Sin City - město hříchu (2005)

V Sin City ani kladný hrdinovia nie sú veľmi čistý, nieto ešte záporní hrdinovia. V Sin City vládne korupcia, násilie a zneužívanie moci. Scény z tohto komiksu sú plné násilia, postavy na seba kričia jednu hustú hlášku za druhou a v podstate základom celého komiksu je jeho efektnosť. Film ani zďaleka nestavia svoj príbeh na nejakej hlbokej myšlienke. Hlavná je zábava. Spracovanie musí byť celé ako je v komikse, a tak aj vizuálne sa film veľmi približuje obrázkom. Film je až na pár výnimiek spracovaný v čiernobielom šate a snaží sa vyzerať ako starý film žánru noir. Kto videl trailer, vie ako sa film približuje komiksu.

Zastav a nepřežiješ 2 - Vysoké napětí (2009)

Zastaneš a neprežiješ patrí do subkategórie, kde autori našli skvelý nápad, no ten v jeho jednoduchosti na prvý šup totálne vyžmýkali. A keď sa ukázali, že to bola trefa do čierneho, mali v podstate dve možnosti. Nakrútiť to isté znova alebo ešte viac pritlačiť na oko diváka a vydrancovať pôvodnú ideu do absurdity. Ak sa vám páčil prvý diel, rozhodne skúste aj tento, aby ste videli nové či známe kúsky Cheliosa v inom podaní. A ak sa vám jednotka protiví, dvojke sa vyhnite širokým oblúkom.

Zastav a nepřežiješ (2006)

Zastaneš a neprežiješ sa naozaj na nič nehrá a podobne ako hlavný hrdina, aj divák vhupne rýchlo do deja. Akčné scény, popretkávané vtipnými hláškami a humornými vložkami, vťahujú do deja a teda spĺňajú svoj účel, ale napriek použitiu rýchlych strihov, ručnej kamery a zaujímavých perspektív, však nič skutočne inovatívne neprinášajú. Vo svojom žánri sa jedná o nanajvýš podarený kúsok, prinášajúci nielen non-stop akciu, ale hlavne zaujímavý zážitok z netradičného pojatia média.

Sunshine (2007)

V druhej polovici sa film mení na napínavý thriller, ktorý vám nedá spať a záver vám doslova vyrazí dych. Myslím si, že postavy sa v týchto momentoch správajú veľmi prirodzene a herci dobre vyjadrili ich túžbu dokončiť, čo začali a zachrániť svojou obeťou celú Zem. Sunshine je veľmi dobrý film. Masy síce neoslovil, ale skalných fanúšikov sci-fi určite áno. Neponúka len bezduchý hon za technickým pokrokom, ale aj ukazuje charakterové črty hrdinov.

Nic nás nerozdělí (2012)

Snímka útočí na citlivú stránku každého diváka a darí sa jej to veľmi dobre. Robí to však prirodzene a bez preháňania. Film je založený na skutočnom príbehu španielskej rodiny. Hlavným motívom filmu, na ktorý odkazuje aj jeho originálny názov, je snaha nájsť stratených členov rodiny, o ktorých neviete, či žijú (a je to nemožné zistiť, kým ich nenájdete). Rodina Bennettovcov je prírodnou katastrofou rozdelená. Nič nás nerozdelí je výnimočne kvalitná dráma. Juan Antonio Bayona sa opäť ukázal ako schopný a talentovaný režisér.

Chata v horách (2012)

Po dlhšom čase sa na scéne objavil horor, ktorý mal nečakane dobré hodnotenia od divákov aj kritikov a pritom sa u nás vôbec nedostal do kín. Čo sa hereckého obsadenia týka, film neoplýva žiadnymi zvučnými menami až na Chrisa Hemswortha a Sigourney Weaver, ktorým sa však prekvapivo a aj bohužiaľ ušla iba maličká rola na pár záberov. Výhodou scenára je, že tvorcovia sa neboja zachádzať miestami až do absurdností, pri ktorých ostáva rozum stáť, čo dodáva filmu ten správny drive a ten tak skutočne uteká jedna radosť. A hoci ide v základe o horor, báť sa budete iba minimálne. Nejaké ľakačky sa samozrejme vyskytnú, tvorcom ale skutočne nešlo o to, aby diváci z filmu odchádzali s pocitom strachu. Kvôli druhej polovici filmu tento film naozaj odporúčam.

Krvavý diamant (2006)

Krvavý diamant predstavuje príťažlivé kruté, akčné, no predsa silné a dojímavé hollywoodske dielo, pri ktorom možno vypustíte aj zo dve tri slzy. Moje očakávania boli dosýta naplnené. Tento film okrem skvelého filmového zážitku sprostredkúva i realistický pohľad na krvavú situáciu v Sierra Leone. A to by malo byť cieľom každého filmu. Nenudiť, zabaviť respektíve zaujať, poukázať na určitý spoločenský problém a položiť otázky.

Saw: Hra o přežití (2004)

Vynikajúca réžia, scenár, kamera, hudba (podieľali sa na nej Fear Factory). Saw je podľa mňa jeden z najlepších filmov a hororov celkovo, čo som videl. Len škoda nie až tak oslnivých hereckých výkonov. Kto je ale pripravený na film, v ktorom nie je všetko tak, ako sa zdá, a má trochu silnejší žalúdok, bude určite spokojný a tento film sa mu vryje do pamäti.

Vetřelec vs. Predátor (2004)

Tvorcovia na čele s režisérom Paulom W. S. Andersonom sa však snažili balancovať medzi akčnosťou a strachom, ale akosi sa im nepodarilo verne zobraziť ani jedno. Napokon vznikol film, ktorý môžeme porovnať iba k prvotinám začínajúceho režiséra, či scenáristu. Niekomu sa možno takýto štýl filmu páčiť bude, ale nepredpokladám že ním budú nadšené doslova masy.

Bournův mýtus (2004)

Tento film je okrem iného aj vynikajúce herecké predstavenie. Nenájdete jedného herca, ktorý by svoju filmovú rolu odflákol. Aj samotný Matt Damon v hlavnej roli povyrástol. Zrejme sa mu už zapáčilo hrať v akčných filmoch. Scenár tiež poukazuje nato, že Jason Bourne sa vo veľkej miere riadni vlastným rozumom a citmi, nie výcvikom nemilosrdného zabijaka. Je síce hrdina v pravom slova zmysle a znesie toho veľa, ale to zrejme všetci hrdinovia akčných filmov.