarostná zábava, u které po pár dnech zapomenete, že jste na ní byli. 6/10

Dunkerk (2017)

Christopher Nolan se podepsal pod nejlepší filmy století, takže bylo jasné, že Dunkerk nebude žádná výjimka. Ale mýlil jsem se. Dunkerk není jenom skvělý film, ale je to film, který podle mě změnil filmařinu. Předvedl, že nepotřebujete žádné speciální efekty aby jste natočili napínavý válečný film. Kombinace skvělé režie, užasných hereckých výkonů, geniální hudby, střihu a kamery dělají z této malé pohromy velkolepou podívanou. Pokud jdete na Dunkerk a čekáte postavy, do kterých se můžete vcítit, tak budete zklamáni. Postavy v Dunkerku nejsou tak vypracované, jako v ostatních válečných filmech, ale dokážete s nimi soucítit, díky situaci ve které jsou. A to bohatě stačí. Ani tady nechyběla klasická Nolanova nelineárnost, ale film je zkonstrouván naprosto krásně a dějové linie do sebe zapadají jako po másle. Hlavně příběh na moři, který byl můj nejoblíbenější. Nevím jestli díky skvělým hereckým výkonům, nebo neskutečnou reálností všech postav na palubě, nebo krásnou kombinací obojího, ale tento příběh mě zaujal natolik, že káždá scéna byla krása sledovat. Ke konci jsem neměl slov. Nádherné zakončení filmu, na který budu ještě dlouho vzpomínat. Jeden z nejlepších filmů celého roku a laťka je hodně vysoko. 10/10

Jigsaw (2017)

Když jsem zjistil, že bude pokračování jedné z mých oblíbených filmových sérií, tak jsem měl smíšené pocity. Vždycky jsem chtěl pokračování, ale najednou zde byla možnost, že se to nepovede. Ale když jsem viděl, kdo to bude mít na starost, tak jsem si oddychl. Film nebyl špatný, ale čekal jsem nějaký důvod, proč natočili další díl. Herecké výkony také nestály moc za nic, ale musím přiznat, že Jigsaw je lepší než pár předešlých dílů. Film zachránil konec, čekal jsem nějaké rozuzlení, které bude klišé nebo trapné. Ale opak je pravdou. Takové zakončení mě mile překvapilo a byl jsem rád, že jsem dal do sebe všechny kusy skládačky. Ale bojím se, že budou chtít udělat další. 6/10

matka! (2017)

Aronofsky nemůže udělat prosté drama. Musí v tom být něco víc a možná proto je matka! jeden z nejrozporuplnějších a nejdivnějších filmů letošního roku. Podle mě je film hodně špatně prezentován divákům. Po zhlédnutí traileru jsem čekal dvě hodiny psychoteroru, který mi bude nahánět husí kůži. A dostal jsem to? Ano i ne. Film je nepříjemný, tajemný, chvílemi i zvrácený a ani těch pár lekaček nechybělo. Ale to není to jediné co tento film je. Je toho nespočetně tolik pod povrchem až je to fascinující. Film totiž slouží jako jedna velká metafora, která ne všem dojde. Ale když dojde, tak je to neskutečné. Po zhlédnutí filmu jsem čekal než skončí záverečné titulky, protože jsem zkrátka neměl slov. Tohle může být dobré i špatné. Pro někoho, kdo čeká strašidelnou zábavu a nechce nad ničím přemýšlet, tak odejde zmatený, ale i zklamaný a naštvaný. Ale pro toho, kdo chce nad filmem po zbytek večera filozofovat je matka! filmem pro vás. Mimo složitý děj se ale film může pyšnit skvělými hereckými výkony, hlavně od Jennifer Lawrence, která by s trochou štěstí mohla dostat i nominaci. Strašně těžký film, který se nebude líbit všem, ale dokázal něco, co je v dnešní době filmu velmi vzácné. Přinutí lidi o tom mluvit. 9/10

Příchozí (2016)

Další film, který perfektně ukazuje, že Denis Villeneuve je jeden z nejlepších režisérů dnešní doby. Jeho režie dodává filmům rytmus a na jeho filmy se kouká krásně. A Příchozí není žádná výjimka. Díky jeho úžasné práci se na film kouká úplně jinak. Skvělá kinematografie, efekty, hudba i scénář. Amy Adams si zasloužila alespoň nominaci. Skvělý byl i Jeremy Renner a Forest Whitaker, kteří úplně krásně zahráli své role. Film podle mě spadá do skupiny, kdy ho milujete nebo ne. Nervy drásající konec a skvělý zvrat mě tedy dostali a musím uznat, že Příchozí je můj nejoblíbenější film v roce 2016. Vždy na filmu ocením, když se u něj musí přemýšlet. Pokud je dobře natočený je to pak ještě lepší zážitek. Po zhlédnutí jsem neměl slov. Byl jsem naprosto unešený. Sice po druhém zhlédnutí už film nemá takovou ráno jako po prvé, ale i tak to je skvělá podívaná, na kterou se dá koukat pořád dokola. Film za pár let se podle mě stane naprostou klasikou a filmem, který udělal díru do světové filmografie. Naprosto úžasný a nezapomenutelný zážitek, nad kterým budu ještě dlouho přemýšlet. 10/10

Noční zvířata (2016)

Film začal opravdu netradičně. Tak jsem si říkal, co od toho mám čekat. Ale jak film šel dál, tak jsem se ponořoval čím dál hlouběji do děje a hledal všechny nezodpovězené otázky, kterých bylo vskutku hodně. Jelikož film má tři dějové linie, tak se film hodně těžko dává dohromady. I téma Nočních zvířat není také moc veselé, tak po zhlédnutí jsem se cítil docela blbě. Pomsta je velkým faktorem ve filmu, a když dáte do sebe všechny části skládačky, tak film nabere naprosto jiný směr. Proto tento film lidi odsoudili, jelikož příběh místy ani nedává smysl. Strašně težký film, na který se asi nebudu dívat často, ale pro ty skvělé herecké výkony neodolám. 9/10