• Krátkometrážní

matka! (2017)

Darren Aronofsky se po menším klopýtnutí s Noem zase zvedá na obě nohy a opět stojí na pevných základech, které utvářejí jeho geniální filmy. Odvážný, kontroverzní a vyčerpávající snímek Mother! vás zanechá nejednou s otevřenou pusou ať už z důvodu, že absolutně netušíte co se tam děje a film vám nedává žádný smysl a nebo z důvodu, že si užíváte vizuální kanonádu metafor, symbolů a myšlenek, které se dají interpretovat několika způsoby. Je to snímek opravdu náročný, dvě hodiny neustálých close-upů, které vás pohltí do dění filmu a vy začnete mít až pocit klaustrofobie s potřebou se normálně nadechnout. Jennifer Lawrence opět dokazuje své kvality, protože zde byla naprosto bezchybná, jeden z nejlepších hereckých výkonů co jsem viděl. Film to opravdu není pro každého, ale ti kteří se v něm zorientují a pochopí hlavní myšlenky, toto dílo ocení. 8,5/10

Dallas 63 (2016) (seriál)

Kombinace King, Abrams, Franco a cestování v čase k odvrácení atentátu na JFK zněla velice zajímavě, ale bohužel se mi nedostalo to co jsem očekával. Seriál má osm epizod, ale z toho mě plně zajímaly asi tak čtyři. Často se to odvrací k méně zajímavým liniím, které sérii jen zbytečně natahují, ačkoliv románek Sadie + Jake měl na konci krásný a dojemný konec. Seriál vás vtáhne do doby 60. let svojí skvělou výpravou a soundtrackem, počínaje výbornou úvodní znělkou. Jako jednohubka na jeden den slouží dobře, určitě doporučuji. 80%

Toni Erdmann (2016)

Tragikomedie v tom nejlepším smyslu. Na povrchu geniální, situační scény, které vás smíchy dovedou až k slzám, uvnitř kritika dnešní společnosti, která kvůli práci zanedbává daleko důležitější hodnoty. Jedna z nejsilnější scén, když se Ines v klubu podívá na svého otce a začne brečet. 160 minut je hodně přepálené, 120 minut by bohatě stačilo, ale i přes to, film utekl docela svižně. Jestli chcete vidět kvalitní komedii, pak u Toniho Erdmanna se určitě výborně pobavíte. (51. KVIFF) 85%

Švýcarák (2016)

Jestli znáte videoklip "DJ Snake,Lil Jon - Turn Down for What" pak přesně víte v jakém stylu se tahle šílenost ponese. Stojící a hýbající se péra, prdění, konverzace týkající se sexu... Tohle vše na první pohled tvoří jádro filmu, ale v úplném středu naleznete film se srdcem, film o přátelství, které dokáže během té nechutnosti a morbidity i dojmout. Pokud vás tento typ humoru nebere, pak vás nebude bavit ani Swiss Army Man. Já jsem se pekelně bavil stejně jako ti další perverzáci ve Velkém sále. (51. KVIFF) 85%

Paterson (2016)

Jim Jarmusch opět nezklamal a podává nám svůj jedinečný styl. Všední týden naprosto všedního muže odvyprávěn s poetickou krásou a upřímností. Ano, ve filmu se v zásadě nic nestane, ale stejně vás to upoutá a vy bedlivě sledujete scénu, která se opakuje již po třetí. Příjemně se na to kouká a úsměvné momenty vás naplňují pohodou. Není to film pro ty, kteří nemají rádi filmy bez děje, i já se do této kategorii většinou řadím, ale tenhle film měl něco výjimečného. Adam Driver byl v roli Patersona bezchybný. (51. KVIFF) 85%

Muž z Vysokého zámku (2015) (seriál)

Špičkový námět plný potenciálu, ale zatím se mi zdá, že se tvůrci nedokáží rozhodnout jakou cestou se vydat a proto provedení trochu hapruje. Snaží se odvyprávět příběh velkých rozměrů, ale (zatím) na to nemají dostatečné velké prostředky. Atraktivní tento seriál dělá kromě námětu i skvělá výprava a několik postav, obzvláště pak Obergruppenführer John Smith, protože to je jedna z nejlepších nacistických postav vůbec. Ostatní postavy jsou dobré, až na pár výjimek, které vás ke konci už docela serou, ano mluvím k tobě Juliano. Je to zbytečně rozvleklý, pořád čekáte, že se tam začne dít něco velkého, ale ono pořád nic. A také už začínám být alergický na to přepálené osvětlení každé scény, kde ze všech oken a světel svítí bíla a ta se pak odráží po celé scéně. Neztrácím naději a věřím, že druhá série roztočí show do plných obrátek. 6/10

Room (2015)

Komorní a realistické drama, které vás zabaví na dvě hodiny, ani nevíte jak. Většinu filmu sledujete jen dva lidi v jedné místnosti, ale drama a napětí je vám servírováno přesně v té správné frekvenci, takže se u filmu vůbec nenudíte. Vážná atmosféra je několikrát proložena krásnými a roztomilými okamžiky, které vás dovedou k úsměvu. Hlavními tahouny filmu jsou herecké výkony Brie Larson a Jacoba Tremblaye, protože ty jsou naprosto famózní a určitě oscarové. Vůbec v nich nevidíte ty herce, kterými jsou, ale vidíte jejich postavy, které vás vtáhnou do děje a nepustí. Room ale občas brnká až moc na hollywoodskou strunu a je zřejmé, že se chce zúčastnit boje o Oscary. Klasicky utlumené zvuky a emocionální hudba v klíčových momentech mi trochu film kazily. 8/10

V srdci moře (2015)

Další "letní" blockbuster, který ztroskotal hned na několika velrybách. Akce byla průměrná, chvílemi až moc bluescreenu, ale chápu, že to těžko šlo udělat lépe. Předvídatelnost děje kazila všechno napětí, takže ačkoliv některé akční scény byly dobré, většinou jsem jen seděl a pozoroval pohybující se obrázky. V první půli si dal Howard záležet na tom, aby všechno co řekne jeden námořník zopakovali ostatní ještě třikrát, ale v druhé půli už mu asi nezbyl čas a proto zde chybí i celé scény. Jako když loď ztroskotá - STŘIH - někdo jí vajíčka - STŘIH - mrtví lidi v jeskyni... Dějové části, které potřebovaly rozvoj byly uspíšeny a naopak. Úplně jsem nepostřehl motivaci k rozhodnutí hlavního hrdiny na konci filmu a další drobnosti jako když se Chris vrátí a vypadá stejně nařáchle, jako když odjížděl, i když ještě před tím několik měsíců hladověl k smrti. Co mi nejvíc vadilo byl styl vyprávění, pokud příběh vyprávěl z perspektivy chlapce, kterým dřív byl, jak mohl vědět, co se stalo tam, kde se fyzicky nenacházel. Jinak dialogy ze současnosti mezi Gleesonem a Whishawem (skvělé obsazení) se mi z celého filmu líbily nejvíc. 5,5/10

Most špiónů (2015)

Spielberg už nám nemusí dokazovat, že je jeden z největších režisérů všech dob, ale i nadále tak dělá s Bridge of Spies. Jeho do detailu vypiplané scény, od bohaté výpravy, přes ty nejmenší záběry, které vám řeknou vše o tom, jak se postava asi cítí, až po neuvěřitelnou kameru, která proplouvá převážně dialogovými scénami stejně akčně, jako kdyby se tam odehrávala válka. Skvělé herecké výkony jak Toma Hankse, tak Marka Rylance zajistily zajímavou a místy i vtipnou podívanou. Berlínská část byla fenomenální, ačkoliv mi tam pár scén nesedělo a zdály se mi tam zbytečné. Je to precizní oscarová práce, ale film mi celkově nic nedal. Zajímavý příběh o muži, který šel proti proudu a dělal, co považoval za správné, ale bez velkého napětí nebo zapamatováníhodné scény. "Would it help?" 8/10

Black Mass: Špinavá hra (2015)

Black Mass je průměrná gangsterka, která neoslní ani neurazí. Obecně dobré herecké výkony všech zúčastněných, kamera a výborná hudba Tom Holkenborga pozvolna odvypráví neakční příběh bostonského mafiána, který vám pravděpodobně v hlavě moc dlouho nezůstane. Johnny Depp po dlouhé době v normální roli hraje chladnokrevného, vypočítavého a o něco klidnějšího mafiána než byl Joe Pesci v Goodfellas. I když není pod tunou umělého make-upu ani poznat, zahrál ho skvěle. Problém mám s tím, že všechny postavy byly nezajímavé a celkově se příběh točil pořád ve stejném vzorci, kde jeho vyvrcholením bylo zabití jedné postavy. Až konečně v druhé půli mě začal zajímat příběh Johna Connollyho, kterého zahrál Edgerton taktéž skvěle, ale chyběla mi tam motivace, proč s Whiteym držel basu až do konce. Všemi opěvovaná scéna u večeře se ani na míle nepřiblížila mistrovskému "Funny how?!", ale snaha se cenní. První ČSFD projekce v CineStaru Černý Most... and I love it! "Thank God for Whitey Bulger" 6/10