• Krátkometrážní

Rychle a zběsile 7 (2015)

Už jsem se přenesl přes to, že z žánru závodní/akční se série F&F stala jen akční, ale nedokážu se přenést přes to, že se z toho stal bezmyšlenkovitý výplach první třídy... Když už teda dělám film s minimálním příběhem a maximem akčních scén, dám si u scénáře záležet aspoň na tom, aby to mělo nějakou logickou a odůvodněnou souvislost, ne že se tam lidi objevují z ničeho nic, jen aby z toho byla akční scéna. Kromě toho mi opět vadilo snímání bojových scén na vysoká FPS a střih každou milisekundu, takže nakonec z toho nic nemáte a jen vás bolí hlava. Od předchůdců je to ještě šílenější, ale hej, to je důvod, proč na tyhle filmy chodíme. Celkově jsem se u toho dobře bavil, jako vždy výborný soundtrack, The Rock, kterého tam teda mohl být víc, legendární Stathamův nástup a konec u kterého mi kápla slzička. "For Paul" 6,5/10

Chappie (2015)

Tak to by jsme měli dvě hodiny dlouhou reklamu na Die Antwoord, ve které se, pokud jsem počítal dobře, nachází 8 jejich songů. Já mám Die Antwoord rád, líbí se mi jejich šílená hudba a co víc, žeru jejích ještě šílenější klipy. Na to aby utáhli celovečerní film už Yo-Landi s Ninjou ale nemají... Námět vypadal velice slibně, ale celý jeho potenciál spláchli do hodiny dlouhého hraní si na gangstu. Chappie byl vytvořený skvěle, i přes to, že to byl robot, dokázal jsem s ním navázat pouto a během několika scén mi ho bylo dost líto. Hudba Hanse Zimmera mi tentokrát vůbec neohromila jak to většinou dělává, spíš mi seděla do nějakého Battlefieldu. Konec mi připadal jako super nápad, opět ho ale zkazili zbytečným happy endem. Čekal jsem víc na téma A.I. roboti versus roboti ovládaný člověkem, větší boj mezi Jackmanem a Patelem a ne tyhle gangsterský shity. 4/10

Firefly (2002) (seriál)

Naprosto chápu davy rozhořčených fanoušků, který skoro vypálili stanici Fox za ukončení tohoto seriálu, já se k nim ale neřadím a jsem rád, že skončil tak brzo. Proč? Protože to je seriál napsaný ještě podle starých pravidel jako je Hvězdná Brána a jí podobný. Už z úvodní znělky víte, že hlavní postavy nemůžou umřít i když budou ve smrtelném nebezpečí, protože v ní ukázali jejich ksichty. Seriál je spíše o jednotlivých epizodách, než o nějakém větším celku, který se táhne napříč celou sérií, takže nemůžete čekat ani žádné velké plot twisty. Přes to dávám pět hvězd, hlavně kvůli tomu že to má jen 14 dílů. Všechny díly byly originální se skvělým scénářem, u kterého jsem se velice bavil. Všechny hlavní postavy jsem si hned od prvního dílu oblíbil a herci je zahráli výborně. Nathan Fillion který ztvárnil kapitána Malcolma Reynoldse vytvořil jednu z mých nejoblíbenějších postav vůbec. V poslední řadě skvěle vytvořený svět, který je mixem sci-fi a westernu dává seriálu originalitu. Jednohubka na víkend, kterou si rozhodně pustím znova. 9/10

Rodina Sopránů (1999) (seriál)

The Sopranos jde přirovnat ke klasické literatuře, kterou si musíte minimálně jednou za život přečíst, je ale to ten typ díla, který má několik stovek stran, navíc se špatně čte a zprvu se v něm nedá dobře vyznat, protože je psaný takovým "zvláštním" jazykem. Po přečtení několika prvních kapitol máte chuť to hodit do rohu a už to znovu neotvírat. Když ale vytrváte, postupně se začtete a uvidíte tu neskutečnou hodnotu, kterou toto dílo má. James Gandolfini v jeho životní roli Tonyho Soprána, nejkomplexnější postava co kdy byla napsána. Tento seriál spolu s The Wire stojí na počátku vzniku moderních seriálů, které nabízí ty nejlepší scénáře dnešní doby. Více psát nebudu, protože se ztotožňuji s komentáři od "Isherwood" a "Tom Riddle". 9/10

Kód Enigmy (2014)

Film uvařený podle receptu na oscarovou nominaci, k výhře by to chtělo sebrat koule a vyjít z bezpečný zóny, to se ale u životopisných snímků dnes moc nedělá a proto zůstane jen 1 z 8 nominovaných. Hrdinnou filmu se nakonec stal talentovaný mladík Graham Moore, který proměnil hned svůj první scénář ve zlatou sošku a svým nejsilnějším proslovem večera zvedl všechny ze židlí. Celkově je to povedený a z historického hlediska zajímavý film s výbornými hereckými výkony, hudbou a zasloužené oceněným scénářem, který mě ani chvíli nenudil a navzdory tématu jsem sem několikrát i dobře zasmál. Bohužel děj se dá předvídat a nějaké to klišé se tam taky najde. 7/10

Kingsman: Tajná služba (2014)

Do teď mi jméno Matthew Vaughn nic neříkalo, ale po tomhle filmu jsem se na něho koukl a nevěřím svým očím. "Stardust, Kick-Ass, X-Men: First Class? Are you fucking kidding me? How could I miss this guy?! He's pretty good!" A Kingsman je jen pokračováním v jeho produkci výborných filmů. Badass džentlmeni s dokonalými kostýmy v čele s Colinem Firthem nakopávají zadky v revolučně pojatých akčních scénách, na které je radost se koukat a to vše podkresleno chytlavým soundtrackem. Scénář plný chytrých vtipů, skvělých postav a několik scén, které se zapíší do historie (kostel) vás nepřestanou bavit. V první půli bylo možná až moc expozice, která ale nenudila. Také si říkáte, že akční filmy jsou poslední dobou špatné? "This is ain't that kind of movie." - Richmond Valentine 9/10

Birdman (2014)

Nevěděl jsem co od Birdmana čekat. Mohl mě zklamat, ale i nadchnout. Dokázal obojí v různých ohledech... Příběh o sebestřednosti a o snaze získat uznání ať to stojí co to stojí, je v dnešní společnosti určitě aktuální. Podání skrze divadelní jeviště, kde nejednou váháte mezi tím, jestli to je realita nebo jen součást hry, vás dokáže pobavit, ale i napnout. Unikátní tento film dělá fakt, že je točen tak, aby vypadal jako jeden nepřetržitý záběr, absenci střihu musel nahradit neustálý pohyb po scéně a to jak kamery, tak i herců. Pohyb kamery, až na občas rychlé přechody mezi herci, ze kterých se vám pomalu zatočila hlava, byl fascinující a Lubezki navazuje na neuvěřitelnou práci z Gravitace. Dále mě překvapila kvalita hereckých výkonů a to vy smyslu, že nikdo tam nebyl jen do počtu, všichni odvedli výbornou práci, obzvláště pak Norton a Keaton. Široká paleta barev a výborný drum score, který měl ve filmu své vlastní místo ne jen jako hudba do pozadí, jen prohlubují kvalitu filmu. Jediné s čím mám velký problém je rozvržení tempa filmu. Začátek byl akční, plný dialogů, přesunu z místa na místo, pořád se něco dělo. V poslední třetině se tempo drasticky snížilo, scény byly dlouhé, bez změny prostředí, dialogů bylo méně a byly pomalejší. Naservírovat mi pomalejší scény na začátku, kdy se ještě na film plně soustředím a nejsem unaven neustálou akci z první půlky, neměl bych problém... K té páté hvězdě chybí málo, možná druhé shlédnutí to dokáže utrhnout k plnému hodnocení. 8,5/10

Cizinci ve vlaku (1951)

Hitchcockovo pojetí některých scén je naprosto famózní a mistrovi techniky mě nepřestávají udivovat. Hned z první vás zaujme střetem dvou mužů, naváže na pronásledování v zábavním parku a zakončí to dokonale zpracovanou vraždou. Ačkoliv byl příběh jednoduchý a bez nějakých velkých zvratů a překvapení, nenudil mě. Možná bych nevěnoval takovou pozornost tenisovému zápasu (i když byl dobře zpracovaný), protože jeho výsledek neměl vliv na další vývoj děje, na druhou stranu to bylo chytře proložené napínavým lovením zapalovače. Komický konec mi nijak zvlášť nevadil, protože už celý film se pohyboval v odlehčené atmosféře. K pěti hvězdám by to chtělo trochu lepší scénář. 8/10

Hon na lišku (2014)

Klasický film, na který vás naláká trailer, ale po shlédnutí filmu zjistíte, že jediné zajímavé scény byly v tom traileru. Herecké výkony byly v dobré, Channing Tatum zahrál svalovce bez mozku opravdu výborně, Mark Ruffalo byl taky dobrý, ale proč zrovna Steve Carell dostává takové pozornosti a nominací, to nechápu. Po celý film se svým nalepeným nosem jen čumí, ale že by podal herecký výkon hodný Oscara, to jsem si opravdu nevšiml. Všechno ostatní pak už nestálo za to shlédnout tento film. Když se rozhodnu pro pomalé vyprávění příběhu bez akce a napětí, pak ten film musím udělat zajímavý něčím jiným (dialogy, kamera, soundtrack...) nic z toho ale tady nebylo a proto byl film tak nezáživný. Nejstěžejnější část filmu byl vývoj postav a to se jim také nepovedlo, hlavně u Marka Schultze, kde se ve vývojovém stupni dostal z bodu A do bodu B asi tak za dvě minuty při ne úplně jasných okolnostech, namísto pozvolného budování během několika desítek minut. Za výrok: "Fincherovsky precizní drama..." + "Carellovi toho Oscara přeju." bych nejradši banoval komentování. Budu si muset spravit chuť Fincherovsky precizním dramatem od samotného mistra, jinak nevidím naději. 5/10

Železná srdce (2014)

Žádná velká očekávání jsem od tohoto snímku neměl, říkal jsem si, že to bude další průměrný válečný film. On ale překvapil, reálné vykreslování války pro mě občas z dosud nevídaných míst mě překvapilo. Co s vámi může fronta udělat, když na ní nejste připraveni nebo také to, co je nutné provést druhému, aby vás jeho neschopnost bojovat nezabila, zde bylo dobře zpracováno. Brad Pitt odehrál solidní výkon, Shia mi spíš připadal, že se u filmu staral a catering, celé dny krájel cibule a občas si skočil natočit nějakou tu scénu, výborný byl Jon Bernthal jako naprostý neandrtálec no a Logan Lerman si taky stál obstojně. Také jsem konečně viděl, proč je německý Tiger takovou legendou... To není tank, ale zasranej terminátor! Proč ale jen tři *, když doposud o tom mluvím kladně? Druhá půlka mi sedla o dost méně než ta první. Sentimentální muzika happened, tma která padne během tří minut happened, side story s Němkou jsem jim docela baštil, ale přeci jen to pak nemusela být taková náhoda... A ten "have mercy" konec byl taky moc... Tihle pár věcí a ještě nějaké další mi zkazilo zpočátku velmi dobrý dojem z filmu. 6,5/10