Mlčení (2016)

Martin Scorsese patří k režisérům, kteří nemůžou udělat špatný film. Většina jeho filmů je typická americká gangsterka, tak je Mlčení trochu výjimka, ale to neznamená, že to není skvělý film. Mlčení je jeden z nejlepších filmů letošního roku. A to proto, že se od ostatních filmů tak liší. Andrew Garfield podává výkon celé své kariéry, za který si zaslouží nominaci. Aspoň jí získal za jeho roli v Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny. Film je pro hodně lidí příliš dlouhý, ale není ve filmu ani malá část, která podle mě je zbytečná. Celý film funguje jako celek a každá jeho část je důležitá. A to ani nemluvím o úžasné výpravě a kinematografii, která bere dech. Liam Neeson není ve filmu moc dlouho, ale to neznamená, že není důležitá postava. Andrew Garfield a Adam Driver fungují dohromady neskutečně. Oba to dělají proto, že v něco věří, ale postupem filmu si říkají, jestli je Bůh vůbec skutečný a nechtějí si to připustit, když už obětovali toho tolik. Tohle se ve filmu děje hodně, ale jelikož jsem ateista, tak se nedokážu do nich vcítit a sdílet s nimi jejich názory a jejich pohled na věc. Co se mi na tomto filmu líbí je to, že pro někoho, kdo nevyznává ani jednu ideologii, ať už křesťanství nebo buddhismu, film neztrácí na kvalitě. Díky jeho brutálním scénám, poměrně dlouhé stopáži a složitému ději, si nemyslím, že se na tento film budu dívat často. Ale jako film, který by měl být ceněn za to co je, tak by film měli vidět všichni, nezávisle na vyznání. 10/10

La La Land (2016)

Damien Chazelle předvedl, že Whiplash nebyl omyl. Mistrovsky udělaný muzikál z prostředí LA, který se vám vryje pod kůži a budete slyšet jazz v uších ještě další den. Absolutní favorit roku. Už od první scény na dálnici, jsem měl obrovský úsměv na tváři a těšil jsem se, kam mě film zavede dál. Poté následovali krásně složené písně, promyšlené dialogy a úžasné herecké výkony. Emma Stone a Ryan Gosling podávali výkony své kariéry. Emma Stone si zaslouží vyhrát Cenu Akademie víc než kdokoliv jiný. Atmosféra, skvělá hudba, jeden z nejlepších filmových konců tohoto roku a mnohem víc. La La Land je naprosto skvělá podívaná, na kterou se dá koukat pořád dokola. Film by mohl být zkrácen o takových 10 minut, to je asi jediný problém, ale musím uznat, že 14 nominací je podle mě moc. 10/10

Místo u moře (2016)

Neskutečně silné drama se skvělým scénářem a hereckým výkonem Caseyho Afflecka, který je jen jednou za život. Místo u moře svojí dlouho stopáží napoprvé odradí všechny dnešní diváky, ale v jednu chvíli nabere film naprosto jiný směr a je tak mnohem zajímavější. Casey Affleck, který si Oskara zaslouží, podává podle mě nejlepší výkon od herce za posledních 5 let. Je to hlavně tím, že celý film je klidný. Nemusí mít žádnou přehnanou scénu, kde křičí a brečí. Jen jeho talent, úžasný scénář a režie Kennetha Lonergana dělá z Místa u moře jeden z nejlepších filmů letošního roku. Michelle Williams není ve filmu moc, ale když v něm je, tak je to nádhera. Obzvlášť rozhovor s Caseym Affleckem ke konci filmu si budu pamatovat ještě dlouho. Místo u moře není perfektní, má svoje mouchy. Například prvních 30 minut je trochu pomalých, než se to trochu rozjede. A také díky tomu zvratu, nebude druhé zhlédnutí, tak emoce drásající jako první. 9/10

Moonlight (2016)

Film rozdělený na 3 části, který biď morbidně, ale krásně, vypráví o dospívání a hledání sama sebe. Upřímně nevím, která část je nejlepší, protože jsou všechny skvěle zahrány a nádherně režírovány. První část, ve které náš hlavní hrdina je jen malý chlapec a pouze zatím zjišťuje, kdo je a kým se chce stát, mě hned vtáhl do příběhu. Druhá část, kdy už je teenager, ukazuje jak na něj reaguje okolí a ukázala mi úplně jiný pohled na věc. A ve třetí části, kdy už je dospělý, vidíme jak na to všechno vzpomíná a jaký to na něj mělo dopad jako osobu. A to všechno díky úžasné režii Berryho Jenkinse a skvělým hereckých výkonům všech tří herců, kteří představují hlavního hrdinu, ale i Mahershala Aliho a Naomie Harris, kteří jsou naprosto bezhybní. Sice nejsou ve filmu tak moc, ale na nominaci na Cenu Akademie to stačilo, a zaslouženě. Ale přesto si myslím, že z 8 nominací, které film má, tak získá jednu nebo dvě sošky. Moc bych přál vítězství za nejlepší film, ale to se asi nestane. 10/10

Týpci a zbraně (2016)

Béčkový Vlk z Wall Street, který má kratší stopáž a mnohem menší energii i charisma. Ale kolem a kolem je to kvalitní, vtipná podívaná se skvělými hereckými výkony. 7/10

Warcraft: První střet (2016)

Film, který opět potvrzuje, že filmy podle her nejsou relevantní. Po strašných adaptací mých oblíbených her jsem doufal, že tenhle se opravdu povede. Moc jsem od toho nečekal. Přesto musím říct, že to nebylo až tak hrozný. Akce byla skvělá. Duncan Jones předvedl, že je velice schopný režisér. Orkové vypadali úžasně a zahráni byli opravdu skvěle. Toby Kebbel obzvlášť a záleželo mi na něm a jeho klanu. Ale lidi mi byli upřímně u prdele. Žádné charisma, trapné dialogy a nudně zahrané. I některé efekty byli opravdu otřesné. Ale musím říct, že jsem si Warcraft užil a těším se na pokračování. 6/10

V zajetí démonů 2 (2016)

Předvídatelnost, ale skvělé provedení. James Wan opět ukázal, že je jedním z nejlepších hororových režiséru dnes, pokud ne nejlepším. Skvěle zahrané pokračování, které recykluje první díl a vlastně všechny ostatní horory. Lepší než velká většina dnešních hororů, ale na jedničku teda nemá. 7/10

X-Men: Apokalypsa (2016)

Na jednu stranu to chápu. Budoucí minulost nasadila velkou laťku, protože Bryan Singer ukázal, že je schopný udělat skvělé pokračovaní. Stále můj oblíbený díl je První třída, ale Budoucí minulost je hned za ním. Bryan Singer a skvělé trailery mi daly přesvědčení, že to bude jeden z nejlepších dílů, ale spletl jsem se. Neskutečně zbytečné scény, nudné části, otřesné efekty (ne všechny) a nové postavy absolutně bez šarmu. Oscar Isaac je skvělý herec, ale tohle se nepovedlo. A nejenom záporák, ale i celý film. Opět skvělá scéna s Quicksilverem. Celý film tahal Michael Fassbender a James McAvoy, kteří byli jako obvykle naprosto brilantní. To bohužel nestačí. 5/10

Americká krása (1999)

Většina humoru v tomto filmu existuje, protože se smějeme té absurditě problémů Kevina Spaceyho. Protože se dokážeme ztotožnit s jeho problémy. Nemyslím detailně, ale obecně. A proto je tento film tak nádherně výjimečný, že i přesto jaké to je vlastně drama, tak si ho můžete pouštět pořád dokola. Upřímně nevím, jaká specifická věc to je, ale díky tomu ve mně zanechal něco kouzelného. A tu věc nejlépe vyjádřím slovy: 'Americká Krása' 10/10

Matrix (1999)

Nejlepší akční sci-fi všech dob. Absolutní klasika, která nikdy neomrzí. Ostatní díly bohužel nejsou tak kvalitní, ale pořád dobrá podívaná. 10/10